HETEROMANNEN RAKEN WELEENS VAN SLAG. ALS ZE ME, ONVERWACHT, EEN MOOIE VROUW VINDEN1 akken en make-up draagt Or lando Lansdorf (51) alleen bij optredens, niet privé. „Thuis denk ik nooit: hè, laat ik eens lekker mijn lippen stiften en een jurk aantrekken. Ik zal ook geen boodschappen doen op mijn hakken. Het is een rol die ik speel." Hij blijft altijd een man, zegt hij. Androgyn misschien, maar toch: een man. „Aan kunstnagels, nepborsten of een pruik doe ik niet. Ik heb ook geen artiestennaam. Dat is voor travestieten. En dat ben ik niet; ik ben drag." Drags - mannen die zich op een theatrale manier voor doen als vrouw, of vrouwen die doorgaan voor een man - zijn al meer dan honderd jaar een vast onderdeel van de homocultuur. Ze treden op in homo-uitgaansgelegenheden en bij homo-evenementen. Rond 1870 werd het woord voor het eerst gebruikt voor mannelijke acteurs die zich hulden in vrouwenkleren. Drag komt van het Engelse werkwoord to drag, dat slepen betekent. Het verwijst naar lange, over de grond slepende rokken. Zes jaar geleden wordt Lansdorf voor het eerst ge vraagd om, zoals dat in vak termen heet, 'op de hak' een veiling te presenteren voor een goed doel. „Dat had ik nog nooit gedaan. Het was tijdens de Gay Pride en de opbrengst ging naar het Aidsfonds, dus ik dacht meteen: ja! Ik kocht een paar hoge hakken en vroeg iemand om me op te maken. De make-up veran derde me. Niet alleen uiter lijk." Zo gauw de pancake op zijn huid zit, de oogschaduw zijn ogen groot maakt en de lip stick zijn mond zwoel, begint als vanzelf het spel. „Het is theater, entertain ment, mensen vinden het leuk. Mijn uiterlijk brengt ze in verwarring. Een fractie van een seconde zie je ze twijfe len: is het een man of een vrouw? Het geeft me een gevoel van, ja, macht - ik kan er geen ander woord voor verzinnen. Sommige hetero mannen raken weieens een beetje van slag. Als ze me, vaak geheel tegen hun ver wachting in, een mooie vrouw vinden. Opwindend misschien zelfs wel." Zijn verschijning is niet alleen vermakelijk, zegt hij, maar geeft ook stof tot na denken. „Man, vrouw, homo, lesbo - het ligt allemaal niet zo vast; een paar rode lippen en een jurk kunnen je over tuigingen al aan het wankelen brengen." Als zijn visagist er niet is om zijn make-up te doen en hij heeft toch een optreden, dan zet hij een grote zonne bril op en een hoed. „Zelfs dat heeft, in combinatie met een jurk en een paar hakken, al effect. Fantastisch vind ik dat." «I magazine 39 Anniek van den Brand WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 103