Plan Sven Kramer voor Spelen ligt al jaar klaar 4 OLYMPISCHE SPELEN PYEONGCHANG 9 T/M 25 FEBRUARI De 10 kilometer in Pyeongchang is vanuit Nederlands perspectief de meest beladen afstand van de Winterspelen. Voor Sven Kramer (31) waarschijnlijk zijn laatste kans op olympisch goud op de langste schaatsafstand. Kramer over tien onderwerpen. LISETTEVAN DER GEEST OVER'EEN KLOOTZAK'ZIJN Hoe groter de faam, des te groter de kans op kritiek. Zegt Kramer een in ternationale wedstrijd af omdat het niet in zijn planning past, dan hoort hij dat. „Het zou voor het Neder landse schaatsen top zijn als het niet uitmaakt of ik er wel of niet ben, dat is helaas niet zo. Natuurlijk heb ik soms het gevoel dat ik me dan moet verdedigen, maar ik stap daardoor echt niet alsnog in een vliegtuig om die wereldbekerwedstrijd te rijden hoor. Als mensen dan kwaad wor den, vind ik dat prima, dan gebruik ik dat zelfs om nog beter te worden." Dat onbekenden hem arrogant vinden, doet hem niks. „Jammer. Als iemand om mij heen dat zegt heb ik er wel moeite mee, dan zou ik de conversatie meteen aangaan. Maar ik denk dat het laatste wat zij zouden zeggen is dat ik arrogant ben. Ik denk dat ze me juist sociaal vinden." Natuurlijk, hij moet soms egoïs tisch zijn. Dat hoort bij topsport. „Maar je kunt niet de hele dag een klootzak zijn, zoals de buitenwereld soms denkt dat ik ben. Ik ben egoïs tisch als het moet, maar het gaat om de balans. Ik maak me alleen druk om de dingen waar ik controle over heb." OVER RISICO'S Terwijl ploeggenoten hun drinkfles sen tijdens een looptraining onder aan een heuvel laten staan, zet Kra mer zijn petfles in het busje dat con tinu met de sporters meerijdt. In een perszaal drinkt hij alleen uit een fles die speciaal hiervoor geopend wordt. Geen risico's, alle kansen op gesjoe mel met zijn drinken en eventuele gekke gevolgen van dien voorkomen. Het is ook algemeen bekend dat Kramer in aanloop naar een belang rijke wedstrijd nauwelijks handen schudt, zelfs niet na het winnen van een titel. „Ik ben er niet superspas- tisch in, maar ik zoek het ook niet op", zegt hij. OVER ZIJN SLEUTELBEENBREUK Een 'topklassieker', noemt hij het. Spottend lachje: „Voor mij dan". In april stapte Kramer voor een wieler wedstrijd van 205 kilometer op de fiets. Tot 200 kilometer ging het prima, maar precies een kilometer la ter zat er een gat in de weg. Voorwiel erin. Kramer fluit: „En ffff. Daar lag ik." Linkersleutelbeen gebroken. Voor Kramer staat het fietsen van wielerwedstrijden voor ontspanning. Hij doet het al jaren, in zijn jeugd eindigde hij ooit achter Bauke Mol- lema - de profwielrenner plaatste er vier jaar geleden een foto van online- maar serieuze wielerambities moes ten bij Kramer altijd wijken voor een carrière als schaatser. De meeste schaatsers doen hun duurtrainingen op de fiets, Kramer ook, maar lang niet alle schaatsers rijden daarnaast wedstrijden. De kans op valpartijen is in een druk, zenuwachtig peloton groter. Een klap op asfalt levert doorgaans zwaardere kwetsuren op dan een val op ijs. „Kijk, dat ik mijn sleutelbeen breek, interesseert mij op zo'n mo ment niks. Maar een narcose is ver velend voor een sporter, daar zit je niet echt op te wachten. Als lokaal verdoven had gekund, had ik dat ze ker gedaan." Toch zat Kramer na zijn val in april binnen drie weken weer in een koers, hij fietste vervolgens nog ne gen wedstrijden. „Genoten, gela chen, afgezien." Misschien lijkt het onverstandig. Hij is absoluut niet roekeloos, maar het plezier dat wiel rennen hem oplevert weegt simpel weg zwaarder dan het risico van een eventuele blessure. „Ik vind het ge woon heel erg leuk." Bovendien zoekt hij de echte drukte niet op en laat hij zich afzakken wanneer de fi nish in zicht komt en het peloton écht onrustig wordt. Hij dacht weieens aan een serieu zere carrière op de fiets. „Maar het is een zwaar vak. Iedereen in het ama teurpeloton denkt dat hij prof kan worden, maar vergeet het maar, het is echt wel next level, dat doe je niet zomaar." OVER MENTALE TRAINING Kramer zit in oktober in Inzeil aan een tafel met journalisten en krijgt de vraag of hij aan mindfullness doet. Zijn reactie is direct en luid: „Wat?" Een korte stilte volgt, zijn mond trekt naar een sarcastisch lachje en zijn omgeving begint te lachen. Dan zegt Kramer: „Dat ken ik niet." Met een profcarrière van ruim der tien jaar heeft de schaatser voldoende ervaring met mentale coaches. „Ik heb ze allemaal voorbij zien komen: al die sportpsychologen, die psychia ters en noem maar op. Ik heb met ze gewerkt, met ze gepraat. Maar geloof mij, je gaat er niet harder van schaat sen. Als mensen er baat bij hebben moeten ze dat zeker blijven doen, maar voor mij hoeft het niet." Ook de opmerking dat er sporters zijn die ademhalingsoefeningen doen voor een wedstrijd pareert hij direct. „Ik lig dan liever nog een half uur in mijn bed." OVER WEDSTRIJD- PLEZIER Hij geniet tijdens een wedstrijd op de fiets, maar op de schaats doet hij dat niet. „Nooit, geen minuut." Het ge voel tijdens het rijden van een to ki lometer komt niet eens in de buurt. „Ja, na afloop, als het goed gaat geeft het plezier." Een wielerwedstrijd duurt veel langer. „Dan kun je onderweg nog even praten met iemand. Dan zie je: kut, slag gemist, o, pardon. Fietsen is een andere dimensie. Als je vijf uur moet koersen, is het niet vijf uur lang alle hens aan dek." Een plotse versnelling waardoor het publiek op de tribune aan het slot dinsdag 2 januari 2018 GO 'Egoïstisch als het moet, maar het gaat om de balans' $0 @lvdgeest Heerenveen II V Sven Kramer, negen voudig wereldkampi oen allround, staat op de Olympische Spelen op 7 medailles. Zijn oogst: 2006 Turijn Zilver: 5000 meter Brons: achtervolging 2010 Vancouver Goud: 5 kilometer Brons: achtervolging 2014 Sotsji Goud: 5000 meter en achtervolging Zilver: 10 kilometer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44