Tommy Wieringa Vrouw mag nu blijven zitten in vliegtuig 1 m 15 Voeg seks, overspel en een bebloede hamer toe, en daar heb je je bestseller In NRC Handelsblad ver scheen vorig weekeinde een interview met Patrick Swart. Ik ken Patrick Swart niet per soonlijk, maar weet dat hij sinds januari algemeen directeur is van uitgeefconcern WPG. Ook mijn uitgeverij De Bezige Bij is onderdeel van de WPG. Eenmaal per jaar heb ik contact met het moederbedrijf als in mei de royalty's worden overgemaakt op mijn rekening. Goed, het is een beetje een koud contact tus sen het Royalty Department en de schrijver die om zijn centen verlegen zit, maar er wordt reik halzend naar uitgezien. Wie is nu Patrick Swart? Een groot boekenlezer lijkt hij me niet. Dat hoeft ook niet, een sla ger kan in principe ook vegetariër zijn. Maar waar een vegetariër over het algemeen een realistisch beeld heeft van de herkomst en de productiewijze van vlees, heeft Patrick Swart geen flauw benul van boeken. Vijftig tinten grijs noemt hij 'misschien wel het meest creatieve boek dat er is', uitsluitend omdat het zo goed verkocht heeft. Beste Patrick, zelfs de uitgever van Vijftig tinten grijs vindt dat boek grote troep. Niettemin geeft hij het graag uit omdat hij daar weer andere boe ken van kan laten verschijnen die de complexe menselijke verhou dingen wel gewetensvol onder zoeken en bovendien beter geschreven zijn. Patrick Swart is op zoek naar een algoritme dat bestsellers kan voorspellen. Dan ben je van die lastige uitgeverijen af en kun je een fabriekje inrichten waar je uitsluitend successen produceert. Zo ziet die machinerie er volgens hem in praktijk uit: „Dan zeggen we: betaal 5 euro, gooi je manu script erdoorheen en je weet wat je er nog aan moet doen om het tot een bepaald niveau te brengen." Sterk vereenvoudigd ziet dat productieschema er ongeveer zo uit: stel je een algoritme voor dat vijftig basisemoties kan herken nen. Het onderhavige manu script bevat slechts tien van die emoties, tenminste, tien die expliciet zijn benoemd in het verhaal - want de machine kan natuurlijk niet lezen. Die kan alleen maar begrippen herken nen: liefde, verdriet, verlies, dood. De fabriek bericht daarop aan de auteur: voeg er seks, overspel en een bebloede hamer aan toe, en daar heb je je bestseller. Patrick Swart is een zwakhoof dige parvenu die niet begrijpt dat er vaak meerdere boeken nodig zijn om tot een meesterwerk te komen. De onrendabele titels daarvoor, die hij uit het proces wil verwijderen, zijn noodzake lijke traptreden naar dat grote werk. Alfred Birney schreef twaalfhoeken in de afgelopen dertig jaar; pas met zijn laatste won hij in mei de Libris Litera tuurprijs. Tot zover zijn Swarts gedach ten over het uitgeefbedrijf alle maal tamelijk kolderiek en ama teuristisch, maar dat hij vervol gens meent dat De Bezige Bij algemeen wordt beschouwd als 'dat oude literaire huis met die dode schrijvers', dat vergeef ik hem niet. Beste Patrick, ik ben geen dode schrijver, maar jij, jij daar in je ge koelde kantoor aan de Wibauts- traat, jij vertoont alle kenmerken van een doodse boekhouder. Doe dan je doodse boekhouderswerk en zwijg in hemelsnaam over boeken. Op sommige vluchten van Israëls nationale luchtvaartmaatschappij El Al is het al jaren een al te bekende scène. Een ultraorthodox-joodse mannelijke passagier ontdekt in de cabine dat hij naast een voor hem onbekende vrouw zit. De man schopt stennis: zijn geloof verbiedt hem zo dicht naast een vrouw te zitten, die niet zijn echtgenote is. Om dit soort situaties te sussen en vertragingen te voorkomen, vroeg cabinepersoneel van El Al jarenlang aan vrouwen of zij naar een andere stoel wilden verhuizen, zodat de man zich aan zijn geloofsregels kon houden. Dat was tegen het zere been van Israëlische vrouwenrech tenorganisaties, die vonden dat El Al discrimineerde op geslacht. Slecht ter been Het Israel Religious Action Center, een non-gouvernementele organi satie die vecht voor progressieve normen en gelijkheid in het joden dom, sleepte El Al voor de rechter. Centraal in de zaak tegen El Al stond de klacht van Renee Rabino- witz, een 81-jarige Holocaust-over- i Rabinowitz, 81 jaar oud, moest opstaan voor ultraorthodoxe joodse man levende uit Jeruzalem. In december 2015 werd zij op een vlucht van New York naar Israël door cabine personeel van El Al gevraagd een andere stoel te nemen, omdat zij naast een ultraorthodoxe man zat. Rabinowitz, die slecht ter been is, deed wat haar gevraagd werd, maar ging na de landing verhaal halen bij de piloot. Deze vertelde haar dat het personeel in opdracht van het be stuur van El Al handelde. „Als dit klopt, betekent het dat dit beleid van El Al is", zei Rabinowitz in een interview met The Times of Israel. Schadevergoeding In het verweer stelde El Al dat Rabinowitz duidelijk te kennen was gegeven dat zij niet verplicht was naar een andere stoel te verhui zen, toen het personeel haar daarom vroeg. De luchtvaartmaat schappij beloofde haar 200 dollar korting op haar volgende vlucht. De rechter was het daar niet mee eens en oordeelde dat El Al Rabino witz 6.500 sjekel (1.645 euro) scha devergoeding moet betalen. En het stoelendansen in de cabines is voor goed voorbij. Personeelsleden mo gen onder geen enkele omstandig heid passagiers vragen zich te ver plaatsen als een andere passagier niet naast hen wil zitten op grond van hun geslacht. De uitspraak is een overwinning in de strijd van vrouwenrechtenorganisaties tegen geslachtsdiscriminatie door ultra orthodoxe joden in Israël. Exclusieve Lezersreis 3 dagen Drenthe Genieten in de Drentsche Aa FLETCHER HOTELS Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl vrijdag 23 juni 2017 Boekhouder Luchtvaartmaatschappij El Al mag passagiers niet langer op grond van hun geslacht vragen of zij zich willen verplaatsen. Dat besloot een Israëlische rechtbank gisteren. Jan Franke Tel Aviv j/wêèèêèi Renee Rabinowitz. fotourielsinai Geldig t/m aankomst 31-12-2017 V Modern 4-sterren hotel met veel faciliteiten Live Cooking Restaurant Paviljoen Duinoord V Gelegen in De Drentsche Aa Nabij de bruisende stad Groningen Inbegrepen 2 x overnachting 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x Live Cooking diner op de dag van aankomst Informatiepakketje van de omgeving inclusief fiets- en wandelroutes Gratis WiFi Gratis parkeren Midden in de bossen, zandverstuivingen en heidevelden van het 5-sterren natuurgebied De Drentsche Aa bent u verzekerd van een heerlijk weekendje weg. De prachtige omgeving leent zich uitstekend voor het maken van mooie fiets- en wandeltochten. Naast de schitterende natuur kent het gebied een rijke historie. Zo vindt u in Anloo de oudste kerk van Drenthe die stamt uit 1100. Struint u toch liever door de grote stad? Bezoek dan de steden Assen of Groningen, waar u cultuur kunt snuiven en uitgebreid kunt winkelen. Fletcher Hotel-Restaurant De Zeegser Duinen Zodra u het hotel binnenkomt, voelt het als thuiskomen. U proeft hier wat echte gastvrijheid is. Het hotel is voorzien van vele faciliteiten waaronder een Live Cooking Restaurant, ruim terras, Grand Café, bar, lounge en tennisbaan. Wilt u helemaal tot rust komen? Maak dan gebruik van het overdekte zwembad, de sauna en het solarium. Het 4-sterren Fletcher Hotel-Restaurant De Zeegser Duinen is een ideale uitvalsbasis voor een weekendje weg. Dit arrangement is geldig t/m aankomst 31-12- 2017 (m.u.v. feestdagen en evenementen) o.b.v. verblijf van twee personen op een standaard tweepersoonskamer. De prijs is exclusief tax and handling fee (€2 p.p.p.n.) en weekendtoeslag bij verblijf op vrijdag- en/of zaterdagnacht (€5 p.p.p.n.). Meer informatie en boeken: Ga voor Genieten in de Drentsche Aa naar onze website reiskatern.nl/pzc/fletl722 of bel met Fletcher Hotel-Restaurant De Zeegser Duinen 0592 - 53 00 99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16