8 Windpark past in rijtje meerjarige projecten Kermis Goes begint vandaag De bouw van Windpark Krammer gaat de laatste fase in. De funda menten voor de laatste twee van de 34 windmolens worden gelegd. Als alles zo voorspoedig blijft verlopen, rondt bouwdirecteur Ton Vrijdag in maart weer een meerjarig project af. De Westerscheldetunnel, de Sloecentrale en de Sluiskiltunnel - vrijdag was er allemaal bij betrok ken. Toch zag hij de bouw van Windpark Krammer weer als een uitdaging. Als het park in maart ge reed is, staan er 34 windreuzen die elektriciteit voor 100.000 huishou dens opwekken. „Er was niks, al leen maar wat dijkjes en wegge tjes", schetst hij de omgeving voor dat de bouw begon. „Toen mijn col lega-directeur Tijmen Keesmaat zijn plannen vertelde, vroeg ik me af of je echt geen betere plek kon bedenken om een windpark te bouwen. Smalle dijken. Na- tura2000-gebied. En daarnaast ge bruik je torenkranen van 145 meter hoog. Daarvan zijn er maar vier in Het succes van een project hangt af van hoe je de mensen informeert de wereld, en drie staan er hier! Maar het is prachtig geworden. Windpark Krammer past in het rij tje met grote projecten in Zeeland gehad uit de afgelopen decennia." Problemen Hoewel de bouw van het park qua tijd en budget op schema ligt, had Vrijdag best wat te puzzelen. Van wege het broedseizoen mocht er op veel plaatsen niet gewerkt worden. En er was tijdsdruk vanwege het stormseizoen. Fundaties in de dij ken moesten voor die tijd gereed zijn. Daarnaast zorgde de weinige wind afgelopen weken voor proble men met het testen. De wieken draaiden wel, maar zó minimaal dat het resultaat slechts één procent was van wat een molen moet leve ren. „Aan de andere kant was die windstille periode voor de bouw juist goed", zegt Vrijdag. „Want bo ven bepaalde windsnelheden mag je niet hijsen." Vrijdag pakt zijn telefoon erbij en laat trots de Windpark Krammer- app zien. De app geeft veel informa tie: windsnelheid en -richting, tur bines in werking, de realtime op brengst in megawatt. Sowieso voorziet het windpark in veel infor matie. Communicatie, oordeelt Vrijdag, is het belangrijkste instru ment. „Het succes van een project hangt niet af van of je de bouw heel goed doet, maar om hoe de mensen geïnformeerd zijn." Noord-Zuidlijn Hij neemt de Noord-Zuidlijn in Amsterdam als voorbeeld. „Dat be gon met met heel weinig commu nicatie. Het Parool moest maar spe culeren wat er allemaal gaande was. Kwam er een scheurtje in een ge bouw, dan was het de Noord-Zuid lijn. Pas later zijn ze anders gaan communiceren. De mensen wisten toen wat er écht aan de hand was. Dat werkt, zeker bij grote projecten waarbij je met de omgeving te ma ken hebt, positief." GOES Het centrum van Goes staat vanaf vandaag in het teken van de kermis. Zeven dagen lang staat de Markt vol attracties. Pri meur is een 70 meter hoge zweefmolen. „De grootste rond reizende die er is", zegt organisa tor Johan Ordelman. „Boven kijk je kilometers over de stad uit." Er zijn meer nieuwe attracties. Zoals het doolhof en het fun- house. Bezoekers lopen in het huis op vier verdiepingen langs bewegende obstakels. Ook heeft Ordelman het spookhuis weten te bemachtigen, evenals de grote schommel, die bij de kerk staat. De kermis is tot en met don derdag geopend van 13.00 uur tot middernacht. Dagtocht Parijs vr 24 augustus €59,-- l A Boek nu al onze kerstreizen! Dagtocht Maastricht do 30 augustus €35,-- Braderie de Lille za 1 september 32,-- 10-daagse wintersportreis Noord-ltalië Dolomieten v.vr 22-02-2019 v.a.€745,~ Dagtocht Giethoorn wo 5 september 79,-- 10-daagse wintersportreis Kirchberg v.vr 25-01-2019 v.a.€799,~ Annie M.G. Schmidt za6okt,za17nov €85,- IN DE REGIO Activiteiten voor kinderen Zwemtocht naar Sint Annaland Middag voor stomadragers MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 10 augustus 2018 BE Bouw Krammer gaat laatste fase in Windpark Krammer past zo in het rijtje Oosterscheldekering en Westerscheldetunnel. Michiel Bouwman Sint-Philipsland - Ton Vrijdag, directeur Directeur Ton Vrijdag met op de achtrgrond Windpark Krammer. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Wereldstad met flair, mode- en wielerhoofdstad van de wereld Maastricht is magisch! De grootste brocantemarkt van Europa! Het kleine groene Hollandse Venetië. Inclusief diner Beste musical van het jaar, 3®^ nu in het DeLaMar theater te Amsterdam Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden 0113-351551 vindt u op onze site: www.amz.nl GOES In de week van 13 tot en met 17 au gustus worden de kindervakantiewe ken in de gemeente Goes gehouden. Tijdens de vakantie week kunnen kinde ren van vier tot en met twaalf jaar in hun eigen wijk of dorp deelnemen aan verschillende activiteiten. In de Goese Polder op het veld naast de kantine van AV 69, in Goes-Zuid in en tegenover buurthuis 'de Pit', in Kloetinge op het terrein van de firma Reijerse, in 's-Heer Hendriks kinderen op het Plein, in Wilhelmina- dorp op 't Meetje, in 's-Heer Arends- kerke op het gras veld tegenover 't Klokhuus en in Wol- phaartsdijk in de speeltuin aan de Sportweg. STAVENISSE Morgen wordt de jaarlijkse zwem tocht tussen Stave- nisse en Sint Anna land gehouden. De 7,8 kilometer lange tocht wordt ge zwommen voor het goede doel. Dit keer is de opbrengst ten bate van Waters noodmuseum Sta- venisse. Voordat de zwemmers het water in gaan, klinkt eerst het volkslied. Aanmelden kan via nauticalsafetytho- len.com/Ooster- scheldezwemmen. MIDDELBURG De Stomavereni ging houdt dinsdag een contactmiddag in 't Gasthuis in Middelburg, aan het Noordpoortplein 2. De bijeenkomst duurt van 14.00 tot 16.00 uur. De inloop is gratis. OUDELANDE Regisseur Pien Vroonland (19) uit Borssele maakte gisteren opnames in Oudelande voor haar film 'Stofje'. Die gaat over 'baanbrekend onderzoek' in een schuur, waar een professor een stofje uit menselijk dna weet te destilleren. Een heel slecht stofje, blijkt uit experi menten. Gaat hij zijn ontdekking openbaren of beschermt hij de mens er juist tegen? De hoofdrol van de professor wordt gespeeld door Mels Hoogenboom. Pien Vroonland is één van de drie deelnemers van FilmstarZ, het project waarmee de Stichting Filmalot beginnende Zeeuwse filmmakers een podium wil geven. Ook de andere twee films gaan in novem ber in CineCity in Vlissingen in première, foto mechteldjansen COLIJNSPLAAT Centrum, overdag: Start Colijnsplaatse dagen met onder meer Zeeuws kam pioenschap krab- benvissen; De 'Thuishaven', bij gebouw van de Dorpskerk, overdag: Pop-up expositie 'Johannis de Rijke, van Zeeuwse pol derjongen tot Ja panse onderminis ter'; GOES Ter Weel, 08.00- 17.00 uur: Expositie Agnes Smit; Historisch Museum de Bevelanden, 11.00-17.00 uur: Ex positie 'Samen jubi leren'; Wijkgebouw De Westkant, 14.00- 17.00 uur: Informa tieve inloopmiddag Goes-West; Centrum, overdag: Opening Kermis; HANSWEERT Westhavendijk, 10.00,12.00 en 17.00 uur: Vertrek van de veerpont naar Perk- polder; KAMPERLAND Oude Veersteiger, van 10.45-17.45 uur op gezette tijden: Vertrek veerpont naar Veere; KORTGENE Nicolaaskerk, Kerk gang 2,13.00-17.00 uur: Expositie ico nen van Ludmila Kalmaeva RILLAND Tuin aan Middenhof 3a, overdag: Expo sitie 'Kunst uit de Polder'; SINT-ANNALAND Centrum, overdag: Kermis; Havenplein, 21.00 uur: Optreden co verband Mr Sloane; SCHERPENISSE Brasserie De Zee ster, 20.00 uur: Bingo; WEMELDINGE Haven, 12.00 en 16.00 uur: Vertrek veerpont naar Go- rishoek; YERSEKE Dreef, 08.30-12.30 uur: Weekmarkt; Paardenmarkt, 13.00-21.00 uur: Culinaire streek- markt. FILMSTARZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50