4 WONEN Na een leuke maar slopende carrière als modeontwerper houdt Wilbert Das zich bezig met duurzame architectuur en design. Solange Knowles, de zus van Beyoncé, bracht haar huwelijks reisdoor in mijn hotel Al in 2004 ging ontwerper Wilbert Das (52) plat voor de charme van Trancoso, een dorp aan de kust in het zui delijkste puntje van de Brazi liaanse provincie Bahia. Hij is dan nog creative director van het Italiaanse mode-imperium Diesel; alle crea tieve uitingen - van de collecties tot de campag nes en de winkelinterieurs - vallen onder zijn verantwoordelijkheid. Het contrast kan niet gro ter: de hectiek van zijn baan en de rust van het ongerepte dorpje. Een kleine gemeenschap van oorspronkelijke bewoners, uitgebreid met hip pies die er in de jaren 70 neerstreken en daar in hun blote kont over het strand banjerden. Pas twintig jaar geleden wordt het dorp ontslo ten voor de buitenwereld met een geasfalteerde weg door de jungle. „Ik wist meteen: ik moet hier terugkomen", vertelt Das - van oorsprong Brabander-via Skype vanuit Brazilië, waar de ontwerper inmiddels flink is gesetteld in zijn pa radijsje. Hij begon er een designbureau en ont wierp en runt er een exclusief en zeer succesvol hotel: Uxua, spreek uit oesjoewah. „Het is vooral een langzamere wereld. Een be wuste keuze, na twintig jaar Diesel; elke week in tercontinentaal vliegen en minstens zes dagen per week twaalf uur per dag werken. Heel leuk, maar wel slopend. Ik wilde het heel graag langzaamaan doen. En ik wilde dingen maken die compleet lo kaal en sustainable, duurzaam, zijn. Alles wat in het hotel gebeurt, iedereen die er werkt, alles wat we er kopen en verkopen is lokaal." „Ja, dat is altijd een beetje blijven steken. Vooral die laatste tien jaar van mijn carrière bij Diesel is de mode in een raar soort versnelling geraakt. Aan vankelijk maakten we gewoon elke zes maanden een nieuwe collectie. Toen elke drie maanden, elke twee maanden, elke maand. Uiteindelijk waren er soms wekelijkse acties: nieuw-nieuw-nieuwer- nieuw. Het werd steeds lastiger om passie te voe len voor het ontwerpen van dingen die eigenlijk niet nodig zijn. Er is een enorme overproductie, en wel zodanig dat bepaalde merken hun spullen ver branden om het merk omhoog te houden - maar ondertussen blijven ze maar produceren en produ ceren. Dat gebeurt heel veel." „Ja. Maar toen ik hier kwam dacht ik: ik wil iets maken waarbij ik alleen werk met mensen van het dorp, in het dorp. Om lokale mensen een beter le ven te laten krijgen - in Brazilië is veel armoede. En om een wereld te creëren die langer meegaat. Wat we hier maken, heeft een veel langere levens duur. Het is gebaseerd op simpel leven, maar wel luxe. Het heeft niks te maken met bling en over consumptie, maar met lokalisme en een heel hu mane manier van toerisme." „Nee, ik ben niet klaar met design. Mensen die creatief bezig zijn, dat blijft interessant en daar kan veel goeds uit voortkomen. Dingen maken is een leuke bezigheid en het is de mens eigen, dat zal al tijd blijven. Maar waar ik iets op tegen heb, is hoe globaal design is geworden. „Een poos terug was dat overigens heviger dan nu; je ging naar Tokio, LA of het midden van Afrika en je hoorde dezelfde muziek, zag dezelfde design stoeltjes. Een monosmaak die over de hele wereld heerste. Dat vond ik afschuwelijk. Je had nooit meer het idee dat je ergens was. Ik wil daarom ook absoluut geen loungemuziek in mijn hotel. Alleen Braziliaanse muziek en uitsluitend Braziliaans design. Of eigenlijk: spullen." „Nee, nee, nee, absoluut niet. Maar sinds ik een paar weken geleden in het Amerikaanse magazine Architectural Digest heb gestaan met een woning, begint het nu toch weer op een heel vreemde ma nier te trekken - en aan te trekken. Geïnteresseer den die onze spullen en creativiteit elders in de wereld willen gebruiken." „Hij kwam al een aantal jaar in het hotel en we zijn bevriend geraakt. Hij viel op precies dezelfde manier voor Trancoso als ik - en hij reist nog veel meer dan ik. Het klikte en hij vroeg of ik een stuk land voor hem kon vinden." „Eén naam die ik prijs mag geven is Ivor Braka. Dat zal niet iedereen wat zeggen, maar hij is een van de allergrootste art dealers, kunsthandelaars, in Londen." zaterdag 8 oktober 2016 PZ' Designer ale Tekst Caspar Pisters Je leven zal er flink anders uitzien nu? Je zei ooit in een interview dat je een schuld gevoel had overgehouden aan het overladen van de wereld met spullen? En nu ontwerp je... spullen? In datzelfde interview zei je dat je eigenlijk klaar bent met 'zogenaamd design'. Klinkt dat niet wat tegenstrijdig voor een designer? —Wilbert Das Fantaseer je toch niet ook over een boetiekje in Milaan? Die betreffende woning is het vakantiehuis van CNN-anchorman Anderson Cooper. Hoe kwam hij op je pad? Zijn er andere klinkende namen waarvoor je werkt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 91