s l 2 Oranje-schaatsploeg gaat ook in Zuid-Korea zware lading eremetaal ophalen Oranje op de Winterspelen Het Olympisch Kwalificatietoernooi is achter de rug. De volgende halte is Pyeongchang. De Nederlandse ploeg telt - alwéér - talloze medaillekandidaten. Statistisch gezien kan het bijna niet anders dan dat het weer medailles gaat regenen. Nondeju, er werd^at afgejankt. Thialf was dagenlang een trai^^al. Som- mp^fcjlgatsers en schptssi^s huil- dlZlöHlNÉVÉLi[3Ê anderen van ver driet JJe meesten huildenna Öe races, sommigen al ervooi I urfi ilAhllili i huilde zelfs al toen hij nog niet eens in Thialf was. In de auto op weg naar de 500 meter brak hij in tranen uit door de zenuwen. Hij versloeg ze trouwens glansrijk: hij won de afstand én kwa lificeerde zich voor de Spelen. Hij wel. Over iets meer dan een maand be ginnen de Spelen in Pyeongchang. De tranen van de thuisblijvers zullen te gen die tijd misschien wel opnieuw gaan vloeien, maar niemand die meer naar ze om kijkt. Topsport is hard: het gaat om degenen die er wél zijn. En daar, op de Spelen, zal de inzet van het toernooi compleet anders zijn dan op het Olympisch Kwalificatietoernooi van afgelopen week. Op het OKT was er vooral veel te verliezen, op de Spe len is er juist heel veel te winnen. Het gaat straks niet meer om plaatsjes in het vliegtuig, maar om plekken in de geschiedenisboeken. Of de Spelen van 2018 voor de schaatsploeg net zo succesvol worden als de Spelen van 2024 is nog maar de vraag. Dat is geen schande: in Sotsji pakten Nederlandse schaatsers en schaatssters zó veel medailles dat het bijna belachelijk werd. Alles lukte, elk kwartje viel goed. Dat kwam door het niveau van de Nederlanders én door het falen van andere landen. De Japan ners en Noren bakten er niks van, de Amerikanen worstelden vooral met hun eigen pak. Van de 36 medailles waren er 23 voor Nederland. Bijna 64 procent van de schaatsplakken hing om een Nederlandse nek. Dat is geen winnen meer, dat is verpulveren. Het kan bijna niet dat we opnieuw zoveel medailles pakken in Pyeong chang, zelfs niet als de Russen (Denis Joeskov, Pavel Koelizjnikov) van deel name worden uitgesloten. Al was het maar omdat veel andere landen een stap vooruit hebben gezet - met de vrouwen van Japan voorop. Maar als je de hele Nederlandse schaatsploeg in Zuid-Korea overziet, dan valt op dat de kern overloopt van de ervaring. Het OKT was een slagveld - maar dan wel eentje waarop vooral de gelouwerde en gelouterde krijgers overeind ble ven. Sven Kramer, Ireen Wüst, Koen Verweij, Jan Smeekens, Jan Blokhuij- sen, Jorrit Bergsma, Ronald Mulder, Marrit Leenstra, Jorien ter Mors en Lotte van Beek wonnen allemaal al een of meerdere olympische medail les. Antoinette de Jong, Marrit Leen stra en Kai Verbij rijden vooraan bij EK's en WK's en zijn ook in Pyeong chang medaillekandidaten. En zelfs van olympische debutanten als Kjeld Nuis en Bob de Vries (al 33!) kun je moeilijk zeggen dat ze geen ervaring hebben. Op een enkeling na horen straks alle Nederlandse schaatsers en schaatssters bij de medaillekandidaten op hun afstanden. Dat is een onge kende luxe. Het succes zit in de schaatscultuur van ons land, maar misschien nog wel meer in de schaats- structuur. Anders dan in andere landen zijn er in Nederland diverse profploegen die met elkaar concurreren en elkaar naar PIEK IN 2014 In Sotsji pakten Nederlandse schaatsers en schaatssters zóveel medailles dat het bijna belachelijk werd een hoger plan stuwen. Het niveau is op veel afstanden zo hoog dat je je niet plaatst als je op negentig procent van je kunnen schaatst. Dan kan soms een nadeel zijn doordat bij selectiewed strijden soms potentiële kampioenen met pech of blessures naast de pot pis sen, maar welbeschouwd is het in die gevallen vaak niet veel meer dan een luxeprobleem. Vervangen Twee olympische kampioenen van Sotsji kunnen hun titels niet verdedi gen omdat ze tekort kwamen op het OKT: Michel Mulder (op de 500 me ter) en Jorien ter Mors (op de 2500 me ter). Maar in de sterkte van de ploeg als geheel valt het nauwelijks op, omdat ze worden vervangen door andere medaillewinnaars of medaillekandi daten. Nee, 23 medailles worden het niet. En het als het een beetje tegenzit kan het ook zomaar eens een keer tegen vallen met de kleur van de medailles. Maar statistisch gezien kan het niet anders dan dat het vliegtuig terug uit Zuid-Korea zwaar beladen zal zijn met eremetaal. Zoveel kandidaten, zo veel kansen: het Nederlandse lange baanschaatsen is en blijft een medail- lefabriek. dinsdag 2 januari 2018 GO De Nederlandse schaatsploeg was bijna vier jaar geleden ongekend succesvol op de Spelen. Goud zilver brons totaal 2002: 3 0 1 8 2006: 3 2 4 9 2010: 3 1 3 7 2014: 8 8 7 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42