Auping WinterSale 15% auping 5 voordeel plaza Charmant. Loyaal. Creatief. Sympathiek. Een briljante stripmaker in zijn soort en een feest om mee samen te werken. Zo omschrijven dierbaren Jan Kruis, de striptekenaar die donderdag op 83-jarige leeftijd overleed in zijn woonplaats Mantinge in Drenthe. De geboren Rotterdammer was al geruime tijd ziek. Jan Kruis was de geeste lijk vader van Jan, Jans en de Kinderen, de strip die op 12 december 1970 voor het eerst in het tijd schrift Libelle verscheen. „Het was eigenlijk een klusje tussendoor", gniffelde hij later. De strip groeide uit tot een fenomeen. „Het is dichtbij, herkenbaar en oer-Hol- lands, zoals kaas, koeien en klom pen", vertelt Hilmar Mulder, hoofdredacteur van Libelle dat de strip tot op de dag van vandaag publiceert. Model stond zijn eigen familie. Zijn vrouw Els was Jans, zijn dochters Leontine en Andrea kennen we als Karlijn en Ca- tootje. Opa Tromp was gebaseerd op zijn vader. „En daar was hij trots op", wist Jan Kruis, die gis teren trending topic was. „Jan Kruis ('poep aan je huis') is over leden. Zijn Jeroentje ('poep aan je schoentje') was ('poep aan je jas') vormend in mijn gevoel voor hu mor", twitterde cabaretier Tho mas van Luyn. Jan, Jans en de Kinderen, daar groeide je mee op. Met de mier zoete avonturen van het gezin Tromp, met het 'hoi piepeloi' van Jeroen ('Poep aan je schoen'), de rode Je Weet-Wei-Kater en teckel Lotje. „Ik herkende mezelf vroeger heel erg in Catootje", stelt Hilmar Mulder. „Ik was ook zo'n blond meisje met staartjes. Het was alle daags, maar Jan verwerkte tegelij kertijd op een mooie manier actu ele maatschappelijke thema's in zijn strip." Een voorbeeld? De BOM-moe- der. „De Bewust Ongehuwde Moeder. Je moest ook met je tijd meegaan", zei Kruis daar zelf over. Twee keer werd zijn strip gewei gerd. Eenmaal toen Jans in haar Zijn strips lagen overal: op de bank, de rand van het bad en op het toilet blootje stond afgebeeld ('Te pi kant'), de tweede keer sloeg Ca tootje met Pasen een eitje in en maakte de vergelijking met abor tus. Jan Kruis haalde zijn schou ders op. Drukte de strip gewoon afin een album. Sympathiek De strips, je kon ze altijd zonder zorg pakken, vond de tekenaar zelf. „En ze lagen ook overal: op de bank, de rand van het bad, op het toilet, mijn dochter is er mee opgegroeid", stelt Sander de Kramer. De Rotterdammer was een van de laatsten die Kruis in Drenthe opzocht en interviewde. „Zo'n ge wone, sympathieke man. Hij liet ook de auto zien die in de strip voorkomt." Trots was Kruis op de postzegel in 1997 en het schilderij dat hij in 1978 mocht maken van de koninklijke familie. „Alleen die fa milie was bekender dan Jan, Jans en de Kinderen", glimlachte hij. Kruis ging in 1999 met pensioen en droeg zijn werk over aan een collectief onder de naam Studio Jan Kruis. De Kramer: „Dat zorgde voor een goede oude dag, maar het was een van de moeilijkste beslissingen in zijn leven. Het voelde alsof hij zijn ziel had ver kocht en zijn kinderen was kwijt geraakt." Collega Toon van Driel noemt Jan Kruis 'een briljante stripmaker in zijn soort'. Cynici en woeste lingen, zoals ik, deden wat lache rig over zijn stijl, maar we waren allemaal jaloers op zijn oplage. Ik kende niet veel kerels die gek wa ren op zijn strip, maar wel ontie gelijk veel vrouwen. En het was puur wat hij deed. Het kwam recht uit het hart." Na zijn pensioen bleef Kruis werken als illustrator. De Drent, die in 1996 benoemd werd tot rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw, is ook de bedenker van Sint-Pannenkoek: 29 november is de dag dat de pannenkoek eerst op het hoofd wordt gelegd en daarna opgegeten, zoals opa Tromp dat deed in de strip. Vooral onder stu denten wordt dit steeds massaler gevierd. Libelle zal in week 7 een speciale strip wijden aan het overlijden van Jan Kruis, terwijl het Neder lands Stripmuseum in Groningen een herdenkingshoek gaat inrich ten. Terecht, vindt bewonderaar Sander de Kramer. „Zijn werk be hoort tot het cultureel erfgoed van Nederland." Kom naar Auping Plaza voor professioneel slaapadvies Poortvliet: Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) zaterdag 21 januari 2017 Hollands als kaas en koeien Dennis Jansen De stripfamilie was vormge geven naar Kruis' eigen gezin, inclusief opa Tromp. ILLUSTRATIE JAN KRUIS Sander de Kramer Laatste week! op het gehele Auping assortiment* De wintermaanden zijn hét moment om je slaapkamer comfortabel en gezellig te maken. Watje ook zoekt, Auping heeft altijd een warm winterdekbed, comfortabel kussen, stijlvol dekbedovertrek of compleet bed of boxspring dat perfect bij jouw slaapkamer past. Kom snel naar Auping Plaza, profiteer nu van 15% voordeel op het hele assortiment* en slaap nog lekkerder deze winter! De Original boxspring is er al van voor 1.849,- incl. hoofdbord, 2 vlakke boxsprings en 2 Inizio matrassen. *De actie geldt van 17 december 2016 t/m 29 januari 2017. Kijk op auping.nl/wintersale voor de voorwaarden. Kijk voor onze koopzondagen op auping.nl Bij Auping Plaza: - Compleet assortiment - Snelle levertijd - Uitstekende service garantie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5