baldErman.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! boldErman.nl 23 stukje te maken. Bij televisie werkt dat anders." Schimmelpennick is niet dol enthousiast over zijn debuut als presentator. „Het was leerzaam, men was best tevreden over hoe ik het deed en als grachtengordeljourna- listje was het ook goed weer eens het land in te gaan. Maar omdat ik pas in een laat stadium bij het progamma werd betrokken en vanwege mijn werk bij Quote niet overdreven veel tijd had, was ik niet echt betrokken bij de redactionele keuzes. Ik had me er liever meer tegenaan bemoeid." Koude kant, frisse wind Ook over de Hilversumse omroep politiek is Schimmelpenninck kri tisch. „Al die zendertjes, al die om- roepjes, al dat doelgroependenken, het voelt allemaal heel ouderwets. Laat Netflix maar snel deze kant op komen, dan kunnen we echt mooie dingen maken." Voor De Opvolgers ging Schimmel penninck onder meer langs bij de familie Westland, bekend van kaas soorten Old Amsterdam en Maaslan- der, de familie Meens van de Alfa Brouwerij en de familie Stuy, van kermiskoning Frans Stuy. Hij ont dekte een paar patronen. „De eerste generatie, de mensen die het familie bedrijf zijn begonnen, bestaat vaak uit lefgozertjes. Tamelijk simpele lui met een grote bek. Dan komt een nieuwe generatie en die is voorzich tiger. Die moet het bedrijf uitbreiden en denken in termen van reputatie- management. De derde generatie is het grootste risico voor een familie bedrijf: dan groeit zo'n tent door of gaat het bedrijf op de fles." Wat Schimmelpenninck ook opviel, was het grenzeloze opti misme van de ondernemers. „Ze zetten heel weinig op papier over de overdracht. Dat komt wel goed, denken ze. Wat er gebeurt als er ruzie ontstaat binnen de familie, daar den ken ze nauwelijks over na. Gelukkig gaat het vaker goed dan dat het ver keerd gaat, en niet zelden komt dat door de koude kant. Veel onder nemers noemden de aangetrouwde mensen dan ook de frisse wind. En hoewel ik dat eerst heel suf vond klinken, hebben ze daar wel gelijk in. Iemand van buitenaf betekent vaak een nieuwe impuls voor het bedrijf." Landgoed Graaf Schimmelpenninck weet uit ervaring hoe kapitaal van generatie tot generatie gaat; zijn familie bezit sinds 1799 een landgoed in het oosten van het land. De overdracht is altijd in harmonie gegaan, verzekert hij. „Vroeger was de adel nog heel rijk, dus dan kon je lastige familieleden uitkopen en het landgoed in stand houden. Wij hebben nu afspraken met elkaar gemaakt en dat gaat goed. Een groot verschil tussen een land goed en een bedrijf is dat bedrijven moeten groeien en wij alleen maar gericht zijn op behoud. Dat scheelt." 499,- "•*ET w 5-daagse Stedenreis Berlijn 5 dagen Overijssel, Ootmarsum 8 dagen Eastbourne en het eiland Wight 8 dagen Bretagne en Normandië met de invasiestranden 10 dagen Barcelona en omgeving 10 dagen Wenen, het Wienerwald en Bratislava maandag 30 juli 2018 Boven: de familie El Mouden. Onder: in het koffie- en theebedrijf van de familie Berghof. „Als schrijvend journa list kun je van het sufste gesprek nog een aardig stukje maken. Bij televisie werkt dat anders." FOTOCARLYWOLLAERT v.a. slechts I'. •- -A»\l Vertrekdata: 20 aug 10 sept 1, 22 okt. Vertrekdata: 27 aug 24 sept8 okt. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318)58 09 58 hnoMincran' boekingen: www.bolderman.nl o.b.v. 2 pers, kamer enci Calamiteitenfonds b reserverinaskosten Vertrekdata: 3.24 sept/15 okt. Vertrekdata: 6, 20 aug3,17sept/1 okt. Vertrekdata: 20 aug 17 sept 1 okt. Vertrekdata: 20, 27 aug 3,10, 17 sept 1, 8 okt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23