Raadsleden, luister beter naar elkaar én naar inwoners 7 Analyse BADSTRAND PIER 7 Gasten moeten nog even wachten voor ze kunnen blijven slapen, maar eten, drinken en chillen kan al wel in het 'zandpaviljoen' aan deVlissingse boulevard. De zeven beachrooms zijn nog niet af. Maar dat er belangstelling is voor slapen op het strand, weten de broers Damen van Pier 7 al. „De zeven strandkamers zijn over ruim twee weken klaar, en vanaf dag één, vrijdag 20 april, di rect volgeboekt. Tot aan de zomer zitten we bijna constant vol", zegt Niek Damen, die samen met zijn broers Valentijn en Jelle het spik splinternieuwe zandpaviljoen op het Vlissingse Badstrand uitbaat. Of Pier 7 met Pasen open kon, was lang een dubbeltje op zijn kant. Maar uiteindelijk ging het restaurant op de middag van paas zaterdag open. „De puntjes moe ten nog op de i worden gezet. De verlichting en de verwarming zijn nog niet helemaal in orde en de af werking is nog niet helemaal klaar. Maar we konden van start met een speciale paaskaart." Pasen was direct een perfecte vuurdoop voor het drietal jonge ondernemers en hun personeel. De zaken liepen op rolletjes; kleine onvolkomenheden werden snel aangepast. „Zo hebben we de tafelnummering veranderd om het logischer te maken voor de be diening. Het is allemaal prima ge gaan, we zijn erg trots op het team", zegt Valentijn. Met het wat mindere weer hadden de mannen niet direct rekening gehouden. „De warme chocomelk was niet aan te slepen en het koffieapparaat maakte overuren. Daar hebben we er direct maar een van bijbesteld." Niek (23, twee jaar terug afgestu deerd in commerciële economie aan HZ University of Applied Sci ences), Valentijn (19, net afgestu deerd horeca-ondernemer) en Jelle (17, eerstejaars commerciële economie HZ) hebben er alle ver trouwen in dat ze van Pier 7 het 'plezandste' paviljoen van de Zeeuwse kust maken. Niek legt uit dat de naam historisch verant- Het afscheidingshek voorde strandkamers is tegelijkertijd een damwand woord is; tot in het midden van de vorige eeuw was er een pier aan het Badstrand. Pier 7 heeft zeven overnachtingskamers en bekt lek ker. Bovendien doen de vlonders van het buitenterras en onderaan de trappen naar de boulevard een beetje aan een pier denken. Niek en Valentijn hebben de da gelijkse leiding in paviljoen en ho tel, en Jelle, die af en toe naar school moet, regelt zoveel moge lijk de zaken rondom de frituur. „Daar kun je bijvoorbeeld ook kof fie in een beker halen om op het strand op te drinken." Jonge ondernemers als de Da- menboys laten hun bedrijf na tuurlijk duurzaam en energiezui nig draaien. Ze hopen nog voor de zomer het label van Green Key binnen te halen. Valentijn: „We scheiden het afval niet alleen, maar gebruiken ook een afvalpers om het volume te drukken. We serveren zoveel mogelijk biologi sche, fair-tradeproducten en made-bluewater." De drie broers benadrukken dat ze Pier 7 niet alleen laten draaien. Een kleine veertig mensen, onder wie tien vaste personeelsleden, zorgt er voor dat de (bad)gasten op hun wenken worden bediend. „We verwachten dat we voor de zomer nog wel een aantal mensen erbij moeten hebben." Tegen die tijd moet ook de hellingbaan klaar zijn, een rolstoel- en rollatorvrien- delijke toegangsweg tot het strand en natuurlijk Pier 7. Een nieuwe lichting enthousi aste politici staat klaar om Middelburg de komende vier jaar te besturen. Hopelijk nemen ze de adviezen van hun voorgangers ter harte: beter luisteren naar elkaar, minder details en meer invloed voor inwoners. Twaalf raadsleden namen afscheid van de Middelburgse politiek. Van links en rechts, coalitie en oppositie. PvdA, CDA, WD, D66, SP, Groen- Links - wat velen gemeenschappelijk hadden in hun afscheidstoespraken was de kritiek op de werkwijze van de gemeenteraad. Die was een mix van teleurstelling en zelfkritiek. De eerste teleurstelling is dat poli tici zo slecht naar elkaar luisteren. Standpunten liggen vast voordat de vergadering begint; die worden uit gesproken maar nooit veranderd. Er is dus geen debat maar een 'kakofo nie' van meningen. Het gaat vaker om het zoeken naar de fouten bij de ander dan het overtuigen met eigen argumenten. De tweede teleurstelling ligt in het verlengde daarvan. Luisteren naar de inwoners kan en moet ook veel beter. Middelburg wilde werk maken van burgerparticipatie, maar dat is onvol doende gelukt. Terwijl dat nu juist is waarom mensen de politiek in gaan: de belangen van burgers behartigen. Daarin zit de derde teleurstelling en meteen ook een deel van de zelf kritiek. Raadsleden bemoeien zich te veel met details. Ze verliezen de grote lijnen uit het oog en kunnen daar door niet goed controleren of het be leid goed uitpakt voor de inwoners. Juist dat is echter de taak van een raadslid: controleren of de wethou ders hun werk goed doen. De tekortkomingen zijn vier jaar geleden namelijk ook al benoemd. De vorige raad benoemde zelfs een werkgroep bestuurscultuur om de politieke mores bij te sturen. De kri tische kanttekeningen van de ver trokken raadsleden laten zien dat dit onvoldoende is gebeurd. Twaalf nieuwe raadsleden zijn aan getreden. Dat is net iets minder dan de helft van de raad, die 29 mensen telt. Die minderheid kan opnieuw proberen de oude gebruiken te ver anderen. Hopelijk krijgen ze daar voor niet alleen de kans maar ook de steun van de zittenblijvers. Niet voor niets drukte burgemees ter Harald Bergmann de nieuwe raadsleden op het hart dat zij een grote verantwoordelijkheid dragen. „De inwoners vertrouwen erop dat hun stem in de raadzaal zal worden gehoord. Weest u zich daarom altijd bewust van uw positie en de functie die u nu vervult. Integriteit is meer dan ooit aan de orde en die meetlat van zuiverheid geldt nu ook voor u." Nieuwe ronde nieuwe kansen dus. Voor politici én inwoners. woensdag 4 april 2018 WA Het 'plezandste' paviljoen van de kust René Hoonhorst Vlissingen - Niek Damen, Pier 7 Meer informatie: www.pier7.nl. Maurits Sep De vertrokken raadsleden van Middelburg gingen met een bood schap: het kan beter in de ge meenteraad. Met hun adviezen kunnen de nieuwe raadsleden aan de slag. Niek, Valentijn en Jelle Damen (vlnr) op het Badstrand voor de vlonders van Pier 7. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39