kh 7 Anice Das wil weten hoe goed ze is en waar ze vandaan komt OlympicOval Nieuw IreenvsSven RIK SPEKENBRINK Anice Das (32) werd geboren in Mumbai en na acht maanden geadopteerd. De schaatsster overwon veel tegenslagen maar als slumdog skater plaatste ze zich verrassend genoeg wel voor de Olympische Spelen. „Een grotere voldoening bestaat niet." Vrouwen eerst Als dit schaatsseizoen erop zit, gaat Anice Das naar India. Op zoek naar haar roots en haar biologische ouders. Veel aanknopingspunten heeft ze niet. Een eerdere poging van het tv-programma Spoorloos strandde in een moeras van bu reaucratie en tegenwerking. Mis schien dat iemand uit het kinder tehuis, waar ze de eerste maanden van haar leven samen met haar zus Savida doorbracht, uitkomst biedt. Allicht leeft de arts nog die de röntgenfoto's van de tweeling maakte. „Het wordt lastig, maar ik moet het proberen. Ik ken mensen in India die willen helpen." Aanvankelijk zouden de zusjes, geboren op Oudejaarsdag 1985, op 5 september 1986 naar hun adop tiegezin in Nederland vliegen. Dat vliegtuig werd bij een tussenlan ding in Karachi gekaapt door Pa lestijnen. Twintig mensen kwa men daarbij om. Omdat het pa pierwerk sneller dan verwacht in orde was, verbleven de twee baby's toen al anderhalve week in Nederland. Verbondenheid Das kwam niet vaak in India en is helemaal Nederlands. Toch voelt ze een enorme verbondenheid met haar geboorteland. Het kan de spannendste reis van haar le ven worden. Al heeft ze die allicht dan al gehad. In februari vliegt Das India voorbij, naar Pyeongchang in Zuid-Korea. Ze schaatste vorige week bij het OKT de snelste 500 meter en na een paar dagen van spanning bleek dat net vol doende om als tiende vrouw bij de olympische equipe te komen. Ik ben vanwege mijn huidskleur een opvallende verschijning Waar voor bijna alle schaatsers vorige week alleen iets te verliezen viel, won Das de mooiste prijs uit haar leven. Ze weet dat een olym pische medaille ver weg is, maar ze staat er toch mooi tussen. „Ik ben geboren in een sloppenwijk van Mumbai en ga nu naar de Spelen. Groter kan de voldoening niet zijn, na het lange traject dat ik heb doorlopen." „Pas in de laatste ronde van de laatste afstand was het zeker. Ik ben nog nooit zo zenuwachtig ge weest. Nu besefik dat ik gewoon echt mee ga doen." Als meisje van 12 keek Das op de basisschool naar de openingscere monie van de Winterspelen van Nagano. „Die kinderen in ki mono's, de kleuren van het logo, zo mooi. Toen wist ik: dat wil ik ook. Hoe ver weg het ook was." Het goud van Marianne Timmer en Gianni Romme en de dramati sche val van Erben Wennemars wakkerden het vuurtje bij Das al leen maar verder aan. Talent Lange tijd leek haar droom on haalbaar. Das had wel talent, maar niet zo veel als generatiegenoten Annette Gerritsen, Margot Boer of Ireen Wüst. Het ging stap voor stap vooruit. Maar door blessures moest ze soms ineens twee stap pen achteruit zetten. Het jaar voor de Spelen van Vancouver scheurde ze haar enkelbanden. In de zomer van 2014 bleek haar schildklier niet goed te functioneren en daar kwam een knieblessure overheen. „Ik schaats bij een hartstikke mooie ploeg, Team Afterpay, maar we hebben niet de medische faci liteiten en salarissen van Lotto- Jumbo. Ik heb ontzettend veel me dische kosten zelf moeten betalen. Het stelde me heel erg op de proef: wil ik dit nog wel, zonder te weten of die knie helemaal beter wordt? Maar ik voelde dat er nog meer in zat." Das verzamelde de afgelopen ja ren een groot aantal prive- spon- sors om zich heen. Sommige benaderde ze zelf, andere voelden zich aangetrokken door haar bijzondere achtergrond. „Ik ben vanwege mijn huidskleur een opvallende verschijning. Maar ik heb ook heel hard gewerkt om in de picture te komen." Ze had af en toe haar uitschieter, maar het OKT was toch echt de eerste grote wedstrijd die ze won. Das maakte haar debuut voor de camera van de NOS en schoot met haar telefoon een 'boomerangfoto' van de on dervraging in het perscentrum van Thialf. dinsdag 2 januari 2018 GO De Olympische schaats wedstrijden vinden niet plaats in Pyeongchang maar in het nabij gelegen Gangneung. Daar is een nieuwe ijshal met een 400 meter baan gebouwd, de Science Olympic Oval. De hal kan 8.000 toeschou wers herbergen en ligt 41 meter boven zeeniveau. Een nieuw onderdeel op het schaatspro- gramma is de massa start. Namens Nederland doen Koen Verweij en Sven Kramer hieraan mee. Bij de vrouwen gaan Irene Schouten en An- nouk van der Weijden proberen een olympische medaille te winnen. Ireen Wüst en Sven Kra mer bepalen onderling wie de succesvolste Ne derlandse olympiër op de winterspelen ooit wordt. Wüst heeft acht medail les, waarvan vier goud, in haar bezit. Ze wordt op de voet gevolgd door Kra mer met zeven medailles. Nederland telt 54 ver schillende medaillewin naars. 1. Wüst 8 (4-3-1) 2. Kramer 7 (3-2-2) 3. Schenk 4 (3-1-0) De Slumdog Skater gaat naar de Spelen y @rikspekenbrink Heerenveen Een dag na de openings ceremonie begint het schaatsen met de 3000 meter voor vrouwen. Na mens Nederland komen Ireen Wüst, Antoinette de Jong en Carlijn Achter- eekte in actie. De dag erna openen de mannen met de 5000 meter. Het aantal gouden Ne derlandse medailles op de Olympische Winter spelen sinds de eerste editie in Chamonix 1924. Sjoukje Dijkstra had in 1964 de gouden primeur door het kunstschaatsen te winnen. -Anice Das Anice Das steeg op het OKT boven zichzelf uit. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47