9 I In de eerste dagen hebben de Winterspelen meteen al een aparte ambiance OLYMPISCHE SPELEN PYEONGCHANG 2018 Natuurlijk was er dramatiek in het openingsweekeinde. Er vloeiden tranen van geluk en verdriet bij de Spelen en het ging in Pyeongchang over de toenadering van beide Korea's. RIK SPEKENBRINK Pyeongchang Je bleef ernaar kijken. En luisteren. Ze werden cheerleaders genoemd, maar wat de 230 chique geklede Noord-Koreaanse vrouwen op de tribunes van het Kwadong Hockey Centre lieten zien was heel een an dere kunstvorm. Een haast klas sieke dansvoorstelling op een zoet gevooisd lied dat ging over één Ko rea. Het publiek in het ijshockeysta dion had nauwelijks oog voor de puck. Zwitserland scoorde er tegen het gecombineerde Korea op los - het werd 0-8 - maar het rode vak slokte alle aandacht op. Zestig mi nuten lang werd er geklapt, ge juicht, ging er een wave rond en werd er met de speciaal ontworpen vlaggen van een gemeenschappe lijk schiereiland gezwaaid. Het Zuid-Koreaanse publiek schatte de grootsheid van de avond op waarde in. Niet vaak was de uitslag van een olympische wedstrijd van zo wei nig belang. Wat hier gebeurde, ging over veel meer dan sport. Of het eerste groepsduel van de 35-koppige, inderhaast samenge stelde en gemengde Koreaanse ijs- hockeyploeg de geschiedenisboe ken ingaat als een kantelpunt in de geschiedenis van de buurlanden, is afwachten. De weg naar vrede gaat over vele, kleine stapjes. Maar wat er op de Spelen in Pyeongchang en Gangneung gebeurt, kan een eerste zet zijn. Kim Jong-un, leider van noord, nodigde Moon Jea-in, president van zuid, uit om binnenkort de grens over te steken. Het zou de eerste ontmoeting tussen leiders uit beide landen zijn sinds 2007. Wie had dat gedacht, een paar maanden gele den, toen de raketten en dreige menten elkaar opvolgden en de grote leiders van de wereld zich met de situatie bemoeiden? Mooi moment De bijzondere ambiance beperkte zich niet alleen tot het ijshockey stadion. Ook de toeschouwers bij het shorttrack voelden dat ze tus sen het spektakel van Sjinkie Knegt en Lim Hyo-jun getuige waren van een mooi moment. Toen de groep danseressen de Ice Arena verliet, op weg naar het ijshockey, klonk een luid applaus. Er beklijfde meer na twee dagen Spelen. Er vloeiden tranen bij de persconferenties van Lindsey Vonn en de lamaicaanse Jazmine Fenla- tor-Victorian, die vertelde dat ze een veel grotere missie in het leven heeft dan de bob snel door het ijs- kanaal sturen. „Ik ben hier voor alle jongens en meisjes op ons eiland. Ik wil dat zij kijken naar iemand die eruit ziet als zij, dezelfde cultuur heeft als zij, praat zoals zij. Dat ze zien dat je met krullend haar en een donkere huidskleur ook deel kunt nemen aan verschillende dingen in de wereld. Als je opgroeit en dat soort beelden niet ziet, voel je ook niet dat het kan." In de grootste perszaal van de Spelen klonk ap plaus. Vanuit Nederlands oogpunt leek het op de openingsdag van de Spe len alsof we allemaal weer in Sotsji zaten. De plukjes oranje fans in de Gangneung Oval konden het 'één twee-drie' weer laten horen bij het oranje podium van de 3 kilometer, met in Carlijn Achtereekte ook nog eens een mooie, verrassende win nares. De buitenlandse journalisten doken gisteren alweer op in de schaatshal om van hun Neder landse collega's te horen hoe dat Ik wil dat ze zien datje met krullend haar en een donkere huidskleur ook deel kunt nemen enorme succes toch te verklaren is. Waar het er op de 400 meterbaan relatief tam aan toegaat, ging het dak er 200 meter verderop in de Ice Arena vanaf. Shorttrack is dé sport in Korea en als er dan ook direct goud wordt gewonnen, kunnen de oordoppen tevoorschijn komen. Hetzelfde chauvinisme omgaf Lee Seung-hoon, de man die acht jaar geleden het voor Sven Kramer be stemde goud op de 10 kilometer won. Hij achterhaalde nu op de 5 ki lometer op de streep de Belg Bart Swings. Korea's grootste artiesten, uit de K-pop, vulden de stadions. Die wa ren redelijk tot goed gevuld. De ver wachting dat de Koreanen niet warm zouden lopen voor de Spe len, is vooralsnog ongegrond. Al is het wel een vreemde gewaarwor ding om in het centrum van Gang neung rond te lopen, een paar kilo meter van het olympisch park. Ner gens olympische ringen of beelden, lege restaurants, amper taxi's op straat. Alsof het allemaal aan de an dere kant van de wereld is. Maar binnen de olympische hek ken is alles strak georkestreerd en gaat het er gemoedelijk aan toe. Ook zonder de 230 vredesstichters in het rood. maandag 12 februari 2018 GO Tranen van vreugde (boven, Jazmine Fen- lator-Victorian) en van verdriet (onder) bij skister Lindsey Vonn, om het recente over lijden van haar grootvader Don Kildow. FOTO'S AP, GETTY IMAGES Een beeld dat beklijft na het openingsweekeinde: de groep van 230 zingende cheerleaders uit Noord-Korea in het ijshockeystadion. fotogettyimages Meer dan sport alleen y @rikspekenbrink - Jazmine Fenlator-Victorian (32)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37