17 °C ïerweg! Beroofd van miljoenen Huiswerk maken doe je zo 'Samen beslissen' in zorg Vier op de tien patiënten kunnen geen zinvol gesprek voeren met een medisch specialist. Zo luistert de arts onvoldoende naar wensen. Walcheren Quincy Promes: ,Wie in Rusland overeind blijft, heeft kwaliteiten' it De communicatie tussen arts en patient kan veel beter, blijkt uit een peiling van Patiëntenfederatie Nederland onder ruim 4.600 men sen. In vergelijking met drie jaar gele den presenteren specialisten meer behandelopties, constateert de pa tiëntenvereniging, maar nog altijd zegt één op de zes patiënten hele maal geen invloed op het behan- deltraject te hebben. Terwijl de overgrote meerderheid (85 pro cent) dat juist wel wil. „Veel artsen zenden alleen infor matie, maar ontvangen niet", al dus een woordvoerder van Patiën ten-federatie Nederland. En dat kan niet meer, vindt ook minister Schippers (Volksgezondheid), die vandaag de campagne 'Samen be slissen' aftrapt. Die campagne is een gezamen lijk initiatief van Patiëntenfedera tie Nederland en de Federatie Me disch Specialisten. Schippers: „De patiënt moet weten wat een be handeling inhoudt, wat de risico's en alternatieven zijn. Op basis daarvan moet hij samen met zijn arts beslissen welke behandeling het beste past." De Patiëntenfederatie bena drukt dat een specialist meer moet doen dan alleen de behandel opties schetsen. „Hij dient ook met de patiënt te bekijken wat het beste bij de thuissituatie past. Als je drie kleine kinderen hebt, is zes weken in het gips niet handig en kun je bijvoorbeeld beter voor fy siotherapie kiezen", stelt een woordvoerder. De patiënt kan ook zijn verantwoordelijkheid nemen door goede vragen te stellen, zegt de patiëntenclub. De medisch specialisten besef fen dat er nog veel werk aan de winkel is. „De jongere generatie betrekt patiënten al veel vaker in het consult en legt de behandel- keuzes voor in meer begrijpelijke taal. Dat leren ze ook tijdens hun opleiding. Voor de oudere genera tie blijkt dat soms wat lastiger", zegt woordvoerster Lilian Jansen van de Federatie Medisch Specia listen. Jansen benadrukt dat er al een flink aantal ziekenhuizen op de goede weg is. Trainer en onderzoe ker dr. Anne Weiland geeft trai ning in het Erasmus MC in Rotter dam: „Artsen zijn ongelooflijk goed in het doorvragen bij licha melijke klachten, maar de vraag 'wat is voor u belangrijk' komt minder vaak aan bod." Parijs Vijf gemaskerde man nen hebben zondagavond de Amerikaanse tv- en societyper- soonlijkheid Kim Kardashian in Parijs van haar juwelen be roofd. De waarde van de juwe len, waaronder een ring van vier miljoen, bedraagt volgens de Parijse politie bijna tien mil joen euro. De daders gingen er op de fiets vandoor. De overval lers duwden een pistool in het gezicht van Kardashian en slo ten haar op in de badkamer van het luxe appartement waar ze tijdelijk verbleef.p8 Glashandel v MELIESTE Nieuwsmedia daarvan zochten we in de Zeeuwse asiels de dieren die er het langst zitten. We stellen ze voor op pagina Zeeland 2. Bobby (foto) zit nog niet zo lang in het asiel in Zeeuws-Vlaanderen, maar zoekt ook een baasje. zeeland 2 Het is vandaag dierendag en ter gelegenheid »P7 Specialist luistert slecht Hanneke van Houwelingen Francine Wildenborg Den Haag www.meliesteglas.nl dinsdag 4 oktober 2016 De PZC is onderdeel van Volop zon pzc.nl Geen krant Voor het ontvangen? laatste nieuws Bel 088-0561510 Prijs €2,00 258e jaargang nr 234 7 11688 5 5 5 5 30 P24 FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1