'Maar hé, ik fiets pas vijf jaar' Steven Kruijswijk geniet na van succesvolle Tour van hemzelf én zijn ploeg 7 WIELRENNEN TOUR DE FRANCE 2018 «T Hij was beter dan ooit. Met zijn vijfde plek in deze Tour de France bewijst Steven Kruijswijk (31) alweer dat hij een ronderenner van wereldklasse is. Eentje die aanvalt en durft te verliezen. „Deze manier van koersen bevalt me. Leuker dan alleen maar achter Sky aanrijden." DAAN HAKKENBERG Steven Kruijswijk op of naast de fiets, het is een wereld van verschil. Grootspraak of bluf is aan hem niet besteed. Als Kruijswijk praat, is hij beheerst. Maar eenmaal op de fiets in de bergen joeg hij zijn concur renten de afgelopen weken keer op keer angst aan. Op weg naar de Alpe d'Huez moest de groep met favorie ten diep uit de reserves putten, om dat Kruijswijk was begonnen aan een solo van meer dan 70 kilometer. Kruijswijk haalde het net niet, maar zijn eerste reactie achteraf was treffend. „Het was het probe ren waard." Zoals hij ook in de Pyreneeën keer op keer aanviel. Aanvalslust De aanvalslust van Kruijswijk is niet nieuw. Het hoort bij hem als zijn rossige haar. „Het ligt in mijn aard. Deze manier van koersen be valt me. Leuker dan alleen maar achter Sky aanrijden", zegt hij over de drang om bij anderen weg te rij- Veel te vieren den. In de veelbesproken Giro van 2016 zette hij op die manier Alejan- dro Valverde en Vincenzo Nibali op achterstand en leek hij de eindzege te pakken. Maar Kruijswijk ramde een sneeuwmuur en werd vierde. „De Giro leent zich er misschien nog meer voor om zo aanvallend te koersen. Maar de afgelopen weken bleek wel dat het ook in de Tour mogelijk is, ondanks dat Sky zich op deze wedstrijd focust met zijn sterkst mogelijk ploeg. Sky over heerst de laatste jaren in grote ron den en ze winnen nu ook, maar ik denk dat wij als ploeg aardig wat te genstand hebben geboden." REVELATIE ROGLIC MIST PODIUM Dat is nog wat voorzichtig ge steld. Als het Kruijswijk niet was die in de bergen aanviel, dan was het wel zijn ploegmaat Primoz Roglic, die vierde werd in het eind klassement en de laatste berg etappe naar Laruns won. Het was de derde ritzege van de ploeg, nadat sprinter Dylan Groenewegen er al twee won. Kruijswijk roemt de saamhorigheid bij Lotto-Jumbo, de ploeg die de afgelopen jaren een transformatie heeft doorgemaakt op het gebied van voeding, training en begeleiding. Het leidde tot de succesvolste Tour van het team in zijn vierjarig bestaan. Want zoveel champagne als in de afgelopen drie weken, dat heeft Kruijswijk in zijn negen profjaren nog niet meegemaakt. „Ik heb tegen de debutanten in onze ploeg ge zegd: 'wen er maar niet aan. Want het is niet normaal wat we hier doen'. Ik heb er tien jaar over ge daan om zo'n Tour te rijden met de ploeg. Dit is zo mooi." Vragen Het brengt voor de nabije toekomst ook vragen met zich mee. Is er in één ploeg ruimte voor Kruijswijk én Roglic als de eindzege het doel is? En is het dan verstandig om een topsprinter als Groenewegen mee te nemen, die ook zijn helpers no dig heeft? Kruijswijk over de Tour met drie kopmannen: „Zo succes vol als dit jaar zullen we niet altijd zijn, dus misschien moeten we in de toekomst keuzes maken." Nooit was Kruijswijk beter dan in deze Tour. Uiteraard hoopte hij zijn topvorm te belonen met een ritzege. Maar klassementsrenners krijgen maar weinig kansen. Kruijswijk, die in zijn carrière al leen een rit won in de Ronde van Zwitserland, kan erover mee pra ten. Maar de vijfde plek voelt voor hem ook een beetje als een zege. „In een Tour met dit deelnemersveld is dit een mooie prestatie. Iedereen weet dat het na die Giro 2026 niet liep zoals ik wilde. Ik ben blij dat ik het nu heb kunnen laten zien." maandag 30 juli 2018 GO 'Niet normaal, dit is zo mooi' y @daanhakkenberg Champs-Élysées - Steven Kruijswijk heeft veel afgezien deze Tour. „We hebben Sky tegen stand geboden." Lotto-Jumbo won 3 etappes: Groenewegen (2) en Roglic (1). In het klassement waren er de plek ken 4 (Roglic) en 5 (Kruijswijk). PARIJS Zogenaamde kenners die zeggen dat ze de vierde plaats van Primoz Roglic in deze Tour hadden zien aankomen, zijn niet te vertrouwen. Natuurlijk, zijn klasse was al over duidelijk. Hij won ongeveer elke kleine ronde waar hij dit jaar aan de start verscheen, maar wie drie weken geleden had gezegd dat hij net naast het podium zou vallen, was voor gek verklaard. Het is pas een jaar of vijf geleden dat hij zijn crossmotor verkocht om zijn eerste racefiets te kopen. Dat hij daarvoor schansspringer was, is inmiddels genoegzaam bekend. In zijn eerste jaar als prof (2016) won hij een tijdrit in de Giro, in zijn tweede seizoen was hij de sterk ste in de loodzware bergetappe naar Serre Chevalier en deze Tour pakte hij opnieuw een rit- zege. Bovendien eindigde hij als vierde in het klassement. Het is een voorbode van zijn favorieten- status in elke grote ronde waarin hij vanaf nu aan de start staat. De hele Tour oogt Roglic opgeto gen en ongevoelig voor tegenslag en stress. Maar als hij in de afslui tende tijdrit zijn zwaarbevochten derde plek in het klassement ver- Roglic wordt fel aangemoe digd tijdens de tijdrit van zater dag. Het mocht niet baten, want de Sloveen viel van het podium. FOTO COR VOS speelt, zit hij stuk. Kort daarna vliegt hij niettemin zijn tijdrittrainer Mathieu Heijboer om de nek. „Sorry, dit was slecht. Maar hé, ik rijd ook pas vijf jaar op een fiets."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35