£■19»m 'Op dit stuk Nederland moeten we zuinig zijn' 'Tussen de historische huizen staan parels' Lelystad-Haven Kethel - Schiedam Het dorp: In 1941 verloor Kethel zijn zelf standigheid en daarna is het snel gegaan. Het dorp is volledig verdwenen in het moderne noorden van Schiedam. Maar wie naar de juiste plekken gaat, waant zich er nog altijd in de 19de eeuw. De dorpeling: Adrie Broe- ren-Rip, dochter uit een boerengezin, vond twintig jaar geleden oude foto's in haar ouderlijk huis en raak te steeds meer geïnteres seerd in de historie van Kethel. Ze is nu dé dorpsexpert en houdt er onder meer een blog over bij. ,,Door de gunstige ligging op een kruispunt van wegen had Kethel vroeger veel bedrijvigheid en handel met alle uithoeken van het land. Onder meer in onderdelen voor molens. In de jaren 70 is er helaas veel moois afgebroken, maar een deel heeft gelukkig de status van be schermd dorps- en stadsgezicht gekregen. In de Dorpsstraat, met zijn oude geveltjes, ben je even heel ver weg van de Randstad, daarom is Kethel ook zo geliefd bij de inwoners van Schiedam. Tussen de histo rische huisjes staan parels, zoals de voor malige herberg De Vergulde Valk, de pastorie en enkele statige boerderijen.'' o< Het dorp: Het voormalige werkeiland, nu Lelystad-Haven, speelde een grote rol bij de inpoldering van Flevoland. Je voelt er de sfeer van de pionierstijd met onder meer de arbeidershuisjes en een replica van de eerste paal die er werd geslagen. De dorpeling: Astrid Brandt maakt deel uit van de Eilandraad Behoud Werk eiland, die de hoogbouw wil stoppen om de sfeer van toen te bewaren. „Het voor malige werkeiland is een stuk Nederlandse geschiedenis waarop we trots en zuinig moeten zijn. Ik woon in een van de pionierswoningen uit de jaren 50 en geniet van de dorpse sfeer. We kennen en helpen elkaar. Samen trekken we nu op tegen een project met torenflats die het historische werkeiland letterlijk in de schaduw dreigen te zetten. Alles hoeft niet bij het oude te blijven, nieuwbouw is prima, maar niet zo groot en hoog dat het erfgoed uit het zicht verdwijnt. Daar is het te kostbaar voor. Als je de wandelroute langs bijzondere locaties volgt, kom je daar vanzelf achter. Mijn favoriete plek vind je bij de replica van de Dukdalf, de eerste paal die als meetpunt werd gebruikt voor de aanleg van de hele Flevopolder. Dat is echt Hollands glorie.'' Noorddijk Lelystad-Haven Scheveningen Oud-Geleen O Kethe| |Ginneken O O Philipsdorp ZATERDAG 6 MAART 2021 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 119