Afvaller Krol overweegt in beroep te gaan tegen KNSB zit 'm in verhalen 3 al zal het succesjaar 2014 niet te evenaren zijn Column @erbenwennemars Voor een aantal schaatsers was het tij dens oud en nieuw troosten in plaats van toosten. Zoals altijd kende het OKT meer slachtoffers dan de 20 ge lukkigen met één of meer olympische startbewijzen. Maar toen na vijf dagen oorlog op het ijs de kruitdampen wa ren opgetrokken, was het aantal slachtoffers van naam op één hand te tellen. Twee schaatsers haalden wel de zogenoemde selectievolgorde, maar vielen toch buiten de boot. Voor Tho mas Krol was de pil bitter. Als num mer drie op de 1000 meter stond hij op de 'matrix' twee plekken hoger dan Patrick Roest (nummer 3 van de 2500 meter) en Jan Blokhuijsen (nummer 3 5000 meter). Maar er was het geval Kai Verbij. De sprinter en ploeggenoot van Krol plaatste zich voor de 500 me ter, maar moest zich met een spier- In een vooruitblik zou je een voorspelling van medailles verwachten, maar dat ga ik niet doen. Het aantal medailles gaat namelijk niet bepalen of het een memorabel jaar wordt. Er is natuurlijk wel een ondergrens van tussen de twaalf en vijftien medailles, maar het echte succes zit in de verhalen. Uiteindelijk zijn de spelen pas geslaagd als er mooie verhalen zijn ontstaan, vind ik. Als de passie, de gretigheid en plezier de boven toon voeren. Alle ingrediënten zijn er om dit te la ten gebeuren. Als het om schaatsen gaat, kijk ik natuurlijk uit naar de 10 kilometer tussen Bergsma en Kramer met op de achtergrond de o zo gevaarlijke wereld recordhouder Bloemen. Sven wil natuurlijk revan che vanwege twee mislukte 10 kilometers op de Olympische Spelen. Dé wissel in Vancouver en het verlies in Sotsji zorgen voor een epische ontknoping in Korea. Op het OKT was er al een fantastisch duel tussen Verweij en Nuis. Twee te genpolen, maar allebei grootmeesters op 1500 me ter. Op deze afstand is er een extra strijd tegen de Russen. Daar waar Verweij heult met deze vijand heeft Nuis zich er hard over uit gesproken. En juist hier is de grote favoriet de op papier de onverslaanbare Rus Joeskov. Op de 500 meter zal Michel Mulder zijn olympi sche titel niet kunnen verdedigen, maar hoe bij zonder zal het zijn als zijn eeneiige tweelingbroer hem opvolgt als Olympische kampioen. Of zou hier de kleine man Jan Smeekens roet in het eten gooien en afrekenen met zijn trauma van vier jaar geleden, toen hij zich voor één luttele minuut olympisch kampioen waande? En hoe presenteren wij ons als Nederland? Zijn we echt 'TeamNL'? Op de radio hoor ik wel eens zo'n mooie commercial. Wat zou het mooi zijn als we dat gevoel ook echt hebben. Dat we er samen, als team, voor gaan. Geen gekonkel. Geen onna volgbare regeltjes. Zo is schaatsen een heel erg professioneel geor ganiseerde sport, met commerciële ploegen be staande uit individuele sporters. En dan moeten al die karakters één keer in de vier jaar allemaal een oranje pakje aantrekken en een TEAM vormen. Zijn vooral. Niet alleen maar lijken. Ik ben vol ver trouwen dat het deze keer goed komt door de les sen die er getrokken zijn uit de Zomerspelen van Rio in 2016. Het is maar een kleine greep uit allerlei scena rio's. En er zijn natuurlijk bij elke sport verhalen te bedenken. Verhalen vaak waar we geen grip op hebben. Wat ik een heel mooi verhaal zou vinden, is dat mijn vriendin Bibian Mentel dit jaar weer mee kan doen aan de Spelen. Na voor de zoveelste keer tegen kanker te hebben gevochten. En dan weer een medaille haalt bij het snowboarden. Let the games begin. Ik ben er klaar voor. Het zou heel mooi zijn als mijn vriendin Bibian Mentel weer mee kan doen blessure afmelden voor de 1000 meter. Omdat hij op die afstand een potenti ële medaillekandidaat is werd hij toe gevoegd, ten koste van Krol. Daardoor stonden er precies tien mannen op de lijst en was de olympische ploeg rond. Krol kon zich best vinden in de aan wijzing van Verbij. Maar dat de KNSB de niet geplaatste Hein Otterspeer als reserve benoemde voor het geval Ver bij niet op tijd herstelt, ging er bij Krol niet in. Met iSkate, de organisatie ach ter zijn Team Plantina, onder zoekt hij de beroepsmogelijk heden. Bij de vrouwen was Le- titia de Jong het kind van de rekening. Door twee verrassende nieuwe namen op de 5 kilometer, Annouk van der Weij den en de pas 21-jarige Esmee Visser, werd zij als nummer 3 van de 500 meter de nummer 11 op de selectievolgorde. Ver- der was het benoemen van de equipe voor Pyeongchang een invuloefening. Er was afgelopen week in Thialf ook een aantal schaatsers dat het gewoon niet haalde. Olympisch kampioen Mi chel Mulder ging ten onder in het sprintgeweld, Dai Dai Ntab startte twee keer vals, Jorrit Bergsma kan zijn titel op de 10 kilometer wel verde digen, maar greep mis op de 5 kilometer. Bij de vrouwen bleef het aantal startplek- ken voor Jorien ter Mors beperkt tot één, de 1000 meter, als 1500 meter-kampioene wordt zij onttroond. Verder viel vooral een aantal stayers tegen: Ca- rien Kleibeuker, Irene Schouten, Marije Joling. Zeker bij de mannen is geen afstand te voorspellen. Kjeld Nuis en Koen Verweij vochten op de 1000 en 1500 meter mooie duels uit, op de sprint gaan Ro nald Mulder, Jan Smeekens en Verbij voor goud. Sven Kramer heeft met Bob de Vries, Jorrit Bergsma en de 'Canadees' Ted- Jan Bloemen ook serieuze con currentie. ERBEN WENNEMARS dinsdag 2 januari 2018 GO Wat een oogst! Dit zijn alle Nederlandse medaillewinnaars van de Spelen van 2014 in Sotsji. Op één na zijn het allemaal lange baanschaatsen. Van links naar rechts: Jan Blokhuijsen, Sven Kra merSjinkie Knegt (shorttrack), Koen Verweij, Michel Mulder, Marrit Leenstra, Ireen Wüst, Stefan Groothuis, Lotte van Beek, Jorien ter Mors, Jorrit Bergsma, Margot Boer, Jan Smeekens, Ca- rien Kleibeuker, Ronald Mulder en Bob de Jong. foto pim ras Het Olympisch Kwalificatietoer nooi had een slagveld kunnen wor den. Maar in de praktijk sneuvel den er weinig grote namen. Pijnlijk was de selectieprocedure wel voor Thomas Krol, die niet eens reserve is en mogelijk in beroep gaat. Rik Spekenbrink Heerenveen De olympische ploeg is bekend en we kun nen ons opmaken voor een prachtig sportjaar met natuurlijk als hoogtepunt de Olympische Spelen in Pyeongchang. Thomas Krol moest een bittere pil slikken: geen Spelen, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 43