m i 2009 26 VOETBAL De EK-f inale tegen Denemarken is morgen voor de voetbalsters van Oranje dé kans om geschiedenis te schrijven. Maar het moet vooral ook de beloning zijn voor de offers die de speelsters de voorbije jaren brachten. Column S JOERD MOSSOU - - Los het op, voed ze op, doe er wat aan, accepteer het. Of zwijg. Het is verleidelijk om hier Jürgen Locadia af te zeiken, want de aanvaller van PSV zei donderdag nogal eerlijke, onverstan dige dingen, kort na de grootste Europese blamage in 44 jaar. Kort samengevat: Locadia had het best moeilijk ge vonden zich op te laden, want Osijek was nu een maal geen Bayern München. Op de bank verslikte ik me even in mijn linksdraaiende humus met so- jacrackers. Ik moest meteen aan mijn favoriete PSV-supporter denken, Willem, die u misschien kent van de tribuneshots op de televisie (PSV- shirtje met korte mouwen, fototoestel op de ronde buik, Kees Jansma-kapsel). Willem was nu zeer waarschijnlijk zijn televisie uit het raam aan het gooien, met een rood hoofd en stoom uit de oren, en vervolgens zijn andere tele visie, zijn complete PSV-verzameling en de rest van zijn huisraad, inclusief de koelkast, de vaat wasser en het porseleinen servies van oma. me met allemaal kapot gesmeten televisietoe stellen op de stoep. Mark van Bommel lag thuis in Meerssen te huilen op de bank. Berry van Aerle was al op weg naar de Herd- gang, in trainingspak, klaar voor een onmid dellijke rentree. Willy en René waren al aan een warming-up be gonnen. Toch voel ik me genoodzaakt het een beetje voor Jürgen Locadia op te nemen, al is het maar om de reacties die het allemaal opriep. Het volkstribu naal. De slaapverwekkende cliché-reacties ook vooral. De inkoppertjes. Over dat de voetbalvrouwen wél altijd hun best doen, want die zijn zo vrolijk en onbedorven. Over dat voetballers nondeju moeten werken voor hun geld. Over dat wielrenners en hinkstapspringers tenminste wél hard trainen. En ja hoor, daar kwam die foto van Locadia weer voorbij met zijn glimmende gouden Porsche met pornovelgen. Kop maar in, jongens. Haal maar door het slijk. Pis er maar overheen. Daarom toch even wat nuance, sorry. Locadia ze namelijk gewoon wat hij dacht en voelde, in een opwelling, iets wat je niet van alle voetballers kt zeggen, maar los daarvan: hij verwoordde de taa van zijn generatie. De logica van de jeugd van nu, of een groot de daarvan, die zoekt naar snelle kicks en snel resu taat, ook in het doodgewone leven. Henk Fraser vertelde er vorig jaar al uitgebreid over: de genera tie Z wil meer voor minder. Meer status, meer suc ces, meer respect - maar er minder voor doen. Geluk en liefde moet aan komen waaien, als een vluchtig likeje op Instagram. Dat is niet perse een verwijt, PSV-directeur Toon Gerbrands vertaalde het ooit naar de invloed van de spelcomputer: deze generatie wil steeds een level hoger, nooit een stap terug. Niet eerst vijf keer tegen Osijek en vier keer tegen Roda JC, maar gelijk tegen Bayern München. Niet eerst vier jaar een Volkswagen en drie jaar een tweedehands Mercedes, maar gelijk een Porsche. Wij ouwe lullen kunnen daar heel moralistisch over doen, we kunnen er boos om worden, of ver ontwaardigd, maar net zo goed hebben we het laten gebeuren. Het zijn onze kinderen nota bene. Onze leerlingen. Onze voetballers. Onze jeugd. Om het quasi-populair te zeggen: deal with it. Los het op, voed ze op, doe er wat aan, accepteer het. Of zwijg. Staubli fluit finale Winnaar: 1,2 miljoen ROUTE NAAR FINALE Lieke Martens (24) is in een paar weken tijd een bekende Nederlan der geworden. De beste speelster van Oranje is de nieuwe ster van het vrouwenvoetbal. Straks speelt ze in het shirt van Barcelona en eet ze op de Ramblas. Met de status van Europees kampioen, hoopt ze. Een titel die als voetballende tiener zo ver weg voelde als de maan. Oranje halen was al een droom op zich. Ze bracht er offers voor. Als 15-ja rig meisje verliet Martens haar vei lige Limburgse woonplaats Nieuw- Bergen en haar ouders voor een flat in Amsterdam-Osdorp. Martens ging, net als Sari van Veenendaal en Desiree van Lunteren, leven voor haar droom bij het CTO Amster dam Talent Team. Een trainings programma van voetbalbond KNVB en het Centrum voor Top sport en Onderwijs dat meisjes in staat stelt om fulltime met voetbal bezig te zijn, in combinatie met school. Nu staat ze morgenmiddag aan de aftrap van een EK-fïnale. „Dat maakt dit toernooi ook zo mooi", zegt ze. „Echt iedereen in deze selectie heeft jaren gevochten om hier te komen. Ieder zijn eigen route. Pre cies dat gevoel maakt het team ook zo sterk. Het EK winnen zou so wieso een geweldige prestatie zijn, Duels Nederland Duels Denemarken maar ook een beloning voor ieder een." Als tiener stond haar eten niet klaar en was ook de schone was niet gestreken. Ook dat hoorde bij het traject om een gedisciplineerde profsporter te worden. Dat werd ze. Via België, Duitsland en Zweden is er nu dus FC Barcelona. Maar eerst moeten morgen de complimenten letterlijk verzilverd worden. En zo heeft eenieder bij dit Oranje haar eigen verhaal. Want kijk eens naar Vivianne Miedema. De spits, nu net 21 en volgend jaar spelend voor Arsenal, was 17 jaar toen ze ging spelen voor Bayern München. Met ploeggenoten op ka mers, 822 kilometer van haar ou derlijk huis in Hoogeveen. Als nuchtere Drentse het grote, onbe kende avontuur in. Van vier keer per week trainen bij Heerenveen naar acht keer bij München. „Daar heb ik vooral het eerste jaar enorm aan moeten wen nen. Ver weg van familie in een an dere omgeving. Dat is niet altijd makkelijk geweest. Maar zeker nu kan ik zeggen dat het heel goed voor me is geweest. Ik ben zoveel fitter geworden, maar ook voor de ontwikkeling van mijn persoon lijkheid is het enorm waardevol ge weest. Je wordt er wijs en volwas sen van." Tijdens de laatste intensieve maanden zijn de puntjes op de i ge zet als basis van het huidige succes. De EK's van de Oranjevrouwen zaterdag 5 augustus 2017 @sjoerd mossou i Locadia Ik zag de straten van Woensel en Nuenen voor ARBITER De finale bij het EK voet bal voor vrou wen tussen Nederland en Denemarken wordt morgen gefloten door Esther Stau bli. De 37-ja- rige scheids rechter uit Zwitserland is elf jaar lang actief op in ternationaal niveau. Eer der floot Staubli al op de EK's van 2009 en 2013 en het WK van 2015. PRIJZENPOT Wie Europees kampioen wordt, ver dient eer, glo rie en eeu wige roem. Maar ook een bedrag van 1,2 miljoen euro. Dat is namelijk de bonus van UEFA voor de winnaar van het EK. Ook de verliezend finalist heeft weinig te kla gen. Die mag een miljoen euro aan prij zengeld mee naar huis O fi. (0 Champagne voorjaren investeren Daniël Dwarswaard Enschede Pouleduels 16/7 Nederland - Noorwegen 1-0 20/7 Nederland - Denemarken 1-0 24/7 Nederland - België 2-1 Kwartfinale 29/7 Nederland - Zweden 2-0 Halve finale 3/8 Nederland - Engeland 3-0 Pouleduels 16/7 Denemarken - België 1-0 20/7 Nederland - Denemarken 1-0 24/7 Denemarken - Noorwegen 1-0 Kwartfinale 29/7 Denemarken - Duitsland 2-1 Halve finale 3/8 Denemarken - Oostenrijk 0-0 Denemarken wint na strafschoppen De Nederlandse vrou wen doen pas voor de derde keer mee aan het Europees kampioen schap. Na een verras sende plaats in de halve finale in 2009 en roem loze uitschakeling in de groepsfase in 2013, gloort nu de grootste prestatie in de historie van het Nederlandse vrouwenvoetbal: de Europese titel. Een piepjonge Shanice van de Sanden wordt door Kirsten van de Ven getroost na de ver loren halve finale tegen Engeland (2-1, na verlenging). FOTOAFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26