EEN HELE WIJK PLATGEGOOID... De duurste Lego voor een prikje II WRITE FOR RIGHTS 7 VLISSINGEN NOVEMBER 1944 JE WAAR? 'Nicht schieBen!' Van uur tot uur vertelt Vlissinger Edwin Tilroe in zijn net verschenen boek hoe de geallieerde aanval op Vlissingen verloopt. Kom met Amnesty International in actie tijdens Write for Rights en schrijf bii iou inde buurt een brief tegen dit onrecht. Kijk op amnesty.nl/locaties Een compleet Lego Friends winkel centrum voor 219,95 euro? Of wat te denken van de Lego City-haven van 279,92 euro... Het zijn peper dure sets waar menig kinderhart sneller van gaat kloppen. Maar hoe lief dochter- of zoonlief ook is ge weest, voor veel ouders is het met dergelijke bedragen onbetaalbaar. Helaas pindakaas dus? Niet als het aan Legoverzamelaar Kees Kok uit Krabbendijke ligt. Hij heeft be sloten een flink deel van zijn in drukwekkende collectie te verhu ren. Lid worden van zijn uitleen kan voor een tientje per jaar. Zo kan iedereen al voor 5 euro per week met de duurste sets spelen. Kleinere dozen zijn al te huur voor 50 cent. ,,Ik speel al langer met het idee om meer te doen met mijn Lego. Wat hier op de zolder staat uitgestald is prachtig, maar ik heb het allemaal één of twee keer dub bel. Door sets voor een klein be dragje te verhuren, kunnen ook kindjes die geen Lego in de winkel kunnen kopen ervan genieten", legt Kees uit. Heel Zeeland Alle verhuur verloopt via de web site. ,,Daar staan nu al 200 setjes op. Met wat ik nog moet uitzoeken kom ik op 300." Kees is nog lang niet klaar. ,,Mijn einddoel is dat ik 1500 tot 1800 set jes samen met een aantal vrijwilli gers in een mooie ruimte kan plaatsen waar we heel Zeeland mee kunnen bedienen." Om die droom werkelijkheid te maken, is Kees afhankelijk van do nateurs. ,,Ik heb geen crowdfun- ding, maar een Lego-funding op gezet. Geld hoef ik niet, maar ie dereen die setjes over heeft, kan het bij mij kwijt. Alles komt uiter aard ten goede van de Legotheek." Het liefst heeft hij ze zo compleet mogelijk, met boekje. ,,Maar als een paar stukjes missen, is de kans groot dat we ontbrekende onder delen hier hebben liggen." twee uur 's nachts op die eerste novem ber van 1944 tot de troepen drie dagen la ter, op de vierde no vember langs het Kanaal naar Middelburg marcheren, Tilroe's boek Operation Infatuate, de aanval op Vlissingen neemt de lezer mee met de doorweekte, schietende soldaten in de Vlissingse straten. Het boekje, 74 bladzijden, valt op in de stroom van nieuwe pu blicaties over de Slag om de Schelde, dit jaar 75 jaar geleden. Tilroe zet de schijnwerper op die drie cruciale dagen in zijn stad. Aanval ,,Ik noem het de aanval op Vlis- singen, niet de bevrijding. Dat was de inzet niet. Vlissingen moest gezuiverd worden van de tegenstander'', concludeert hij na twee jaar bedolven te zijn onder documenten. Antwerpen was al in geallieerde handen, maar die havenstad was volstrekt onbruik baar voor de ondersteuning van de troepen zolang de Duitsers vanuit Vlissingen met hun artille- rie de Scheldemonding bewaak ten. ,,Het is in de geschiedenis al tijd zo geweest: wie Vlissingen in handen had, had de sleutel tot het land." Uit oorlogsjournaals en verslagen destilleerde hij wat er zich in die dagen heeft afgespeeld. ,,Bijna allemaal origineel Brits materiaal en getuigenissen van vlak na de oorlog. Alles is contro leerbaar. Alle informatie komt uit de bron. Niet uit boeken." Smal kader Tilroe wilde zijn kennis delen en werd in zijn voornemen gesteund door mensen die hem vroegen van zijn publicaties op zijn blog Flessinghe en de website deslag- omvlissingen.nl een boek te ma ken. Hij beperkte zich tot een heel smal kader, de eerste tot de vierde november van 1944, om niet ten onder te gaan in de massa infor matie die hij verzameld had. ,,Het gekke is, toen ik begon heb ik er totaal niet bij stilgestaan dat het dit jaar 75 jaar geleden zou zijn. Dat besef kwam pas dit jaar. Ik dacht: ik schrijf een paar pagina's en doe er een nietje door." Vlissingen verdient meer erkenning voor de rol die de stad speelde ,,Vlissingen verdient meer er kenning voor de rol die de stad speelde in de Slag om de Schelde. Er wordt in veel publicaties nogal makkelijk over gesproken. Com mando's hier en commando's daarWat die hebben gedaan is na de eerste verrassingsgolf zo snel mogelijk belangrijke punten innemen. De opvolgende troepen mochten vervolgens de Duitsers opvegen. Het eerste uur werkte alles volgens plan. Maar vanaf de Coosje Buskenstraat, het Betje Wolfplein en het Bellamypark was het vechten." Hotel Britannia Die gevechten, van de Duitse schutters die met hijscabine en al uit de kranen van de Scheldewerf werden geschoten tot de bestor ming van hotel Britannia waar geen zestig, zoals gedacht, maar zeshonderd Duitse militairen ble ken te zitten, reconstrueert Tilroe aan de hand van de verslagen van de militairen die dat meemaak ten. Daarbij was hij wel een ge waarschuwd mens: hoe hoger de officier, hoe onbetrouwbaarder diens rapport. ,,Die kwamen pas veel later aan land." Tilroe volgt alle troepenbewe gingen door de stad en verklaart een hoop aan de hand van woor denlijsten en toelichting. ,,Het werk Slag om de Schelde van Hans Sakkers en Tobias van Gent is fan tastisch maar heeft een andere doelstelling. Dat gaat over Vlissin- gen niet in detail. Mijn boek is geen bladerboek. Het is een ver haal met een kop en een staart. Het gaat over de aanvoer van wa ter en voedsel vanuit Breskens terwijl er nog volop geschoten werd vanuit Fort de Ruyter. Hoe no 4 commando een dag uitstel kreeg om door het Nollegat rich ting Dishoek de troepen van de landing uit Westkapelle te ont moeten omdat ze er doorheen za ten." Geluk bij tegenslag: daar door konden verkenners vaststel len dat het gat te ondiep was en vol zat met obstakels die de Duit sers er in hadden geworpen. ,,Daar waren de buffalo's door opengereten. Dan had het heel anders kunnen lopen." Operation Infatuate is voor vijf tien euro te koop bij boekhandel 't Spui in Vlissingen. ...ten koste van negen levens... Voor ons onvoorstelbaar, voor Nasu uit Nigeria de realiteit. Hij werd neergeschoten toen zijn wijk opeens werd platgewalst. dinsdag 3 december 2019 Edwin Tilroe uit Vlissingen schreef het boek Operation Infatuate, de aanval op Vlissingen. Uit oor logsjournaals en verslagen destilleerde hij wat zich heeft afgespeeld in november 1944. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Boek neemt lezer mee met soldaten Lego is al decennia oud, maar blijft ook jongere generaties boeien. Het is alleen niet goed koop. Kees Kok uit Krabbendijke leent nu een groot deel van zijn enorme verzameling uit tegen een kleine vergoeding. Joeri Wisse Krabbendijke ®Kijk op de site bij /video Legoverzamelaar Kees verhuurt Lego Claudia Sondervan Vlissingen -Edwin Tilroe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39