Motor van het turnteam hapert in Glasgow 21 ATLETIEK EK IN BERLIJN Als Europees kampioen stond Anouk Vetter plots vol in de aandacht, maar als meerkampster verdween ze ook weer uit de schijnwerpers. Vandaag moet het gebeuren op dag twee. het jaar wordt er getraind. In 2015 draaide Vetter nog een zevenkamp in Götzis met Nadine Broersen (nu geblesseerd), Dafne Schippers (in middels fulltime sprintster) en Na dine Visser (inmiddels fulltime hordeloopster). Soms is ze jaloers op de laatste twee, die zich wel we kelijks in fraaie stadions kunnen to nen aan de fans. „Het lijkt mij heel gaaf om net als Nadine aan de Diamond League wedstrijden mee te doen", zegt Vetter. Ze weet dat deelnemen aan de prestigieuze Diamond League er voor haar nooit in zal zitten. Ze barst van het talent op de zeven kamp, maar blinkt in geen enkel onderdeel echt uit. „Ik ben van alles wat, een typische meerkampster." Daarom is ze doorgaans haast on zichtbaar in het voorseizoen. Alles spant zich dit seizoen samen in dit EK. Het maakt de vreugde mis schien wel grootser, maar de teleur stelling ook. Het is het lot van een meerkam- per, weet ook Vetter, die als num mer 5 dag twee ingaat. Het WK in- door sloeg ze over met het oog op het outdoorseizoen met de zeven kamp in Götzis en daarna Berlijn. Op wedstrijden liet ze zich nauwe lijks zien, een hele dag reizen voor één of twee onderdelen ziet ze niet zitten. „Ik moet aan zeven onderde- Het lijf blessurevrij, in vorm en klaar om te presteren. En dan be sluit de speaker voor de start op de 100 meter horden Anouk Vetter aan te kondigen als regerend Europees kampioen. Op zich niet vreemd. Anouk Vetter (25) is de Europees kampioen zevenkamp. Toch komen de galmende woorden in het Olympiastadion hard bij haar bin nen en zit Vetter plots vol gierende zenuwen. „Ik stond te trillen, zoals ik dat nog nooit heb meegemaakt. Ik dacht echt: wat is dit? Ik moet mijn kop erbij houden!" zegt Vetter na haar eerste twee onderdelen gister ochtend. Die plotse zenuwen schetsen hoe belangrijk ze dit toer nooi vindt en haar persoonlijkheid. Ze weet sinds 2016 (goud op EK in Amsterdam) en vorige zomer (brons op WK in Londen) dat ze bij de internationale top van de meer kamp hoort, maar wennen doet dat vooralsnog niet. Laat haar maar in de luwte. Dat lukt over het algemeen overigens bijzonder aardig. De meerkamp is immers zo belastend voor het li chaam dat er in principe slechts één a twee en in hoge uitzondering drie kansen in één jaar zijn. De rest van len werken. Als ik dan in een week einde een wedstrijd doe, moet ik mijn hele schema aanpassen. Dat kan en wil ik niet. En kleine wed strijden doen, vind ik niet leuk. Pas op een meerkamptoernooi sta ik strak van de spanning." Aan de ene kant vindt Vetter de spaarzame kansen als meerkamp ster jammer, tegelijkertijd maakt het de grote toernooien waardevol ler. „De spanningsopbouw is gigan tisch. Hier werk ik het hele jaar voor, nu moet het gebeuren." VISSER De ambities van de Nederlandse turnmannen in Glasgow reikten op voorhand hoger dan van hun vrou welijke collega's. Voor minder dan een vijfde plaats in de landenwed- strijd wilde bondscoach Bram van Bokhoven niet naar de EK afreizen. Hij legde de lat hoger dan de histo rische zesde plek van vier jaar gele den in Sofia. Waar de vrouwen vorige week met brons aangenaam verrasten, kon het vijftal Epke Zonderland, Bart Deurloo, Casimir Schmidt, Frank Rijken en Bram Verhofstad op de kwalificatiedag met een ne gende plaats gisteren niet aan de hooggespannen verwachtingen voldoen. De teamscore van 239.393 punten was vlees noch vis. Na twee van de drie startgroepen nog wel de hoogste score, maar alle toplanden moesten toen nog in actie komen. Van Bokhoven calculeerde daarom vroegtijdige uitschakeling in. Alleen de beste acht landen tur nen zaterdag de teamfinale. „We hebben hier en daar wel wat pun ten laten liggen. Als we zelf hele maal geen fouten hadden gemaakt waren we zeker van onze zaak ge weest." Individueel waren er sterke pres taties van Zonderland op rek (eer ste) en Rijken op brug (elfde, dus geen toestelfinale). Zonderland is op basis van dienstjaren en erelijst de natuurlijke leider binnen de ploeg. In Sofia droegen Jeffrey Wammes en Yuri van Gelder nog een steentje bij aan de zesde plaats. Zonderland haalde opgelucht adem nu hij voor het eerst in vier jaar weer eens in een Europese toe stelfinale staat. De olympisch kam pioen van Londen viel in 2015 tij dens de kwalificatie in Montpellier. In 2016 en 2017 paste het EK niet in zijn agenda, waarin alles moest wij ken voor de Olympische Spelen en zijn studie geneeskunde. De 32-jarige Fries heeft nog een rekening openstaan in SSE Hydro in Glasgow. Tijdens de WK in 2015 hielp hij Oranje wel aan een team ticket voor de laatste selectiewed strijd in Rio, maar individueel schoot hij tekort voor een finale- plek. Hij kampte destijds met de naweeën van een hersenschudding. De tweevoudig Europees kampi oen hoefde gisteren niet alle vluchtelementen uit zijn repertoire in de strijd te gooien voor een fina- leticket. „Mijn oefening is normaal een zekerheidje, maar ik verlies daar een punt." Ook op ringen en vloer liep het niet gesmeerd voor Nederland. vrijdag 10 augustus 2018 'Ik ben van alles wat. Typisch meerkampster' Pim Bijl Berlijn BERLIJN Nadine Visser heeft bij de EK atletiek net naast een medaille gegrepen op de 100 meter horden. De 23-jarige at lete uit Hoorn eindigde in de fi nale als vierde in 12,88 secon den. Het goud was voor de Wit- Russische Elvira Herman in 12,67. De Duitse Pamela Dutkie- wicz pakte het zilver in 12,72. Een andere Duitse, titelverdedig ster Cindy Roleder, rende naar het brons in 12,77. Sprinter Solo- mon Bockarie kon zich niet in de strijd om de medailles mengen op de 200 meter bij de EK. Hij spurtte vanuit de moeilijke baan 1 naar de laatste plaats, wel in een beste seizoenstijd van 20,39 seconden. De zege ging naar regerend wereldkampioen Ramil Gulijev uit Turkije. Meerkamp ster Anouk Vet ter in actie in Berlijn. „De spanningsop bouw is gigan tisch. Hier werk ik het hele jaar voor." FOTO REUTERS Er is nog veel werk aan de win kel voor de Nederlandse tur ners. De eerste teamtest op weg naar de Spelen van Tokio ging gepaard met veel schoonheids foutjes. Dat ging ten koste van een finaleplaats. Marcel Luyckx Glasgow Epke Zonderland op de brug. FOTOSCS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21