M 5 wOllAWfl VROUWENVOETBAL FINALEA Trots, euforie en hoog-spanning. Heel Holland leeft mee met de Leeuwinnen die morgen tijdens de EK- finale historie kunnen schrijven. „Hier kan geen marketingcam pagne tegenop." We schreeuwen naar de tv, bijten nagels en houden elkaar vast Opnieuw volle bak in de Grolsch Veste morgenavond, miljoenen tv- kijkers en stampende bierpompen in bioscopen en op pleinen. Nog nooit leefde Nederland zo intens mee met zijn voetbalvrouwen als tijdens de huidige Oranje-triomf tocht. Zo kleurt de bar van de Franse camping Le Paradis in Saint-Leon- sur-Vézère voor de zesde opeen volgende keer oranje onder leiding van de Zuidlandse amateurvoet baller Sandra Schelvis. Zaten er eerst twintig suppor ters in vol ornaat de meiden van coach Sarina Wiegman aan te moedigen, morgenavond telt de Oranje-enclave zeker vijftig lief hebbers. Zij reden gisteren tientallen ki lometers naar winkels in de omge ving om gastoeters en andere re kwisieten aan te schaffen. Sfeer Schelvis, werkzaam in het lokale animatieteam en rechtsbuiten van VV Zuidland dames „Het liefst had ik natuurlijk in het stadion ge zeten, maar door werk gaat dat niet. Dan maar hier sfeer maken, dacht ik. We schreeuwen naar de tv, bijten nagels en houden elkaar vast als het te spannend wordt. De Fransen zitten met grote ogen naar onze gekte te kijken. Vrou wenvoetbal? Pardon? Zijn jullie daar zo enthousiast voor? „Ja, dus. Die meiden zijn hart stikke goed, vooral Lieke Martens, en naarmate ze verder komen, leef je meer en meer mee. Ik vind het fantastisch en denk dat dit toer nooi de sport definitief op de kaart zet. Vaders en moeders kijken sa men met hun dochters en zien hoe leuk en hoe goed de Leeuwinnen spelen. Het kan niet anders dan dat de belangstelling voor vrou wenvoetbal een enorme boost krijgt en dat ook sponsors warm draaien. Dit EK is zo mooi, daar kan geen marketingcampagne te genop." In het Friese Sneek glimmen Hans en Ineke Spitse - ouders van middenvelder Sherida - van trots. Ze hebben speciaal voor het EK een maand vrij genomen om hun dochter in actie te zien. Pa en ma Spitse zitten elke wedstrijd met vijftien familieleden plus Jolien, den. Dat we straks bij een EK-fi- nale zitten, en nog wel in eigen land, is een droom. Net als al die belangstelling voor Sherida. Nooit verwacht ook dat ik na wedstrijden zoveel app- jes, berichten en tele foontjes zou krijgen, Sneek is net een dorp." Ook dolblij met de ver richtingen van Sherida en haar teamgenoten technisch coördinator meisjes- Anne Nura van het Rotter damse SC Excelsior. Ze verwacht dat haar vijfjarenplan om meer meiden te laten voetballen een enorme impuls krijgt door de prestaties van de Leeuwinnen. Door de vakantie kan zij niet checken hoeveel nieuwe aanmel dingen er inmiddels zijn, maar haar verwachtingen zijn hoog ge spannen. „Vorig jaar was hier nog helemaal niets op het gebied van meidenvoetbal. Maar nu heb ik al verschillende teams van 6- tot en met 15-jarigen met wie ik recrea tief en prestatief bezig ben. Ik hoop aankomend seizoen op min stens 140 nieuwelingen." vriendin van Sherida, op de tri bune in shirt nummer 8. Daarna blijven ze in een hotel vlakbij de speelstad. Ineke: „Ik ben altijd nuchter, maar tijdens de duels heb ik last van buikpijn. Door de zenu wen. En zeker toen Sherida die twee penalty's moest nemen, durfde ik niet te kijken. Ik zei: Hans vertel jij het maar. Aanmeldingen De twee haalden en brachten hun dochter jarenlang vanaf haar 6de naar grasmat ten in elke uit hoek van Ne derland. Ineke: „Mijn oudste doch ter zit op turnen dus toen Sherida vroeg of ze mocht voetballen, wist ik aanvankelijk niet wat ik hoorde. Maar ze wilde het zo graag dat we direct instem- Trainingen Zelf zat ze de afgelopen drie wed strijden van Oranje met haar dochter in Roy Donders-juichpak in het stadion. „Een geweldige sfeer. Vrolijk, enthousiast, sportief. Dat moet sponsors toch aanspre ken. En dat is belangrijk omdat geld broodnodig is om de meiden betere trainingen en faciliteiten te kunnen bieden. Daardoor gaat het niveau omhoog en ontstaat er weer meer belangstelling. Het is een vicieuze cirkel die we eens moeten doorbreken. En nu is dat moment." zaterdag 5 augustus 2017 Nu moet het gebeuren Annemart van Rhee Rotterdam A Voetbaltrainer Anne Nurra (hurkend) met haar vrouw en kinderen, foto frank de roo —Sandra Schelvis, moeder Sherida Spitse 3J miljoen kijkers trok de halve fi nale van het vrouwenvoetbal donderdag op NP01. Nog niet eerder keken zo veel mensen te gelijk naar de verrichtingen van de Oranjevrouwen. De laatste poulewedstrijd tegen België was tot nu toe de best bekeken wed strijd met 2,4 miljoen mensen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5