Zoutelande 2 blijkt oppermachtig in het Bellamypark EN 19 i KASTEEL WESTHOVE EXCURSIE Meestal kun je ze niet beklimmen, de torens van Kasteel Westhove. In juli en augustus kan dat wel. En boven heb je een adembenemend mooi uitzicht. '#L Mm Wie tijdens de ex cursie in kasteel Westhove de to rens beklimt, overziet natuur gebied de Manteling met buiten plaatsen als Berkenbosch en Duin beek. En hoewel Westhove je de indruk geeft van een machtig middeleeuws kasteel, met brug gen en poorten, is weinig nog ori gineel. Tijdens de Spaanse bezet ting in de Tachtigjarige Oorlog, kreeg het kasteel het zwaar te ver duren. Nadien is het deels her bouwd, verbouwd en in de acht tiende eeuw uitgebreid. Tegenwoordig gaat Kasteel Westhove door het leven als jeugdherberg. Terwijl de gasten met koffie en appelgebak een plekje zoeken, gaat een groep van net iets meer dan tien man de to ren beklimmen. Dat kan alleen deze maand en volgende maand. Gidsen Wim Roose en Theo Wil- lemstein, vrijwilligers bij Staats bosbeheer, nemen de groep mee terug in de tijd. Temiddden van de gasten lopen we naar de eerste verdieping. Via een deur tussen twee kamers, die normaal niet toegankelijk is, gaat een houten trap loodrecht om hoog. Theo duwt een luik open en even later staan we op zolder. Vanaf daar krijg je toegang tot de twee karakteristieke torens: de ft I'jpf Nooit geweten dat Zeeland zoveel cultuurhistorie te bieden heeft West- en de Oosttoren. De een met een puntdak, de ander met een balustrade. De Oosttoren biedt een adem benemend uitzicht over de duinen van Walcheren en natuurgebied de Manteling, waar bossen en sta tige lanen elkaar afwisselen met slingerpaadjes. Naast Westhove telt het gebied nog tal van andere buitenplaatsen, zoals Berkenbosch en Duinbeek. Van de zeventiende tot de negentiende eeuw was dit het domein van de Middelburgse elite. In de Westtoren, waar je niet naar buiten kunt, staat in het mid den het restant van een uurwerk uit 1500-1550, gemaakt door een lokale smid. „Het gaf ooit zowel de tijd als de maanstand aan", legt Roose uit. Nu is het niet meer dan een brok roest, waarvan de onder delen los liggen. De Utrechtse Inge Ronk, een van de bezoekers, geniet van de rondleiding. „Nooit geweten dat Zeeland zoveel cultuurhistorie te bieden heeft", zegt ze. Ronk staat op de camping vlakbij Westhove en is met haar man de omgeving aan het verkennen. Ze heeft het Watersnoodmuseum in Ouwerk- erk ontdekt en is positief verrast door wat de provincie te bieden heeft. „Daar mag Zeeland best meer bekendheid aan geven." Ook Sal Colpaert doet in zijn ei gen gemeente nieuwe ontdekkin gen. „Nooit geweten dat hier tij dens de Duitse bezetting een uit kijktoren heeft gestaan. Het schijnt ook dat in de periode veel bomen zijn gerooid." Colpaert is samen met zijn broer en schoon zus uit Finland op pad. „We wan delen hier wekelijks, maar komen nooit binnen. De laatste keer was ergens midden jaren tachtig." Het bezoek aan het kasteel slaat ook aan bij jonger publiek. Victor en Hugo Baan, de kleinzonen van Willem Baan uit Vlissingen, doen even alsof ze ridder zijn. Eenmaal buiten nemen Roose en Willemstein de groep mee door de tuin en vertellen over de grote diversiteit aan bomen en planten, waarvan de 300 jaar oude linde voor het kasteel misschien wel de oudste van Zeeland is. De volgende excursie is op zon dag 12 augustus om half elf. Vrijdag werd de 'vrije wedstrijd' verreden: 61 deelnemers streden om het kampioenschap van Vlis singen, dat gewonnen werd door Sebastiaan Sturm van de afdeling Gapinge. Hij stak twee keer 10 mm in de kamp en was daarmee net te sterk voor Emiel Provoost, die tweede werd. Levi de Witte, win naar van vorig jaar, eindigde als derde Ook de bekerkamp zorgde voor mooie prestaties. De ie beker werd een prooi voor Emiel Pro voost, de tweede beker voor Teun Dingemanse en Dennis Wille- boordse won de derde beker. Zaterdag was het tijd voor de vierdeklasrijders en de sjezenrij- ders. Zoutelande 2 werd kampioen met 74 ringen. Jos Wisse, Stijn de In de 'vrije wedstrijd' streden 61 deelnemers om het kampioenschap Visser en Ramon Jobse leverden deze prachtige prestatie en bleven daarmee vijf ringen voor op Oost kapelle 5 (Laurien van Sluijs, Vera Hazelaar en Kristel van Sluijs) die 69 ringen staken, en daarmee ook promoveerden naar de derde klas. Stijn de Visser, vorig jaar nog per soonlijk reservekampioen, werd dit jaar persoonlijk kampioen. Hij stak 29 van de 30 ringen. Gijs van den Broeke werd reservekampioen met 27 ringen. Hij was in de kamp te sterk voor Nicky de Witte. Sjezen Bij de sjezen wonnen, net als vorig jaar, Irina Trujillo en Koos Zijl. De tweede plaats in het dagklassement bij de sjezen werd gewonnen door Joyce de Visser en Hubert van der Maas. De derde plaats was voor Ange- lina en Bram Francke. De pollepel ging naar Femke Dingemanse en Jan Jakobsen. maandag 30 juli 2018 WA Zo zie je de omgeving anders nooit Timo van de Kasteele Oostkapelle v> - vi h- w - M Ttr 5?f 1 ff/Er-1 Willem Baan uit Vlissingen, met zijn kleinzoons Victor en Hugo, die bij de kantelen spelen dat ze ridders zijn. Sal Colpaert speurt de omgeving af, en doet in zijn eigen gemeente nieuwe ontdekkingen. FOTO LEX DE MEESTER - Inge Ronk, bezoeker uit Utrecht Twee dagen lang was het Bella mypark in Vlissingen het decor voor ring- en sjezenrijden. Martijn Minderhoud Vlissingen Ringrijden met sjezen: vader Dennis Willibroordse en dochter Elise uit Gapinge. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19