Nederlanders zien Kroatië vaker als ideale vakantiestek 7 ANWB-wegenwachter Fré Wijnholds (50) werkt zeven weken per jaar aan het Italiaanse Gardameer. Gemiddeld helpt hij met zijn collega's elf gestrande Nederlanders per dag. Deze krant reed een dagje met hem mee. „Ik ben hier automonteur én tolk." Fré zit in de voortent van zijn caravan op een camping in Peschiera del Garda. Het is tijdens de zomerperiode zijn uitvalsbasis. Het meest voorkomende probleem is nog altijd oververhitting, ver telt Fré. „Nederlanders passen vaak 'het nieuwe rijden' (snel doorschakelen, red.) toe in de bergen en dat zorgt voor grote pro blemen", zegt hij. Daarnaast ziet Fré ook de fecten die niet anders zijn dan bij hem thuis in de regio Emmen. „Het varieert van de standaard lekke band, tot aan het zoekraken van de autosleutel." Sinds een jaar of tien rijdt de Nederlandse wegenwacht rond in Frankrijk en Italië. Met respectievelijk twaalf en vier Volkswagen Transporter-busjes helpen ze in juli en au gustus gestrande Nederlandse vakantievier- ders uit de brand. „In Frankrijk is geen lan delijke wegenwacht. De Italiaanse pechhulp heeft de handen vol aan de eigen meldin gen", legt persvoorlichter van de ANWB Markus van Tol uit. Vakantiegangers belden het afgelopen weekend massaal over lekke banden, over verhitte motors, kapotte accu's en ander leed. Alleen al bij het steunpunt in Lyon kreeg de ANWB op één dag 1.600 telefoon tjes binnen. Gemiddeld zijn er dagelijks 9.500 telefoongesprekken te verwerken. Veruit de meeste hulpverzoeken kwamen uit Frankrijk, gevolgd door Italië en Duits land. De ANWB heeft steunpunten in Lyon, Barcelona, München en Athene. Camping Fré is op de camping een graag geziene gast, omdat hij voor bijna elk technisch probleem wel een oplossing heeft, weet ook zijn buur man. „Met de gele bus voor de deur en een ANWB-vlag aan zijn caravan lijkt het hier wel een soort ambassade voor mensen met een technische vraag", zegt de man. Hij deed zelf ook een keer een beroep op Fré toen hij een onderdeel van een caravan no dig had. Dan is daar de eerste melding van de dag: „Hallo met Fré. Ja, die camping ken ik, ben al onderweg." De meldkamer van de ANWB in Rome heeft een telefoontje ge kregen van een Nederlander van wie de achter- en remlichten niet meer werken. Onderweg speculeert hij over de oorzaak van het probleem. Kapotte bedrading, lampjes stuk of een computerprobleem; al les is mogelijk. In 2017 hebben Fré en zijn collega's zo'n 400 automobilisten in Italië geholpen.Woordvoerder Van Tol: „Dat lijkt misschien niet veel, maar de afstanden rond het Gardameer zijn groot (de omtrek is ruim 158 kilometer, red.) en op de wegen staan zeker in de zomer vaak files." De be stuurders melden vaak accuproblemen, lekke banden en slecht startende motoren. Het gebeurt volgens Van Tol regelmatig dat mensen de sleutel in het contact laten zitten en dan de deur dichtslaan. Pech Aangekomen op de camping treft Wijn holds zijn eerste Nederlander met pech voor vandaag. Peter van Zij en (45) uit Leeu warden is de eigenaar van een zwarte Alfa Romeo. Fré loopt een rondje rond de auto en noemt ondertussen wat wetenswaardig heden over de Italiaanse wagen. Van Zijen ontdekte onderweg naar het Gardameer dat zijn lampen niet meer werken. „Ik kreeg de ene foutmelding na de andere." „Ik weet het al", zegt Fré, na een korte inspectie van de achterklep. Het blijkt een los contact te zijn. Een mankement dat snel is verholpen. Tussen de meldingen door stopt Fré zo vaak mogelijk aan het meer. „Dit is de mooi ste plek om je boterhammen te eten." Veel tijd om van het uitzicht te genieten is er niet. De plicht roept als de meldkamer belt met het tweede pechgeval. De airco van Ri chard van der Werken (60), die op een an dere camping logeert, heeft de geest gege ven. Volgens Fré komt dat door een lekkage. „Dat kan ik hier niet repareren", zegt hij. Bij de garage iets verderop kunnen ze dat wel. Fré legt de garagist in het Italiaans uit wat het probleem is en hij onderhandelt meteen over de prijs van de reparatie. Fré „Het werk is hetzelfde als in Nederland, al ben ik in Italië naast automonteur ook tolk." „Voor 400 euro kun je weer met een ge koelde auto naar huis rijden", zegt Fré tegen Van der Werken, die opgelucht is dat hij door een wegenwacht met talenknobbel werd bijgestaan. „Voordat je het weet, word je opgelicht. Dat hoor je vaak genoeg." Als Fré de man terug naar de camping brengt, komt er een nieuwe melding binnen. Op naar de volgende Nederlander met pech. „Het aantal vakanties naar Kroatië groeide van 153.000 in 2016 naar 218.000 in 2017", zegt Elsje van Vuu- ren, woordvoerder van het Neder lands Bureau voor Toerisme en Congressen en marktonderzoeks bureau KantarTNS (NBTC-NIPO). „De groei is mede te verklaren door de verminderde populariteit van Turkije door veiligheidsproble men", legt Van Vuuren uit. „Daar door ontstond een run op vakanties naar Spanje, maar die bestemming was niet altijd voorhanden of be taalbaar. Daar profiteerde Kroatië als een zonzekere bestemming van. Ook Portugal en Griekenland zagen door politieke onrust en aanslagen in het oostelijke deel van de Mid dellandse Zee het aantal inko mende toeristen stijgen." Het aantal overnachtingen door Nederlanders steeg ook, hoewel minder hard: van 2,7 miljoen vorig jaar naar 3 miljoen in 2017. „Dat komt door de populariteit van korte stedentripjes, aangewakkerd door de beschikbaarheid van goedkope vluchten", zegt Ivan Novak van het Kroatisch Nationaal Bureau Voor Toerisme. Vanaf 2000 worden van uit zowel Nederland als de rest van Europa jaarlijks 5 tot 10 procent meer overnachtingen in Kroatië ge boekt, laat zijn collega Dalibor Sol- dan weten. Het land moest van ver komen na de burgeroorlog die woedde van 1991 tot 1995. De nieuwe toeristen wijken af van de geijkte wekenlange cam pingvakantie met de auto in het re latief dichtbije Istrië. „Nederlan ders zoeken altijd naar vakantielo caties die nog niet zo toeristisch zijn", zegt Novak. Volgens het CBS zijn vorig jaar bijna 23 miljoen vakanties gevierd, waarvan een kleine 13 miljoen in het buitenland. De populairste Eu ropese bestemmingen was Duits land met 2,1 miljoen vakanties, ge volgd door Frankrijk (2 miljoen), Spanje (1,5 miljoen), Italië (1 mil- joen) en België (850.000). Buiten en de Verenigde Staten met Europa was dit Turkije -het groot- (280.000). Van alle bestemmingen ste gedeelte ligt in Azië- (329.000) stond Kroatië stond op nummer 13. maandag 30 juli 2018 Op stap met 'Frévan de Nick Rompelberg Pechiera del Garda De airconditioning van Richard van der Werken (rechts) hield er plotseling mee op. Met de hulp van Fré en een lokale monteur was de auto zo weer opgelapt. Tijdens de zomerperiode zijn wegen wachters als Fré Wijnholds ook in Italië en Frankrijk actief, foto's nick rompelberg Kijk op de site bij /video hoe Fré Wijnholds Nederlanders te hulp schiet in Italië. Kroatië is steeds populairder onder vakantiegangers. Vorig jaar al steeg het aantal ge boekte vakanties er met ruim 40 procent. En ook dit jaar groeit de populariteit onder toeristen. Virginia Groenendijk Den Haag Stabiliteit en betaalbaarheid maken Kroatië populair, fotodreamstime

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7