Te kleine pruimen stap met „touE Kabinet wil er nog niet aan Fruitteler Kees Hamelink heeft dubbel pech. Een magere oogst en de supermarkten vinden zijn pruimen te klein. »P2 Te voet, zo dicht mogelijk bij de natuur, vult de directeur van de Zeeuwse Milieufederatie haar rugzak met lessen en ervaringen. Uit een telling van de Statie geldalliantie blijkt dat 328 van de 380 gemeenten zich heb ben aangesloten bij deze or ganisatie, die het kabinet oproept dit jaar het statie geldsysteem uit te breiden naar kleine plastic flessen en blikjes. Nu wordt al leen statiegeld geheven op grote petflessen en bier flesjes. „Het gaat zo niet langer", zegt D66-raadslid Jan Lems uit Almere, dat zich eerder deze maand aansloot. „Nederlanders zijn het zat: al die plastic verpakkingen in de super markt en het zwerfafval. Ook op routes naar scholen wordt steeds meer afval in de berm gedumpt." 2021 Het kabinet besloot afgelopen maart om op z'n vroegst in 2021 sta tiegeld op plastic flesjes in te voe ren. Tot die tijd krijgt het bedrijfs leven de tijd om andere manieren te vinden om zwerfvuil te minde ren. „Ik geloof niet dat ze hun best gaan doen", zegt Lems. „De lobby van de industrie heeft opnieuw succes geboekt." Ook Rotterdam is niet blij met het uitstel. „Statiegeld voorkomt heel veel plastic zwerfafval", zegt wethouder Bert Wijbenga. „Al die Nederlanders die nu op vakantie zijn in Frankrijk, België, of Duits land en hun afval strikt moeten scheiden, zien dat we hier echt nog mee achterlopen in Nederland." Leed Boerenorganisatie LTO Nederland sluit zich - net als veel provincies en waterschappen - aan bij het ver zet. Wanneer resten van blikjes en scherpe stukken plastic in de maag en darmen van grazende dieren te rechtkomen, leidt dat tot ernstig leed. „Het kabinet moet zich niet laten Wie nu op vakantie is in onze buurlanden, ziet dat Nederland echt achterloopt gijzelen door de industrie met al lerlei beloftes", vindt PvdA-Kamer- lid Gijs van Dijk. „Veel gemeenten en inwoners geven aan dat zij zeker willen zijn van schone straten en een beter milieu. Daarom moet sta tiegeld zo snel mogelijk worden in gevoerd voor alle flesjes en blikjes." Een woordvoerder van staatsse cretaris Stientje van Veldhoven van Milieu laat weten dat het minimaal twee jaar kost om de invoering van statiegeld wettelijk voor te berei den. „In de tussentijd krijgt het be drijfsleven nog de kans maatrege len te nemen om de hoeveelheid zwerfval terug te brengen. Als dat niet lukt, voeren we statiegeld in." »P16 Nieuwsmedia \a O- Voor meer Tournieuws zie paginasporten pzc.nl/tourdefrance VEERTIENDE ETAPPE 1. Omar Fraile 4.41.57 2. Julian Alaphilippe +0.06 3. Jasper Stuyven z.t. 19. Tom-Jelte Slagter +2.25 VIJFTIENDE ETAPPE 1. Magnus Cort Nielsen 2. Jon Izaguirre 3. Bauke Mollema 4.25.52 +z.t. +0.02 ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Geraint Thomas 62.49.47 2. Chris Froome +1.39 3. Tom Dumoulin +1.50 Gemeenten smeken om statiegeld Bijna alle gemeenten willen dat nog dit jaar statiegeld wordt ingevoerd op plastic flesjes en blikjes. De weg- werpflesjes leveren veel pro blemen op in de vorm van zwerf afval en zieke dieren, doordat die ervan eten. Dit kan zo niet doorgaan, vinden lokale politici. Maar het kabinet wil er nog niet aan. Peter Winterman Den Haag FOTO RUBEN OREEL - Bert Wijbenga, wethouder buitenruimte in Rotterdam Zon en steeds heter pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1