Paul de Leeuw ®r Oog in oog met oma's moordenaar op Facebook 19 Engelse badgasten verbranden al tijdens de heenvlucht Veroordeelde tbs'er mag alweer online RUBBER DUCKIES I odra het vliegtuig uit Nederland is geland op Spaanse grond .stijgt applaus op. I Onze vriendelijke purser begroet het applaus met een enthousiast: „Nou mensen, bedankt!" We genieten van een strandva- kantie met af en toe een paar daagjes wat anders: dan liggen we aan het zwembad. De massa- gemafïia - Aziatische meisjes - komt vanaf 11.00 uur in de mor gen al vragen of je een massage wilt. We hebben de zwembroe ken net aan, dus eerst een café con leche, por favor. Qua zwemmode is de Speedo- zwemslip helemaal terug. Nee, ik waag me daar niet aan. Een Speedo onder een dikke buik maakt me echt te Duits. Scandi- naviërs en Russen hijsen zich wel weer in het softpornobroekje. In felle kleuren flaneren de ballen- knijpers over het strand. Voor zien van verse tatoeages op het lijf, met dit jaar vooral veel ro- meinse cijfers. De jonge Neder landse strandgast herken je nog steeds aan de Björn Borg-onder- broekband die boven de zwem broek uitsteekt. Engelse badgasten zijn altijd te rood. Volgens mij verbranden ze al tijdens de heenvlucht. Wij hebben de watermeloen weer ontdekt als ideaal zomers gerecht. Mijn zoon vraagt er in een restaurantje om. Onze char mante bediende, die uit Argenti nië komt en Nathalie heet, maar die wij Nattie mogen noemen, zegt dat ze watermeloen hebben. „Zit daar ham bij?" vraagt mijn zoon. „Ja, er zit ham bij." Mijn zoon zegt: „Ik hoef geen ham, al leen watermeloen." Nattie be grijpt het niet en wij begrijpen hem ook niet. Misschien heeft het te maken met een gerecht dat hij een paar dagen eerder heeft gegeten: watermeloen in stuk jes, een fijngesneden rode peper zonder zaadjes, ci troensap en wat munt blaadjes. Onze zoon kreeg er tranen van in zijn ogen. Het was een nogal pittig gerecht, gemaakt door vrienden uit New York. Diezelfde Amerikaanse vrien den kijken op het Spaanse strand hun ogen uit als de man zonder armen in mouwloos T-shirt langs ons lunchtafeltje schuift. Je hoort hem al van grote afstand aanko men doordat hij een bekertje met wat kleingeld tussen z'n tanden geklemd heeft en daarmee luid ruchtig rammelt. Onze vrienden hebben daar zo'n medelijden mee, dat ze een briefje van 5 euro in het bekertje stoppen. Heel lief bedoeld, maar daarmee houdt het dramatische rammelen op. Even later zien we hem, zittend op een muurtje, flink zijn best doen om het biljet van 5 euro uit het bekertje te mondhappen. Krijsend komt de kudde Azia tische massagemeisjes langs voor een middag-'massssagggge'. Ik adviseer de Aziatische schonen om een wok aan te schaffen, een gasbrandertje en olie, zodat ze vlammetjes of Vietnamese loem piaatjes kunnen frituren. Alles beter dan dat gesjor aan zwe tende, zonverbrande, halfnaakte lijven. zich op het strand in gifgroene Speedo laten masseren. Miss Massagesalon heeft er zin in. En hij ook. Zo'n Speedo maakt daar geen geheim van. Er wordt flink gerammeld aan z'n hele hebben en houwen. We zouden bijna gaan applaudisseren. De moord op haar oma, Ria Wagel- mans, nu vijfjaar geleden, heeft Ta mara van Raaij nog niet verwerkt. „Dat ze er niet meer is, heb ik in middels geaccepteerd, maar de wijze waarop, daar heb ik nog steeds grote moeite mee. Mijn oma heeft zo veel pijn geleden." Van Raaij zit in therapie. „Ik heb een posttraumatische stressstoor nis." Ook haar moeder gaat nog zwaar gebukt onder het verlies. Ria Wagelmans kwam op een verschrikkelijke wijze aan haar einde. De dan 24-jarige Django W. draait op 2 mei 2012 helemaal door. Hij heeft het gevoel dat zijn oude buurvrouw 'in zijn hoofd zit' en is vastbesloten om daar een einde aan te maken. Hij fietst naar de flat in Gennep en trapt de deur in. De 64- jarige Ria Wagelmans probeert nog te vluchten, maar heeft geen schijn van kans. De verdachte verklaart later dat hij haar keel wilde doorsnijden. Omdat dit niet lukte, stak hij het mes in de borststreek. Hij wilde 'ze ker weten dat ze dood was'. De bu ren in de flat horen de doodsstrijd van Ria Wagelmans. Het gegil en het lawaai. Hulp had geen zin meer. In november 2012 wordt Django W. door de rechtbank in Roermond veroordeeld. Omdat hij lijdt aan pa ranoïde schizofrenie wordt hij vol ledig ontoerekeningsvatbaar ver- klaard. Hij krijgt dus tbs met dwangverpleging. Vierenhalf jaar later is de frustra tie groot bij kleindochter Tamara van Raaij. De behandeling van Django gaat schijnbaar zo goed dat hij alweer op onbegeleid proefver lof mag. „Ik bereid me er op voor dat ik hem een keer tegenkom. Hij mag niet zomaar naar Gennep komen, maar buiten de gemeente kan dat wel gebeuren." Beginfase Dat hij, terwijl hij nog in therapie zit, een Facebookpagina heeft, vindt ze onbegrijpelijk. „Ik was daar totaal niet op voorbereid. Ik werd overmand door woede en teleur stelling. Ik begon te huilen. Het was echt een ontzettende klap." Navraag bij het ministerie van Veiligheid en Justitie leert dat een tbs-patiënt inderdaad gebruik kan maken van social media. „In de be ginfase van de behandeling mag het niet. Daarna is het afhankelijk van de behandelfase en het verloop van de behandeling. Het gebruik van social media is dus niet op voor hand verboden, maar het is maat werk per patiënt." Van Raaij vindt het allemaal on verklaarbaar en oneerlijk. „Hoezo beginfase? Hij is pas vier jaar verder en nu loopt hij alweer rond en kan hij op Facebook. Hoe kan het nu al zover zijn? Hij heeft een leven ge pakt. Dat is voor altijd." De familie van Ria Wagelmans wordt door justitie op de hoogte ge houden van de status van W.. Dat hij met onbegeleid verlof mag, we ten ze dus en dat accepteren ze knarsetandend. Maar Tamara van Raaij lijkt het verstandig dat ook za ken als het gebruik van internet worden gedeeld. „Hier hebben wij niets over ge hoord. Nu kom je het tegen en dat is veel heftiger dan dat je je erop kunt voorbereiden. Ik wil dit aan kaarten, al is het maar voor een beetje rechtvaardigheid voor oma." A t.rl ufiÈ'* zaterdag 5 augustus 2017 Soeedo Maar daar is de Rus. Die wil a' 1 Tamara van Raaij surfde een beetje over internet en keek plots de moordenaar van haar oma recht in de ogen. Een rede lijk nieuwe profielfoto op Face book. Mag een veroordeelde tbs'er zomaar op social media? Joris Gerritsen Gennep Tamara schrok zich een ongeluk toen ze op internet de veroor deelde moordenaar van haar oma tegenkwam, fotoedvanalem m$u— H- f r 1 Airi" 50.000 rubberen badeendjes worden in de Amerikaanse stad Chicago van de Columbus- brug in de Chicago River gedumpt. Niet als afval, maar als onderdeel van de Special Olym pics, een sportief evenement voor kinderen met een geestelijke beperking. De badeendjes zijn verkocht en de koper van het 'rubber duckie' dat als eerste door de stroming in de rivier over de finish wordt gebracht, krijgt een spinter- nieuwe auto. foto gettyimages

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19