Hoe krijg je een mot je tuin uit? 44 3 <D C C jD 2 ROMKE VAN DE KAA Industrieel Staal is niet alleen geschikt als bouwmateriaal voor magazijnen en winkelpanden, maar ook voor woningen. Staal oogt modern, strak en industrieel. En het kan een duurzaam alternatief zijn voor steen: zelfs over tachtig jaar kan het als bouwmateriaal worden hergebruikt. Verkoeling in je tuin Column Het is zomer. Tijd voor motten. Dan bedoel ik niet de mot die een ravage aanricht in je klerenkast, maar ik heb het over het le ger van kleine nachtvlindertjes die hun eitjes op bomen en struiken leggen met als gevolg dat bla deren bruin worden of struiken in een spookach tig wit spinsel verdwijnen. Kijk je nu naar de kas tanjebomen, dan zie je dat de kastanjemineermot weer actiefis. De larven van dit motje eten het kastanjeblad van binnenuit op. meer we over de wereld reizen, hoe meer plagen we mee terugbrengen. Maar motten komen niet alleen in onze broekzoom of bagage mee. Verre weg de meeste arrive ren met geïmporteerde handelswaar, zoals vroeger vogelspinnen en gifslangen met de bananenboot naar onze havens reisden. Een tamelijk recente immigrant is de buxus- mot die ruim vijfjaar geleden vanuit Azië in ons land arriveerde. het heeft witte vleugels met een leuk zwart randje. De mot legt zijn eitjes op een buxus- struik, waarna de rupsen die in juli en augustus kaalvreten. Alsof we al niet genoeg buxusellende hadden met de schimmels die de buxushaag er doen uitzien alsof de buurman met een vlam menwerper is langsgeweest. Ook de rups van de mot is leuk om te zien: geelgroen met zwarte strepen en stippen. Maar de meeste lezers verlangen van mij dat ik ze vertel hoe ze de buxusmot kunnen bestrij den. Dat is lastig. Spuiten met insecticiden wordt zo langzamerhand sociaal onacceptabel. Maar ge lukkig zijn er ook natuurlijke insecticiden, zoals pyrethrine. Die zijn voor de milieubewuste tui nier wél aanvaardbaar. In de tuin wordt biologi sche oorlog gezien als veel beter dan chemische. Naar de mening van de rups wordt niet gevraagd. Pyrethrine, of pyrethrum, wordt gemaakt van de zaadhoofden van een plant die verwant is aan de chrysant. Als je chrysantenblad fijnwrijft, ruik je een kruidig bittere geur: pyrethrine. Die pyrethrine wordt door chemische concerns als poeder of vloeistof aangeboden. Rupsen gaan er van dood, maar alleen als ze een directe voltreffer krijgen. Zitten ze verscholen in de buxushaag en blijven ze droog, dan kunnen ze rustig verder knagen. Met eenmaal spuiten ben je dus niet klaar. Het feit dat een bestrijdingsmiddel uit een plant komt en niet uit een fabriek, maakt het niet per se minder giftig. Het is weliswaar af breekbaar zodat het residu niet in ons grondwater belandt, maar het kan toch nare effecten hebben als het op je blote armen belandt of wanneer je het per ongeluk inademt. Wees voorzichtig. Wat je kunt proberen, is het planten van een rij chrysanten naast je buxushaag. Er zijn veel win terharde chrysanten te krijgen en ze zijn goede snijbloemen. In ieder geval maskeren ze een kaal gevreten haag. Naar de mening van de rups wordt niet gevraagd BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN hrista Courage (51) is er wel aan ge- wend dat haar wo ning de aandacht itrekt: een groot, zwart, in staal opge trokken pand in een doorsnee woonwijk in Apeldoorn. „Het is een bepalend gebouw voor de wijk", vertelt ze. „En of je het nou prachtig of afschuwelijk vindt, ieder een heeft er een mening over. In de zomer staan regelmatig mensen voor de deur: of ze even binnen mogen kijken. Sommigen vertellen dat ze er al jaren langs fietsen en nu pas dur ven aanbellen." Architect Courage woont en werkt samen met haar man Lars (48), die ook architect is, en de kinderen Kaj (12) en Noa (11) ongeveer tien jaar in het stalen huis. Dat bestaat uit twee zwarte blokken die haaks op elkaar zijn geplaatst. Het bovenste, horizontale blok met een grote glazen pui aan de voorkant Iets algemeens over de duurzaamheid van staal valt eigenlijk niet te zeggen gebruiken ze als kantoor, het achter ste verticale blok is hun woonhuis. De schuur in de tuin is een oude zwarte zeecontainer. Die past prima in het geheel. Glas Het huis begon bij Lars' fascinatie voor glas. Al tijdens zijn studie had hij ontdekt dat glas het best tot zijn recht komt in staalbouw. En omdat het pand van zijn vrouw en hem ook een visitekaartje moest worden voor hun architectonische stijl, gingen ze ver: alles van zwart staal, óók de bin nenmuren en het plafond. Christa: „Ik vond het best eng. Wordt het dan niet ongezellig en donker? Maar nu zou ik niet anders meer willen. Moet je eens zien." Ze opent de schuifdeuren naar de tuin. De deuren schuiven in elkaar waardoor een opening ontstaat van acht meter breed zonder onderbre kingen van kozijnen of draagpilaren, want die zijn onnodig in een stalen constructie. „Zoveel licht, zo veel buitenleven: dat krijg je niet bij een traditioneel huis." Duurzaam Voorheen was staal als bouwmateri aal vooral voorbehouden aan grote industriële loodsen of de winkelpan den van Gamma of IKEA. Nu worden steeds meer woningen van staal op geleverd. Staal staat bekend als een duur zaam bouwmateriaal omdat het voor 100 procent recyclebaar is. Zelfs over tachtig jaar kan een stalen huis als een bouwpakket uit elkaar worden gehaald, klaar voor hergebruik. Bovendien is staal goed te isoleren TIPS NIEUWS vrijdag 23 juni 2017 Veel van die motten importeren we zelf. Hoe Het buxusmotje is niet onaardig om te zien: Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl GO In Botanical Style mixt stylist Selina Lake het interieur met bo tanische trend. (Terra, €24,99) Maak wonder- middeltjes voor je tuin met wat daarin groeit: 34 planten om mee te tuinieren. (Jan van Arkel, €19,95) Lekkere vega-re- cepten voor in een kommetje uit Bowls of Good ness. (Luitingh Sijthoff, €20) Wonen in staal Jette Pellemans 44 Pieter-Jan Hoes T Dingen ophangen aan de muur doe je in een stalen huis ge woon met magneten. Zon, we zijn er gek op. Maar als ie vol op je ach tertuin staat, kan het ook daar nét te warm zijn. De Aquart Buiten- douche van Se- letti (214 euro) biedt in dat geval uitkomst. Hij be staat uit een be tonnen voet en een koperen stang met douchekop. Die sluit je heel mak kelijk aan op de tuinslang. Heer lijk, verkoeling! Uiteraard ook ide aal voor naast het zwembad om even af te spoe len. Al moet je na tuurlijk wel ge noegen nemen met een koude waterstraal. Maar hé, daar doen we toch niet moeilijk over? Die zon geeft warmte ge noeg. Hup, douchen in je tuin! De planten hoor je ook niet over de koude spetters klagen. 1 2 Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42