'Basisonderwijs, stop met hand ophouden' 4 Heropname in ziekenhuis vaak onnodig „U vraagt miljarden, maar laten we elkaar niet voor de gek houden; dat is niet reëel." Dekker vindt de wen senlijst van het basisonderwijs veel te lang. De scholen willen geld voor onderwijsachterstanden, voor meer handen in de klas, voor onderwijshuisvesting, voor gratis opvang van 2-jarigen. „Kijk waar de nood het hoogst is, maak keuzes en kom niet elke week met een nieuwe financiële claim", luidt zijn oproep. Barricade De boodschap komt hard aan in een sector die op de barricade staat. Le raren klagen onder meer over werkdruk, slechte salarissen en een dreigend lerarentekort. De leer krachten leggen op dinsdagoch tend 27 juni een uur het werk neer. Hun bazen steunen hen. Dat de staatssecretaris het basison derwijs nu neerzet als 'handophou ders' schiet compleet in het ver keerde keelgat. „Ik ben geschokt", brengt Jan van de Ven uit, oprichter van lerarenactiegroep PO in Actie. „We hebben een eenduidige vraag: minder werkdruk en een beter sa laris voor leraren. Daar ligt onze prioriteit. Het is heel laag van hem dat hij de discussie weer vertroe belt." Rinda den Besten, voorzitter van sectororganisatie PO-Raad, vindt Het is echt niet zo dat we elke week met een nieuwe claim komen de opmerkingen van Dekker ook 'flauw'. „Het is echt niet zo dat we elke week met een nieuwe claim komen. Deze verzoeken liggen er al jaren, maar de staatssecretaris heeft er niets mee gedaan." Dekker verwacht dat een nieuw kabinet met extra geld over de brug komt. Vandaag kondigt PvdA-vice- premier Asscher namens het hui dige kabinet exact dit aan in een in terview in deze krant. Het zijn vooral 70-plussers die binnen een maand weer voor de zelfde kwaal worden opgenomen. Ze belanden in het ziekenhuis voor onder andere hart- en vaat- problemen, infecties, delirium, longproblemen of valpartijen. Ge middeld slikken zij vijf medicij nen per dag. Uit onderzoek in vijftien zieken huizen in binnen- en buitenland onder 1.300 patiënten bleek dat de dokter zelden vraagt of de patiënt eigenlijk wel naar huis kan. „Meestal is het gewoon een mede deling: u mag naar huis, want u bent volgens ons beter. Maar de arts vraagt vaak niet of dat eigen lijk wel kan", ontdekte Louise van Galen, arts-onderzoeker op de af deling interne geneeskunde. Eind deze maand promoveert ze op deze studie in het VUmc. Te snel Soms wordt de patiënt te snel naar huis gestuurd, terwijl die achteraf gezien langer had moeten aanster ken in het ziekenhuis. „Ook wan neer ze tegen de dokter zeiden dat ze nog niet naar huis konden, werd daar niet altijd naar geluisterd." In andere gevallen ontbrak het thuis aan extra hulp. „Als een patiënt thuis de trap niet op kan komen, kan het opnieuw misgaan. Wan neer de arts op de hoogte is, kan hij zorgen dat er een bed op de begane grond wordt geplaatst." Jaarlijks worden 1,7 miljoen Ne derlanders opgenomen. 10 procent heeft binnen een maand een re tourtje ziekenhuis. Van Galen: „Door betere communicatie aan het bed denken wij dat ongeveer 50 procent van deze heropnames voorkomen kan worden, maar hier is meer onderzoek naar no dig." Ook de communicatie tussen hulpverleners moet beter, stelt ze. „We hebben een oudere dame ge sproken die werd opgenomen met ernstige verwardheid. Ze bleek niet tegen een bepaald antibloed- drukmiddel te kunnen. Na haar ontslag ging mevrouw naar een verpleeghuis waar ze opnieuw dat verkeerde medicijn kreeg en weer naar het ziekenhuis moest. De arts had wel een brief gestuurd aan de dokter, maar die belandde nooit in het verpleeghuis." Regeldruk De gemiddelde verblijfsduur in een Nederlands ziekenhuis is nu vijf dagen. In Denemarken, een van de deelnemende landen aan de studie, is dit slechts twee dagen. „De Denen kunnen hun patiënten sneller mobiliseren dan wij, maar bij hen ligt zelfs 20 procent binnen dertig dagen weer in het zieken huis. Nederland doet het dus ei genlijk best goed, maar het moet nog beter", zegt de onderzoekster. In alle onderzochte landen gaf een kwart van de patiënten aan dat hun heropname niet nodig was geweest. „Dat laat zien dat alle dokters in Europa worstelen met de regeldruk. Het is geen moedwil, hun tijd wordt opgeslokt met het afvinken van lijstjes." Niet alle heropnames zijn een teken van slechte zorg, benadrukt Van Galen. „Denk aan een patiënt die even naar huis mag, omdat hij terminaal is." NEDERLAND 2017 NEDERLAND NEDERLAN 2017 zaterdag 17 juni 2017 GO Een smaakmaken der ontwerp voor een nieuwe serie postzegels is schier ondenkbaar. Voor wie geen lekkernij kan laten staan is de papieren plak- versie van toppers zoals Drents knie- pertie en Zwolse balletjes een calo rie-arm alternatief. De uitnodigende ze gels worden uitge bracht door PostNL, dat zo Nederland wil laten smullen van hoogstandjes van eigen bodem. In overleg met Kennis centrum Immateri eel Erfgoed Neder land zijn tien lekker nijen uitverkoren. FOTO POSTNL 4 Staatssecre taris Sander Dekker van Onderwijs. FOTO ANTHONY VER- „Basisonderwijs, houd niet steeds de hand op, maar laten we samen op zoek gaan naar an dere oplossingen voor de hoge werkdruk en het dreigende lera rentekort", aldus staatssecreta ris Sander Dekker van Onder wijs gisteren op een congres voor schoolbestuurders. Ellen van Gaaien Nijkerk - Rinda den Besten, PO-raad Arts moet beter doorvragen Eén op de tien patiënten ligt na ontslag binnen 30 dagen wéér in het ziekenhuis. Heropname kan vaak voorkomen worden met een simpele vraag van de dokter: Mevrouw, kunt u eigen lijk wel naar huis? Dat blijkt uit promotieonderzoek van het VUmc. Hanneke van Houwelingen Amsterdam miljoen Nederlanders worden jaarlijks opgenomen. Daarvan heeft 10 procent binnen een maand een retourtje zieken huis. procent van de patiënten in alle onderzochte landen gaf aan dat heropname niet nodig was ge weest. SUIKERBROOD GRONINGSE EIERBAL bodem van deeg. Vaak een dunne, zoete, harde, al 9 gevuld met vruchten, zoals a dan niet opgerolde wafel kruisbessen (krosjelevlaai mitl die wordt gebakken in een sjoem), kersen of met rijst. i speciaal wafel-(knijp)ijzer. 2 cm in doorsnede en bestaan in diverse vormen en kleuren. Ze hebben de structuur van J zuurtjes, maar smaken zoeter. sükerbóle) wordt 40% suiker meegebakken. Vervolgens wordt er kaneel aan toegevoegd. gevuld met slagroom en geglazuurd met gesmolten chocoladefonda nt. LIMBURGSE VLAAI ZWOLSE BALLETJES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4