3 Een stalen huis: wat is er anders? Hou'mop je stoel Licht aan een touw Vintage pink bedje STAALBOUW en snel te verwarmen en af te koelen. Omdat de warmte of kou minder blijft 'hangen' in de muren, zoals bij traditionele bouw, is er minder ener gie nodig om het pand op tempera tuur te krijgen. Schaap Omdat steeds meer mensen duur zaam of klimaatneutraal willen wo nen, komt staalbouw de laatste jaren steeds vaker als optie naar boven. 'Het huis van de toekomst', kopt de brochure van Hanse Staalbouw, een Zeeuws bedrijf dat al honderd jaar in de staalbouw zit en sinds 20t4 ook woningen bouwt. Veel stalen huizen zijn er nog niet, zegt adviseur Ronald Lock van Hanse. Hij heeft het over enkele sta len woningen die sinds 2009 in Ne derland zijn opgeleverd. „In Almere bijvoorbeeld staan er een paar omdat je daar welstandsvrij mag bouwen. Zelf hebben wij er de afgelopen drie jaar drie gebouwd. Maar mijn bureau ligt vol met nieuwe plannen en ont werpen. Het worden er echt steeds meer. Want je kent het spreekwoord: als er één schaap over de dam is, vol gen er meer. In het kringetje van Nu zou ik niet anders meer willen mensen die bezig zijn met duurzaam bouwen, raakt bekend dat staal een alternatiefis. Ik denk dat er in Neder land drie of vier aanbieders zijn die stalen woningen bouwen." Hoogoven Staal kan inderdaad een duurzaam bouwmateriaal zijn, beaamt Pieter jan Hoes, universitair docent en on derzoeker aan de Faculteit Bouw kunde van de TU Eindhoven. „Staal wordt geproduceerd in hoogovens en dat kost veel energie. Maar vergele ken met bijvoorbeeld beton zijn rela tief weinig kilo's staal nodig om een gebouw neer te zetten." Hoes deed onderzoek naar het energiegebruik van lichtgewicht ge bouwen met een stalen constructie. „Of een materiaal duurzaam is of niet, valt lastig te zeggen. Want waar kijk je naar? De energie die het kost om het materiaal te produceren? Dat is bij staal dus vrij veel. Maar als je kijkt naar het recycle-gehalte scoort staal weer goed. Je kunt niet zeggen dat staal altijd een duurzame keus is. Dat is afhankelijk van factoren zoals waar staat het gebouw en hoe inten sief wordt het gebruikt? Iets alge meens valt er eigenlijk niet over te zeggen." Kangoeroewoning Duurzaam en onderhoudsarm: voor Jacqueline (6r) en Ewoud (66) Ge braad waren het belangrijke redenen om te kiezen voor staalbouw. Hun gloednieuwe, energieneutrale stalen huis op Goeree-Overflakkee wordt half juni opgeleverd. De oudere al leenstaande broer van Ewoud komt in een 'kangoeroewoning' bij hen wonen. Jacqueline: „We hebben één ingang: Ewouds broer gaat naar rechts en wij naar links! Mooi he?" Staal, dat kennen de gebroeders Gebraad wel. Ze hebben altijd een groothandel gehad in huishoudelijke apparatuur waar ook een stalen ma gazijn bij hoorde. „Toen hebben we ervaren hoe lang het meegaat en hoe onderhoudsarm het is. Je hoeft het nooit te verven en door de speciale coating gaat het niet roesten." Om hun stalen woning gezellig te maken, passen Jacqueline en Ewoud in huis veel hout toe. Onder andere met grote, houten schuifpanelen voor de ramen als ware hun huis een traditionele boerenschuur. „Dat is een knipoog naar de omgeving." Want: het valt wel op, zo'n stalen huis in de polder van Goeree. De bouw zorgt op het eiland voor reu ring, heeft het echtpaar Gebraad ge merkt. „Dan komen mensen aanlopen, zo van: 'sjongejonge!'. Dan valt het even stil en komen ze uit op 'bijzonder'. Tja, de één vindt het spuuglelijk, de ander mooi. Voor ons is het prachtig! We hebben een energieneutraal huis, met driedubbelglas en een warmte pomp dat er ook nog eens mooi strak en industrieel uitziet." vrijdag 23 juni 2017 De prijs. Ronald Lock van Hanse Staalbouw: „In de traditionele bouw kost een kubieke meter 450 tot 650 euro, in staal 400 tot 600 euro. Dat verschil zit 'm vooral in de snelheid van bouwen. Een ge woon huis bouwen duurt zo'n negen maanden, een stalen wo ning staat er binnen vier maanden tot een half jaar." Het geluid. Christa Courage: „Be zoekers moeten altijd wennen aan de geluiden van het huis. Als het regent, hoor je dat tikken op het dak. En als het waait, kraakt en beweegt het pand. Staal is heel flexibel, dus die wanden buigen met de wind mee." Ophangen van een schilderijtje. Christa: „We gaan niet boren in die mooie stalen wanden, dus we hangen alles op met magneten. Bij de webshop magnete.com hebben ze speciale magneten waar een groot gewicht aan kan hangen." De indeling. Omdat er geen draagmuren nodig zijn vanwege de lichte constructie, is de inde ling van het huis vrij. Jacqueline Gebraad: „We hebben één grote ruimte met een vide en een grote glazen wand van acht meter hoog." Of je het nu prachtig of afschuwelijk vindt: iedereen in Apeldoorn heeft een mening over het huis van Christa en Larsfotos shodycareman 44 Christa Courage Irritant hè, dat je handdoek weg waait of -glijdt zodra je opstaat van je strandbed. Dat vond stewar dess Barbara Bruggeling ook. Daarom bedacht ze de Hold-YT (vanaf 7,95 euro): een elastieken band die om elke stoel past en zo je handdoek op zijn plek houdt. Hij is te koop met allerlei prints en quotes via hold-yt.nl Deze industriële touwlamp (vanaf 210 euro) is door JOKJOR niet voor niets de Gym XXL genoemd. Het vier centimeter dikke, ka toenen touw is hand gemaakt en lijkt zo uit de gymzaal te komen. Je kunt kie zen uit een lengte van 80 of maar liefst 500 centimeter. Ook de traanvormige lamp zelf is flink aan de maat met zijn om vang van 16,2 centi meter. De verlichting van de led-peer kun je dimmen. Deze lamp valt gega randeerd op naast je bed of boven je bad, stoel, bank of eetta fel! Met een handgemaakt, smeedijzeren ledikantje steelt je baby de show. Die van Fabs World zijn verkrijgbaar in vijftien kleuren zoals brons, vin tage pink, jeansblauw en mint. Of je bestelt 'm in je favoriete RAL-kleur. Er zijn twaalf modellen, van romantisch tot stoer. De bedjes zijn vanaf 499 euro te koop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43