Stormvloed in de Schelphoek 'Voedselwaakhond is aansprakelijk' Bulgaars duo vast voor moord op Rillander Kees van Schaik .„€25 korting Freek de Jonge Imago Angelina Jolie loopt een deuk op Legkippenhouders willen de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit aansprakelijk stellen voor de schade die zij lijden door het eierschandaal. Walcheren Interview Ellie Lust 'Cabaret is ingepakt, nergens meer gevaarlijk' pii Die schade loopt in de mil joenen. Niet alleen doordat tientallen kippenbedrijven voorlopig op slot blijven, miljoenen eieren worden vernietigd en kippen ge ruimd. Ook de export loopt harde klappen op. Gisteren bleek dat Aldi in Duitsland alle Nederlandse eieren uit voorzorg uit de schappen heeft gehaald. „Het gebrekkige optreden van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft het probleem veel en veel groter gemaakt dan no dig was geweest", zegt Hugo Bens van de pluimveehou dersvakgroep van LTO. De inspectie heeft volgens de kippenboeren veel te laat ingegrepen. Op 19 juni is de NVWA al door België getipt over Chickfriend. Het Barne- veldse bedrijf heeft daarna nog enkele weken bloedluis- behandelingen uitgevoerd in zeker twintig kippenstallen. Chickfriend zou daarbij het verboden insecticide fipronil hebben gebruikt. Dat zit nu in eieren. Vervolgens duurde het nog weken voor duidelijk was welke bedrijven zijn be smet. De boeren verwijten de NVWA ook de verwarring die deze week ontstond over de veiligheid van eieren. In Nieuwsuur zei de plaatsver vangend topman dinsdag avond dat mensen beter even Het gebrekkige optreden van de NVWA vergrootte het probleem geen eitje konden eten. De volgende ochtend kwam de voedselwaakhond daarop te rug. Bens: „Maar als de hoog ste voedselautoriteit zoiets zegt, is het kwaad al ge schied. Zeker in Duitsland, waar autoriteiten hoog aan geschreven staan." Meer dan de helft van de ruim 10 mil jard eieren die Nederland per jaar produceert, gaan naar Duitsland. Donderdag haal den supermarktketens Rewe en Penny alle Nederlandse eieren al uit de schappen. De supermarkten stellen hun eierleveranciers aan sprakelijk voor de schade. De terugroepactie kost de su pers volgens brancheorgani satie CBL miljoenen euro's. Bens: „De eierhande- laren leggen de claims ver volgens bij ons neer, en de boer gaat eraan onderdoor. Want wij kunnen Chick- Friend wel aansprakelijk stellen, maar van die kale kip valt niks te plukken." Het kabinet maakte gister avond bekend toch te kijken naar maatregelen om de schade van boeren te com penseren. De rechtsbijstandsverze- keraars kunnen nog niet zeg gen of ze naar de rechter stappen. P6, P22 RILLAND Twee 38-jarige Bulgaren zijn opgepakt in verband met de geweldda dige dood van de 65-jarige Kees van Schaik uit Rilland. Hij werd in maart van dit jaar dood gevonden in zijn wo ning. Het duo werd donderdag avond aangehouden in het Italiaanse Napels door een speciale politie-eenheid. Dat gebeurde op verzoek van het Openbaar Ministerie in Ne derland. Tegen beide mannen was een Europees aanhou dingsbevel uitgevaardigd. Nederland heeft aan Italië ge vraagd om uitlevering van beide mannen die verdacht worden van doodslag. Wan neer de uitlevering plaats vindt, is nog niet bekend. Het hangt er volgens het OM ook vanaf of de twee mannen zul len instemmen met de uitle vering. In de woning van Kees van Schaik werd ook een hen nepkwekerij aangetroffen, waar net geoogst was. Vol gens het OM wijst alles erop dat het de verdachten te doen was om de hennep. Van Schaik werd zodanig mishan deld dat hij overleed aan zijn verwondingen. 21°C Nieuwsmedia Tjeerd Muller maakt een film over de verschrikkingen in de Schelphoek tijdens de Watersnoodramp. De regisseur, die eerder de Tien van Renesse in beeld bracht, laat in de documentaire de overlevenden van het verdronken dorp aan het woord. 'Stormvloed in de Schelphoek' komt september 2018 uit. magazine 'Ik hou van sportieve vrouwen P24 Kippenboer eist genoegdoening Annemieke van Dongen Den Haag —Hugo Bens, LTO Bij afgifte van deze bon en per aangekocht individueel ticket >1m aan de kassa in Plopsaland De Panne, Plopsaqua De Panne, Plopsa Indoor Hasselt Plopsa Coo of Plopsa Indoor Coevorden krijg je 5 korting. Koop je ticket(s) via plopsa.nl met actiecode 9670 om wachtrijen aan de kassa's te vermijden! Niet geldig bij voorverkooptickets. Niet combineerbaar met andere acties en/of voordelen. Niet inwisselbaar in geld. Mag niet verkocht worden. Maximum 5 tickets per bon. Actie geldig t/m30/06/2018. zaterdag 5 augustus 2017 Later op de dag schijnt de zon pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 1168! 5 5 5 5 4 7 FOTO MARIEKE MANDEMAKER ZEELAND 2 it S''j j mbi*. vMu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1