Onverstandig kunstproject ZLTO en politie alert op invloed criminelen Daderfoto SGP-raadslid baalt van optreden rapper Jebroer 2 RAMP '53 SCHELPHOEK Tjeerd Muller, de regisseur die eerder De Tien van Renesse in beeld bracht, maakt nu een film over de verschrikkingen indeSchelphoek tijdens de Watersnoodramp. Commentaar Wat denk je als argeloze inwoner van Middelburg als boven je stad een vliegtuigje cirkelt met op sleeptouw de tekst 'terreur/revolutie'? Geruststellend is dat niet. Moet je er bang van worden? Moet je erom glimlachen? Zet het aan tot naden ken? Veel mensen bleken verstandig. Ze belden toch maar even met de politie of met de gemeente. Of ze informeerden eens bij vlieg veld Midden-Zeeland. Want je weet maar nooit. Voor hetzelfde geld stort een gek zich zo meteen op de markt. Beter een beetje te waakzaam dan te laconiek. Als kunstenaar Dani Ploeger deze reactie niet heeft voorzien, be grijpt hij weinig van de tijd waarin we leven. Burgers zijn zich zeer bewust van het gevaar van terrorisme. Het ligt ook in West-Europa op de loer. Maar Ploeger weet natuurlijk drommels goed dat een vliegtuig met zo'n tekst boven een stad veel mensen aan 9/11 doet denken. Daarom is zijn verwondering over de bezorgde reacties ge veinsd. Als hij kiest voor een zogenaamde bankoverval en zonder aankondiging of afzetting schijnbaar gewapende mannen door Middelburg laat rennen, moet dat dan ook maar kunnen? In Middelburg is de kunstmanifestatie Facade aan de gang. In dat kader gebeuren in de publieke ruimte bijzondere dingen. Daarom moet er wel een beetje begrip zijn voor de actie van Ploeger. Hij heeft er ongetwijfeld mooie kunstzinnige bedoelingen mee. Maar verstandig is anders. Ook de politie treft de verkeerde snaar. Woordvoerder Willem-Jan Uytdehage komt met de mededeling dat het kunst betreft en dat het dus niet aan de politie is. Mis. Dit is geen grote kwestie. De mensen die het vliegtuigje zagen, zijn hooguit eventjes bang geweest. Er is geen paniek uitgebroken. Maar in aanleg hebben we het hier toch over verstoring van de openbare orde. Daar moet de politie wel tegen optreden. Verwondering van kunstenaar Dani Ploeger over reactie van Middelburgers is geveinsd Criminelen richten zich steeds meer op het platteland omdat daar minder politie is. In Noord-Brabant worden veehouders regelmatig be naderd en/of onder druk gezet om lege schuren te verhuren voor de kweek van wiet en de productie van andere drugs. Een boer die in financiële problemen zit, kan in de verleiding komen om snel geld te verdienen. Ook Zeeland is aantrekkelijk voor de georganiseerde misdaad: het is een uitgestrekt en dunbevolkt ge bied waar relatief weinig politie aanwezig is. Zowel burgemeesters als ook de commissaris van de ko ning Han Polman waarschuwen daar al een tijd voor. Ze zijn bang dat de politie onvoldoende weer werk kan bieden tegen drugscrimi nelen. Ook Zeeland is aantrekkelijk voor de georganiseerde misdaad Dat betreft overigens niet alleen wietteelt in landbouwschuren, maar ook drugstransporten via de zeehavens en drugscriminaliteit op recreatieparken. De ZLTO wil met de politie boeren er vaker alert op maken. Ze bereiden een plan voor. ALMANAK Fouten maken is menselijk en ook kranten worden door men sen gemaakt. Zo kwam het dat af gelopen zaterdag in de Zeeuws- Vlaamse editie van deze courant een fotootje van Maikel Harte ver scheen op een vreemde plek. Een stukkie over Harte was vervan gen, zijn foto niet. Vandaar. Met als gevolg dat hij ingeklemd raakte tussen berichten over bo demvondsten en een straatroof. De afbeelding viel extra op. Een olijke Terneuzense wethouder re ageerde al 's ochtends vroeg: 'Met zo'n duidelijke daderfoto kan op sporing toch niet echt een pro bleem zijn'. 112 NIEUWS Wielrenner (48) overleden Drank in het spel bij botsing Vrouw beroofd van scooter et ontelbare tinten groen en de wind die in hoog tempo wolkenschaduwen over de dijk jaagt, is de Schelphoek één van de mooi ste, puurste, rauwste stukken van Schouwen-Duiveland. Het is haast niet voor te stellen dat hier ooit 22 huizen, twee woonwagens, een gemaal en een café stonden. De woonwagen van Bertus Blom stond vlak onder aan de dijk die de Schelphoek moest bescher men tegen het water van de Oos- terschelde. Dus toen de dijk op 1 februari 1953 brak, kreeg die de volle laag. Met geweld werd de wagen tegen een achterliggende dijk gesmeten. Wonder boven wonder wisten de vader, de zwan gere moeder en hun zoontjes van 3 en 5 de wagen heelhuids te verla ten en klommen op de dijk. Aan de ene kant stond een wind met orkaankracht, aan de andere kant kolkte het water en in de dijk zelf waren grote gaten geslagen. Het gezin, dat nauwelijks kleren droeg omdat het water ze midden in de nacht had overvallen, kon geen kant op. Er restte niets dan wachten tot iemand ze zou zien, te midden van al dat water. Die hulp kwam, maar pas twee ijskoude dagen en nachten later. Toen twee Zierikzeese mosselvis sers arriveerden, waren de twee jongetjes bezweken aan de kou. Hun huilende moeder hield ze stevig vast. Maar omdat de boot al bomvol zat, moest ze haar zoon tjes op de dijk achterlaten. De lijk jes zijn later opgehaald. Na een week van varen en red den gingen de mosselvissers weer aan het werk. Nooit meer wissel den ze één woord over wat ze sa men hadden meegemaakt. Het echtpaar Blom ging weg uit Zee land. Enkele maanden na de ramp nacht werd hun zoon geboren. La ter volgden nog een zoon en een dochter. Ook hen is nooit iets ver- Als hij het kon verbieden, dan deed hij het. Maar het kan niet. En dus rest SGP-raadslid Florus van der Paauw niets anders dan balen van het feit dat rapper Jebroer vandaag het podium van camping Duin en Strand in Scharendijke beklimt. Ik ben een kind van de duivel Mama jij hoeft niet te huilen Feesten alsof elke dag hier mijn laat ste is Hoop dat je deze draait op mijn be grafenis 'Shockerend' noemt de SGP'er de raptekst. „Hij zegt dat hij verloren is, terwijl in ons evangelie juist staat dat niemand verloren is." Het liefst zou Van der Paauw 'onze jeugd' beschermen tegen deze rapteksten. „Niet omdat ik te gen de vrijheid van meningsuiting ben, want dat vind ik een groot goed. Maar puur omdat het zo res pectloos is. Ik had van zo'n camping ook wel betere smaak verwacht." Al hoefje geen SGP'er te zijn om dat te vinden, denkt hij. En inder daad: ook SP-raadslid Anita de Vos is niet gecharmeerd van de teksten. „Maar alles wat shockerend is, hoef je niet proberen weg te regelen." zaterdag 5 augustus 2017 ii Landbouworganisatie ZLTO en de politie willen boeren vaker waarschuwen voor de georgani seerde misdaad en hun onder mijnende activiteiten. Ze heb ben daarover overleg gevoerd. Frank Balkenende Goes Tip? redactie@pzc.nl RILLAND De 48-jarige wielrenner uit Wuustwezel (België) die op 26 juli zwaargewond raakte op de Bathseweg bij Rilland, is overleden aan zijn verwon dingen. Dat maakte de poli tie gisteren bekend. De man reed op 26 juli met twintig andere wielrenners over de Bathseweg. De groep reed met een snel heid van 40 kilometer per uur toen de voorste renner uit balans raakte. Hij kwam tegen een van de andere wielrenners aan, sloeg over de kop en kwam hard op de straat terecht. TERNEUZEN Bij een aanrij ding in Terneuzen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee personen auto's zwaar beschadigd geraakt. De bestuurder van een witte auto reed op de krui sing van de Guido Gezelle- straat met de Alvarezlaan vermoedelijk door rood en zou daardoor de botsing met een zwarte auto heb ben veroorzaakt. In de zwarte auto zaten vier mannen. Niemand raakte gewond bij de aanrijding. De aangehouden bestuur der, een 19-jarige man uit Hoek, blies 245 ug/l, zo'n 0,55 promille. Voor begin nend bestuurders ligt de li miet op 0,20 promille. OOST-SOUBURG Een 35- jarige vrouw is donderdag avond met geweld beroofd van haar scooter aan de Grote Abeele in Oost-Sou burg. De politie is op zoek naar de dader. De vrouw werd rond 21.50 uur door een man beroofd. Ze liep lichte verwondingen in het gezicht op. Ze gaf de man nog een knietje in zijn gezicht, maar hij ging er alsnog met haar scooter vandoor in de richting van het Koopmansvoetpad. De dader is een man van rond de 20 jaar oud, blank, slank, sportief postuur en ongeveer 1,75 meter lang. Hij heeft kort donkerblond haar, een snor en gezichts beharing. Hij sprak accent loos Nederlands. Film over Wendy Wagenmakers Wendy Wagenmakers Scharendijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 147