BINNEN&BUITEN D, onaa A 22 Romke van de Kaa Slapen Zomernachten zijn vaak zo heet dat je amper de slaap kunt vatten - zeker in deze uitzonderlijk warme maanden. Met deze tips lig je niet te woelen tijdens weer zo'n plaknacht. Romke van de Kaa over de rage rondom de boomvaren. Hij wint nog steeds aan populariteit: de ponga. Ponga is het Maori-woord voor boomvaren. De boomvarens die in onze tuincentra te koop zijn, komen vaak uit Nieuw- Zeeland, het land van de Maori's. Soms uit Tasmanië, al wordt die daar in zijn bestaan be dreigd. Die bedreiging komt vooral van tuinlief- hebbers die graag een ponga in hun tuin willen. Boomvarens zijn reusachtige varens die op een stam groeien. In de tuin maken ze een dramatische indruk - een reden waarom je ze vaak tegenkomt in de tuinprogramma's op de Britse televisie. Door die programma's is in Engeland een ware boomvarenrage ontstaan, hoewel boomvarens niet gemakkelijk in gevan genschap te houden zijn. Van de tien geplante exemplaren gaan binnen een paar jaar zeker negen dood. Hierdoor ontstaat een constante vraag naar boomvarens; de planten worden met containers vol naar Europa verscheept. Intussen hebben Australië en Nieuw-Zeeland wetgeving in het leven geroepen die de boomvaren bescherming moet bieden. De boom varenrage heeft ook het vasteland van Europa bereikt. In België is al een boomvarenvereniging opgericht. In ons land vinden liefhebbers informatie over de verzorging bij de Nederlandse Varenvereni ging. De boomvaren is inmiddels bij elk tuincentrum te koop. Van de tien planten gaan binnen een jaar negen dood De laatste jaren worden boomvarens ook in Nederland gekweekt, al duurt het even voor dat zo'n zaailing groot is. In elk geval zijn de planten door de vaderlandse kweek sterk in prijs gedaald. Zo kan iedereen met boomvarens experimenteren, zonder dat een gestorven plant een financiële aderlating betekent. Vooralsnog zie ik meer toekomst voor de boomvaren als kantoor- of kamerplant. De meest verkochte boomvaren heet Dicksonia antarctica. - een reis per container van het andere einde van de wereld is niet duurzaam. Zet de Dicksonia in een grote pot in een mengsel van potgrond en boomschors of bladaarde. Houd het stammetje van de plant permanent nat; huur bij een afwezigheid van langer dan een paar dagen een vrijwilliger in die het nathou den kan overnemen. En hoop er het beste van. elfs in bed gutst het zweet nog over je ge zicht. Je blijft woelen en draaien en als je de slaap eindelijk weet I te vatten, word je I weer wakker van een zoemende mug of je lawaaiige venti lator. In deze uitzonderlijk warme zomer hebben we er bijna allemaal last van. „In deze periode slapen veel mensen minder goed", weet Annelies Smol- ders, psycholoog en slaapspecialist. „Je lichaam moet ongeveer één graad Celsius afkoelen om in slaap te kun nen vallen. Een paar uur voordat je gaat slapen, begint je lijf daar al mee. Maar als het te heet is in de slaapka mer, heeft je lichaam moeite met af koelen." Het gevolg: je kunt de slaap niet vatten. En als je eenmaal vertrokken bent, slaap je slechter. Helemaal voorkomen kun je deze problemen niet, maar je kunt wel veel doen om beter te slapen in de zinderende hitte. Bijvoorbeeld: Niet naakt slapen Een goede voorbereiding voor een fijne zomernacht begint al ruim voor het naar bed gaan. Een verfris sende douche kan je lichaam helpen af te koelen. Trap alleen niet in de val van de koude douche. „Hierdoor ver nauwen je bloedvaten, omdat je li chaam probeert warmte vast te hou den", vertelt Annemarie Luik, slaap- onderzoeker bij het Erasmus MC Universitair Medisch Centrum. „Ook een te warme douche is af te raden, Neem geen te koude douche. Die vernauwt je bloedvaten want ook dit warmt je lichaam op. Een lauwwarme douche werkt het best." Je kunt ook een glas koud water drinken vlak voordat je naar bed gaat. Alcohol kun je beter laten staan, hoezeer dat biertje of koud wit wijn tje op het terras ook lonkt. Alcohol zorgt er weliswaar voor dat je beter inslaapt, je slaap is meer ge fragmenteerd, waardoor je minder uitrust. Ga iets later naar bed Een andere tip: ga pas naar bed als je echt moe bent. Smolders: „Sommige mensen denken: door de hitte slaap ik minder goed, dus ik duik er lekker vroeg in. Maar zo bouw je geen slaap- druk op en je hebt juist slaapdruk nodig om goed te slapen. Als het warm is, kun je daarom beter iets langer buiten in de tuin blijven zitten en wat later naar bed gaan." Eenmaal in bed ben je misschien geneigd om zo weinig mogelijk of helemaal geen kleren te dragen, maar het is toch verstandig om een pyjama of nachtjapon te dragen, vertelt Smolders. „Hoe warm het ook is, 's nachts koel je af. En als je te koud wordt, ontwaak je." Kleding van katoen of een ander vrijdag 10 augustus 2018 GO Koop een plant die in Nederland gekweekt is, want ook al is de ponga legaal geïmporteerd Zwoele nacht? Pyjama aan! Carin Röst —Annemarie Luik Reage ren? r.vandekaa @persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22