Iedereen houdt hier van de zee' 'Je loopt zo vanuit de drukte de rust in' Scheveningen-Dorp Huizum - Leeuwarden Het dorp: Hoewel de visserij in het DNA van Scheveningen zit, kun je het geen vissersdorp meer noemen. Daarvoor speelt het toerisme een te grote rol. Al sinds de 19de eeuw is de plek geliefd bij badgasten. Het dorp heeft nu een gemêleerde bevol king met één gemene deler: liefde voor de zee. Maar het historische Scheveningen wordt ook gekenmerkt door de Oude Kerk en de Keizerstraat met haar winkels en 18de- en 19de-eeuwse pandjes. De dorpeling: Dim Rooker is surfer en kunstenaar met zijn atelier aan de haven. ,,Ik ben geen geboren Sche- veninger, maar heb dertig j aar geled en voor d eze plek gekozen. Wonen in Scheveningen, daar droomde ik als surfer van. En dat geldt voor veel mensen die hiernaartoe zijn gekomen. Ofje nou golfsurfer, windsurfer of zeiler bent, je houdt van de zee. Net als de oor spronkelijke Scheveningers. Die gemene deler maakt de sfeer uniek. Je bent met gelijkgestemden. Natuurlijk moet je als bezoeker naar de zee en de duinen, dat spreekt voor zich. Maar ook de haven is fantastisch. Ga, als je de kans krijgt, vooral ook de zee op. Het is een machtige ervaring om vanuit de geborgenheid van de haven dat eindeloze water op te varen.'' Het dorp: De Duitse bezetter zette in 1943 een streep door het zelfstandige dorp en voegde het bij de stad Leeuwarden, die er sindsdien ruim omheen is gegroeid. Huizum heeft echter nog altijd een eigen kaatsvereniging en Skutsje. Blik vanger is de 12de eeuwse dorpskerk, het oudste monument van heel Leeuwarden. De dorpeling: Peter de JlUt Haan is auteur van diverse publicaties over Huizum en voorzitter van de plaatselij ke commissie Dorpskerk Huizum. ,,Binnen tien mi nuten wandel je vanuit de drukke binnenstad zo de rust van Huizum in. Over de mooiste plek is geen twijfel mogelijk: de dorpskerk. Het is een uniek monument uit de 12de eeuw met een rijk protestants interieur en de enige preekstoel in Friesland van voor de reformatie. Met onze stichting organiseren we concerten, exposities en lezingen in het mooie ge bouw. Leuk én goed voor het dorpsgevoel. We hebben zo'n 75 vrijwilligers en de meesten wonen op loopafstand van de kerk. Bijzonder is het enige overgebleven kerkhof van Leeuwarden. Jan Jacob Slauer- hoff heeft er zijn langste gedicht over geschreven, In Memoriam Patris, als decor bij de uitvaart van zijn vader.'' 40 Reizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 120