'Ik wil nog steeds geen homo heten' nn 'Zolang* ik bezig ben met mijn gezin, met de kinderen er kleinkinderen, hoef ik niel over mijn homoseksualiteit 11a te denken' Had hij het maar twintig jaar eerder geweten, denkt Hans Hendriksma (65) weieens. „Na mijn eerste hu welijk was ik negen jaar alleen. Had ik toen geweten wat ik nu weet, namelijk dat ik op mannen val, dan had ik naar hartenlust kunnen experimenteren en dat deel van mezelf eerder kunnen ontwikkelen." Maar Hans heeft geen idee, en als hij in 2002 zijn latere tweede vrouw tegen komt, is het pats boem raak. „Ook seksu eel spatten de vonken eraf." De twee trouwen in 2009 en hebben het goed. Pas een jaar of vijf geleden valt Hans iets op. „Op het strand keek ik ineens naar man nen. Heel vreemd, dat had ik nooit eerder gehad. Eng ook; ik stopte het diep weg." Man, vrouw, kinderen, kleinkinderen: dat is het plaatje waarin Hans zijn hele leven heeft gepast, zonder zichzelf daar over vragen te stellen. „Ik was geen wor stelende hetero hoor, ik was gewoon gelukkig." Als hij in 2012 tijdens een serie opleidingen op het gebied van persoon lijke ontwikkeling wordt gedwongen écht naar zichzelf te kijken, kan hij er niet meer omheen. „Een rare gewaarwording om mijn geaardheid aan mezelf toe te geven. Heel griezelig." Een jaar leeft Hans in stilte met zijn geheim. Hij kijkt wat rond op internet, „maar daar vind je het niet. Zeker niet als je al 60 bent." Als zijn vrouw erachter komt, is dat heftig, voor allebei. „Natuur lijk was ze verdrietig, bang om mij te ver liezen. En ik was bang haar pijn te doen. Maar ze is ook therapeut en ze vond dat ik er open over moest zijn." Beetje bij beetje deelt Hans het geheim met zijn omgeving. „De meeste mensen keken er niet eens raar van op. Mijn schoonvader, een loodgieter, zei: 'Hè hè, ik dacht al: wanneer komt-ie ermee?' En ook mijn zoons reageerden goed. Die vonden mijn scheiding van hun moeder erger." De openheid is een opluchting, maar de verwarring is er niet minder om. „Wat moet ik? De straat op? Een kroeg in? Heb ik weieens gedaan hoor. Ik zat er compleet verloren met mijn biertje." Daarbij: Hans houdt nog steeds veel van zijn vrouw en van het vertrouwde leven met kinderen en kleinkinderen. „Dat is lekker veilig. Zolang ik daarmee bezig ben, hoefik niet over mijn homo seksualiteit na te denken. Tegelijkertijd is er wel dat verlangen. Ik wil nog steeds geen homo heten. Maar ik ben het wel en ik wil me niet langer verstoppen." 221 zaterdag 5 augustus 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 86