ai EUWS 11 Meer kennis van de bodem 'Het boek gaat nooit dicht' Veteranen vinden evenement respectloos Exclusieve Lezersreizen DE VONDSTEN In totaal zijn maar drie stuk ken metaal gevonden die met zekerheid afkomstig zijn van de MH370: op het Franse ei land La Réunion bij Madagas kar, op Mauritius en voor de kust van Tanzania. Een ma gere oogst. Maar de zoektocht heeft wel iets anders opgeleverd, zegt Luijnenburg: veel kennis van de zeebodem. „Daar weten we nog maar heel weinig van. Van dit gebied hebben we nu gede tailleerde kaarten kunnen ma ken met belangrijke geologi sche informatie. We weten waar vulkanen en breuklijnen zitten die zeebevingen en tsu- nami's kunnen veroorzaken. En hoe de bodem zeestromin gen vormt die impact hebben op het klimaat." Ook vonden ze twee wrak ken van vergane schepen. Slechts twee, nuanceert Luij nenburg. „Dat toont aan hoe afgelegen het gebied is. Als we in de Noordzee hadden ge zocht, hadden we elke dag een scheepswrak gevonden." -|Ê5Tng>r'i 3 DE NABESTAANDEN In 2019 is het 75 jaar geleden dat ge allieerde troepen landden op de Normandische kust. Voor een aan tal Nederlandse organisatoren aan leiding om op 6 juni op een van de invasiestranden een Bevrijdings concert te houden. Britse veteranen liepen te hoop tegen de plannen. Ze vinden het van weinig respect getuigen om feest te vieren op Sword Beach, na bij Aubin-sur-Mer. Op dat strand sneuvelden in 1944 bijna zeven honderd militairen. Veel veteranen uitten hun boosheid over het eve nement op de facebookpagina van de organisator. Met succes, blijkt nu. De organi satie van het Liberty Concert be sloot om het evenement voor 75.000 man af te blazen. „Wij heb ben goed geluisterd naar de gelui den vanuit Engeland", licht Michiel Florusse telefonisch toe. Hij zoekt nu naar een alternatief programma. muziek en tussen de optredens van de artiesten en dj's door bijdragen van veteranen en informatie over D-day. De organisatoren willen meer jongeren betrekken bij de herdenking. Dat de nieuwe genera tie nu vaak ontbreekt, zouden veel veteranen 'buitengewoon verdrie tig' vinden, stellen zij. Uit onderzoek blijkt dat jongvol wassenen nauwelijks weten wat D- day inhoudt. Vier van de tien weten niet wat de Holocaust is. De over grootouders van Florusse stierven in Auschwitz, zijn opa nam deel aan de strijd tegen de nazi's. Flo russe en Van der Linde voelen een persoonlijke drive om jongeren bij herdenkingen betrekken, melden zij, ook met het oog op toenemend extremisme en antisemitisme. Wij hebben goed geluisterd naar de geluiden vanuit Engeland Het concert is een initiatief van Flo russe en Ilco van der Linde. Die laatste is de grondlegger van de Be vrijdingsfestivals in Nederland. In een reactie op de kritiek van de ve teranen meldt Florusse dat het con cert respectvol zou zijn en zou plaatsvinden op een gedeelte van Sword Beach waar geen geallieer den aan land gingen. Met klassieke Het Maleisische onderzoeks team mag dan vandaag zijn fi nale rapport presenteren, voor de nabestaanden van de pas sagiers aan boord is het boek MH370 nog niet dicht. „Of ik hier vrede mee heb? Nee, na tuurlijk niet", zegt de Amster damse Cheyenne Rigaglia, een vriendin van Surti Dahlia, de enige Nederlandse passagier aan boord. De Maleisische overheid heeft beloofd dat er geen za ken weggelaten zullen wor den. „Elk woord van de onder zoekers zal in het rapport staan." Cheyenne is sceptisch en verwacht weinig van het rapport. „Ik blijf hopen dat de waarheid ooit nog aan het licht komt." Dat hoopt ook Luijnenburg. „In de eerste plaats voor de na bestaanden. Maar ook voor de luchtvaartmaatschappij, de fabrikant van het vliegtuig en de hele luchtvaartindustrie is het heel belangrijk om te weten wat er is ge beurd." Met nieuwe tech nieken is het vol gens hem moge lijk dat het vliegtuig in de toekomst ooit nog wordt gevonden. „On langs hebben we toevallig een gezonken onderzeeboot uit de Eerste Wereldoorlog aange troffen. Met de technieken van toen was dat nooit mogelijk geweest." Cheyenne Rigaglia heeft de verdwijning van haar vriendin inmiddels een plekje weten te geven. „Maar we denken nog heel vaak aan haar. Vooral in de zomer. Dan bloeien in mijn tuin de dahlia's die ik ter na gedachtenis aan Surti heb ge plant." vanaf Zomerspecial Schoorl en Antwerpen Even helemaal weg! Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl maandag 30 juli 2018 PC m A Het stuk vleugel dat is ge vonden bij Tanzania, fotoepa A Een scheepswrak dat op dook in de zoektocht, fotoepa Geen dj's bij D-day Het Bevrijdingsconcert dat op 6 juni volgend jaar zou plaats vinden op een invasiestrand in Normandië, gaat niet door. Britse oorlogsveteranen vinden een evenement met poparties ten en dj's ongepast. Caspar Naber Londen/Rotterdam A Het promotiefilmpje voor het Liberty Concert is al klaar, maar vooralsnog gaat het festijn niet door. foto liberty concerts -Michiel Florusse, organisator Surti Dahlia. Meer informatie en boeken: Ga voor Schoorl naar onze website reiskatern.nl/pzc/MAR1839 en ga <r)Marrea\ V y hotelarr voor Antwerpen naar reiskatern.nl/pzc/MAR1840 of bel Marrea Hotelarrangement 0571-277744. r hotelarrangementen Fletcher Hotel-Restaurant Jan van Scorel (4*) Ligt aan de rand van het duindorp Schoorl, op een kwartier fietsen van het strand. In het hotel zijn tal van faciliteiten; restaurant, bar, zwembad en sauna. Slenteren in Schoorl: Ontvangst met een kopje koffie of thee en een regionale specialiteit 2 x overnachting 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 2-gangen diner (aankomstdag) Informatiepakketje van de omgeving inclusief fiets- en wandelroutes Gebruik binnenzwembad en WiFi Hampton by Hilton Antwerpen Central Station (4*) is superLuxe nieuw hotel, gelegen in het histo rische centrum van Antwerpen, tegenover het centraal station. Ontbijtruimte, bar en fitnessruimte. Plezant Vertoeven in Antwerpen: Welkomstattentie 1 of 2 x overnachting 1 of 2 x uitgebreid ontbijtbuffet Drankje en borrelpLankje in de bar Gebruik van WiFi Fletcher Hotel-Restaurant Jan van Scorel: 145,00 p.p. t/m september Toeslag vrijdag- en zaterdagnacht: 10,00 p.p.p.n. 89,00 p.p. oktober t/m december Toeslag vrijdag- en zaterdagnacht: 5,00 p.p.p.n. Toeslag alleengebruik: 22,50 p.n. Toeristenbelasting: 2,00 p.p.p.n. Hampton by Hilton Antwerpen Central Station: 2-daags: 59,50 p.p. 3-daags: 105,00 p.p. Toeslag alleengebruik: 100%, dubbele arrangementsprijs. Toeristenbelasting: 2,39 p.p.p.n. Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen per kamer. Reserveringskosten 14,50 per boeking. Geldig t/m december 2018. Vertrek: t/m december 2018 v' Uitwaaien aan de kust in Schoorl Shoppen in Antwerpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11