Geraint Thomas na lange en onorthodoxe aanloop de beste in Parijs 9 WIELRENNEN TOUR DE FRANCE 2018 Drie weken lang was Geraint Thomas (32) de beste man in koers. Maar nu de Welshman de gele trui naar Parijs heeft gebracht en voor altijd een Tour winnaar is, is hij vooral volkomen sprakeloos. PIM BIJL „Aijaaahtsjaaaa. It'sjust uhhhh... Oahhh." Geraint Thomas probeert in zijn eerste reactie woorden te vinden om het winnen van de Tour te omschrij ven en het klinkt zo. „Aijaaahtsjaaaa. It's just uhhhh... Oahhh." De camera's draaien, nadat hij de laatste test op zaterdag heeft door staan in de tijdrit. Waar Bradley Wiggins zich na zijn Tour-zege in 2012 een bevlogen en groots verteller toonde, en Chris Froome de voor gaande jaren vooral netjes antwoord gaf, is de nieuwste Tour-winnaar uit Groot-Brittannië vooral sprakeloos. „Ik heb gewoon de Tour gewonnen, man!", zegt Thomas, vooral tegen zichzelf. Dan, tegen de interviewer: „Ik kan niet praten." De gele trui zit al om zijn schou ders sinds zijn zege op dag elf in La Rosière. Een dag later wint hij ook op Alpe d'FIuez. Thomas heeft sindsdien de controle, zijn ploeg Sky wankelt geen moment. En toch begint hij vrijdagavond laat pas in de Tour-zege te geloven. Het verklaart waarom hij compleet van de kaart is. De zege komt - gek genoeg - totaal onver wacht, omdat hij eventuele gevoe lens van euforie tot nu toe diep had weggestopt. Zijn tranen zijn even eerder geland op de schouders van ploegbaas Dave Brailsford. De twee gaan ver terug. Brailsford is de man die hem in 2005 uit de selectie voor een belangrijke koers in Wales zet en hem een zes uur lange straftraining met Wiggins laat doen. De avond ervoor had Tho mas het op zijn negentiende verjaar dag op een zuipen gezet na de Cham- pions League-finale tussen Liverpool en AC Milan. Dat soort gedrag wordt niet getolereerd bij de British Cy- cling Academy, de gedisciplineerde en geprezen opleiding van de Britse wielerbond waar Thomas een typi sche exponent van is. Het blijkt de opmaat naar cham pagne op de Champs-Élysées, waar hij op het podium geflankeerd wordt door Tom Dumoulin en ploegmaat en vriend Chris Froome. Voor de zesde keer in zeven jaar levert Sky een Tour-winnaar af. Net als Wig gins (2012) en Froome (2013,2015, 2016 en 2017) heeft ook Thomas een lange, onorthodoxe aanloop geno men naar het winnen van de belang rijkste wielerronde ter wereld. Scheurtje In 2007 eindigt Thomas 139ste in zijn eerste Tour, hij is dan nog vooral baanrenner. In 2008 en 2012 wordt hij olympisch kampioen in de ploegen- achtervolging. Hij rijdt 3000 kilome ter met een scheurtje in zijn bekken om Froome aan een Tourzege te hel pen en schoolt zich om tot kasseien specialist, die in 2015 E3 Harelbeke wint. De transitie naar Tour-winnaar verloopt via het winnen van Parijs- Nice in 2016 en de Dauphiné afgelo pen juni. Rod Ellingworth, de Sky- coach die Thomas al kent sinds hij op zijn zestiende Cardiff voor Manches ter verruilde: „Geraint verlegt om de paar jaar zijn doelen, en legt de lat dan meteen ongekend hoog." Tot zijn Tour-zege is Thomas nog nooit in de top 10 van een grote ronde geëindigd. Maar in zijn negende Tour-deelname is de hoogste trede voor hem. Alleen Joop Zoetemelk Ik creëerde mijn eigen kleine wereld. Dag voor dag. Berg voor berg. Liet mij niet meeslepen in de gekte had meer deelnames nodig vooraf gaand aan de eindwinst in zijn tiende Tour. Toch geniet Thomas binnen Sky allang het vertrouwen. In het jaar dat Froome onder vuur ligt vanwege zijn salbutamol-affaire mag Thomas zich als ware hij de kopman voorbe reiden op de Tour. „Ik wist dat ik ie dereen kon verslaan op een goede dag, maar de vraag was of ik dat drie weken lang kon volhouden", zegt Thomas. Hij is geliefd in het peloton. Niet al leen binnen zijn ploeg noemen ze hem G. Hij is een natuurlijke leider. Niet omdat hij druk is, maar door zijn charisma. Thomas is cool, relaxed. Elk jaar een week voor de Tour wordt hij geknipt door zijn vrouw Sara. De kenmerkende rockcoupe inclusief bakkebaarden maken zijn imago af. De kritiek op zijn ploeg is al jaren groot - jiffy bag, verdwenen laptop, salbutamol - maar Thomas zeifis nog nooit in opspraak geraakt. Ook als Tour-winaar heeft hij voor iedereen een compliment over. Voor Froome: „Misschien wel de beste ronderenner ooit en dat hij de laatste dagen voor mij heeft gereden, is ge weldig." Voor Dumoulin, zijn voor naamste uitdager deze Tour: „Tom maakt het moeilijk voor klimmers, gaat nooit mee in de emotie van aan vallen. Ik ben ongeveer hetzelfde type." Hij hoort dat het feest in Wales al is losgebroken, maar het besef moet bij hem nog indalen. „Ik beleefde de Tour als tijdens mijn dagen in het baanwielrennen. Probeerde alle kleine dingen goed te doen en mij niet te laten afleiden. Ik creëerde mijn eigen, kleine wereld. Dag voor dag. Berg voor berg. Liet mij niet meeslepen in de gekte. En ineens is dat voorbij, valt die muur naar bene den en komen de emoties. Ik heb de Tour de France gewonnen, man! Het is zo surrealistisch." maandag 30 juli 2018 GO 'Ik heb gewoon de Tour gewonnen!' Champs-Élysées @pimbijl Geraint Thomas heeft het traditionele glaasje champagne te pakken, fotocorvos -Geraint Thomas (32)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37