Mensen begeleiden bij het sterven, dat kun je maar één keer doen en dan moet het goed zijn wisselden tekst uit. Zo kwam de roman tot stand. Het is een boek waar om gelachen kan worden, dat mensen misschien over de streep trekt om in de zorg aan de slag te gaan. Maar ook een boek waarin ik duide lijk maak dat beleidsmakers en mensen op de werkvloer beter naar elkaar moeten luisteren. Mijn collega's moeten, zeker in zo'n zware tijd als nu, meer voor zichzelf opkomen. Als je té loyaal bent en constant doorwerkt, roosters opvult, brand je op en worden problemen nooit echt zichtbaar.'' Na zijn middelbare school heeft Helmon der Tommie Niessen net als veel leeftijd genoten geen idee wat hij wil. Ja, uit huis gaan om de vrijheid te proeven en rond te hangen met zijn vrienden. Maar zijn cv oogt als een wirwar aan probeersels. ,,Bij de beroepskeuzetest bungelde zorg onder aan het lijstje. Ik had ook vooroordelen: het leek me niet cool, iets voor vrouwen. Bejaarden wassen, daar had ik geen zin in. Daarom begon ik met juridisch werk; daar na volgden ict, marketing, cultureel werk en beveiliging. Het boeide me allemaal ,,Omdat ik ook in een hospice heb gewerkt, heb ik inmiddels vaker mensen zien ster ven. Dat went nooit, maar ik kan er beter mee omgaan. Hen en hun naasten tijdens dat proces begeleiden kun je maar één keer doen en dan moet het goed zijn. Voor mij betekent dat: niet te veel aanwezig zijn. Het zijn intense momenten die op een bepaalde manier ook mooi zijn, omdat ze bij de circle of life horen. Loslaten hoort bij het leven.'' niet. Toen ik het echt niet meer wist zei ik: mama, mag ik terug naar huis? Haar ant woord: nee, leer maar op eigen benen staan. ,,Mijn begin in de zorg was puur praktisch. Ik had geld nodig. Ik ging poetsen bij oude re mensen in een complex in Helmond. Hun appartementen waren klein en ik had vier uur tijd om schoon te maken. Maar het kwam vaak voor dat sommigen zelf aan de slag gingen met stofzuiger en dweil, de dag voor ik kwam, zodat er tijd was om gezellig te kletsen. Ze hadden meer behoefte aan dat praatje dan aan een schone vloer. Hun verhalen interesseerden mij. Toen ben ik eerst een opleiding tot verzorgende gaan volgen, en later tot verpleegkundige.'' De Brabander, vader van een zoontje en een dochtertj e, lijkt in niets meer op die onverschillige jongen en praat met passie over zijn vak. ,,Het is mooi dat ik mensen mag helpen die alles al hebben meegemaakt. Ik kan veel van hen leren, vind het mooi met hen het gesprek aan te gaan over het leven. Hoe gingen ze om met tegenslagen? Hoe pakten ze het aan met de opvoeding van kinderen? Er zit veel wijsheid in hen. En brutaliteit en humor. Het zijn net echte mensen. Zonde dat we daar niet meer ge bruik van maken. En dom om in coronatijd over hen als dor hout te spreken. Tommie Niessen Kastanjehove Kastanjehove verschijnt bij Ambo Anthos (€20). ZATERDAG 6 MAART 2021 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 111