Het lijkt hier in niets Overal ontdek je op de grote stadwel iets moois 4We hebben het beste van twee werelden' Noorddijk - Groningen Oud-Geleen Philipsdorp - Eindhoven Het dorp: Lange tijd was de gemeente Noorddijk groter dan de stad Groningen. De annexatie van het lintdorp in 1968 viel dan ook zwaar. Noorddijk met zijn boerde rijen en natuurgebieden ligt nu letterlijk aan de rand van de stad. Dat heeft voor de honderd bewoners ook zo zijn voordelen. De dorpeling: Truus Schoonhoven is penning meester van dorpsvereni ging de Noorddieker Noa- bers. ,,Het grote verschil met wonen in de stad is de ruimte. In Noorddijk heb ben we het beste van twee werelden. Aan de ene kant Groningen met al zijn voor zieningen en aan de andere kant de natuur. Je kunt hier prachtig wandelen en fietsen. Bijvoorbeeld in het Bevrijdingsbos of natuurgebied Kardinge met nat grasland, moeras en bos. Het allermooiste plekje, wat mij betreft, ligt schuin tegenover de Stefanuskerk: de Noabertoen, een tuin met fruitbomen, struiken en bloemen. Daar staat een bankje met uitzicht op de oude boerderijen, de kerk en de prachtige natuur. In Noorddijk kun je de stad perfect combineren met het buitenleven. Ook als bezoeker.'' Het dorp: Tot in de 20ste eeuw bestond het Limburgse Geleen uit verschillende dorpen en gehuchten. Door de komst van de kolenmijn Maurits groeiden deze kernen in hoog tempo aan elkaar. Maar in Oud-Geleen is de dorpsgeest nooit helemaal verdwenen. De dorpeling: Raimond Verhoef is voorzitter van Harmonie St. Cecilia uit 1866. „Hoewel de bewoners van Oud-Geleen zich alle maal onderdeel voelen van het grote Geleen, liggen onze wortels in het oorspronkelijke dorp. Daar vind je nog de gemoedelijkheid en saamhorigheid van een kleine gemeenschap. Iedereen kent iedereen en we helpen elkaar als dat nodig is. Er is een rijk verenigingsleven, met behalve onze harmonie bijvoorbeeld nog de schutterij en de carnavalsvereniging. Voor het mooiste stukje moet je naar het pleintje waar de Pieterstraat, Marcellien- straat, Pastoor Vonckenstraat en Pesch- straat bij elkaar komen. Dat lijkt in niets op de grote stad. Het is er gezellig met kleine winkeltjes en cafés. Hier klopt het hart van Oud-Geleen. Zeker tijdens carnaval en de braderie van september.'' Het dorp: Tussen 1910 en 1923 liet Anton Philips een dorp bouwen voor de werk nemers van zijn fabriek. Het was voor die tijd modern, comfortabel, groen en met eigen voorzieningen zoals winkels en scholen. Het voetbalveld, nu stadion, van de Philips Sport Vereniging (PSV) staat nog altijd in Philipsdorp. De dorpeling: Tilly van Kraaij woont al 53 j aar met pESMEg veel plezier in Philipsdorp. „De eerste maanden had ik heimwee naar Woensel, waar ik vandaan kom. Maar toen we een groter huis kregen met een tuin en onze kinderen opgroeiden, is dat langzaam weggegaan. Nu zou ik niet meer weg willen. Vroeger was de sfeer wel socia ler. Dat kwam doordat de meeste vrouwen voor het huishouden zorgden en al snel een praatje met elkaar maakten. Een paar jaar geleden wilden ze Philipsdorp slopen. Gelukkig is er voor renovatie gekozen. Er zijn veel oorspronkelijke details bewaard gebleven of zelfs teruggebracht. Het mooi ste plekske? Je moet gewoon door de buurt lopen. Dan ontdek je overal wel iets moois, zoals de fontein, een gezellig park of een doorkijkje op het stadion.'' ZATERDAG 6 MAART 2021 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 121