Pt Met de kofferbak vol zelfgeplukt fruit naar huis 18 De perenbomen en Burgh horen bij elkaar. Ze kleuren de ring vro lijk in het voorjaar. In het najaar, als de peren rijp zijn, worden de vruchten geveild voor het goede doel. Maar het gaat al heel wat ja ren niet goed met de bomen. De gemeente heeft alleen nooit de vinger op de zere plek kunnen leg gen. Nieuwe grond, bemesten, niets leek te helpen. Verschillende keren is onderzoek gedaan naar de omstandigheden rondom de bo men. Want het gekke is dat niet al leen de oude - soms meer dan zes tig jaar oude bomen - het slecht doen. Ook nieuw aangeplante exemplaren leggen plotseling het loodje. Al meer dan tien jaar probeert de gemeente een oplossing te vinden voor de perenbomen Onlangs heeft een bomenexpert nog weer eens naar de bomen ge keken en ook hij is geen bijzonder heden tegengekomen. Wel zijn er wat aanbevelingen gedaan, legt ge meentewoordvoerder Toon Wan del uit. „Er is gekeken naar de maaiwijze rond de bomen en in het verleden is de stam daarbij weieens beschadigd. Ook is geadvi seerd op een andere manier te snoeien en we gaan nu in de ga ten houden of er verbetering is." Nieuwe perenbomen worden wat minder diep weggezet en ko mend voorjaar worden bij bomen die zwaar in de bloesem zitten wat bloemen weggehaald zodat er minder peren aan komen. Zo krijgt de boom wat rust. „Want de traditionele perenpluk willen we niet kwijt." „Het is écht druk!" Pieter Jans Jan- sonius van biodynamisch fruitbe- drijf De Muyehof kijkt lachend om zich heen. „Er zijn vooral veel mensen die zelf komen plukken." De Muyehof in Nieuwerkerk hield zaterdag Oogstfeest. Waren het vroeger vooral de mensen die een boom hadden geadopteerd die naar het bedrijf kwamen, te genwoordig komen ook veel men sen die het leuk vinden zelf te gaan te plukken. De een rijdt weg met bijna veertig kilo appels in de kofferbak, de ander houdt het bij een een paar kilootjes elstar of twee kilo peren. De familie Troost uit Oud-Be- ijerland komt de twee geadopteer de bomen leegplukken. „We heb ben pech", zegt Martin Troost ter wijl hij naar een klein hoopje ap pels in de tas kijkt. Zijn boom met elstars draagt weinig vrucht. „Dat was te verwachten. Vorig jaar wa ren het er heel erg veel, dat is de natuur." Maar hij heeft nog een tweede boom geadopteerd. „Moet je kijken!" roept Troost uit. „Die zit vol appels!" Fruitkweker Jansonius heeft tien verschillende appelrassen staan en vier perenrassen. Naast de populaire rassen probeert hij ook nieuwe rassen uit. Een er van is de opal, een kruising tussen de topas en goudreinet. Het levert een warmgele appel op met een oranje blos die volgens Jansonius ook nog eens geweldig smaakt. Al leen, de appel wil nog wel eens een beetje ruw van schil zijn rond de steel. „En ook de biologische klant wil tegenwoordig fruit met een mooi uiterlijk." En dat maakt dit ras gelijk tot een lastig te telen appel. Er moet nogal wat gebeu ren om zo glad mogelijke schil te houden. Andere rassen zijn ge makkelijker. „Dit is de santana. Een typisch biologisch ras en een onberispelijke appel en dan zie je ook dat de vraag naar dit ras gaat groeien. Het meeste fruit van de Nieu- werkerkse kweker vindt de weg naar de klant via de groothandel in Nederland, Duitsland en Dene marken. Een klein deel gaat naar regionale detailhandel. IN DE REGIO MIJN DORP, MIJN STAD HEDENDAAGSE HEKS IN FIZI maandag 26 september 2016 Burghse peer kwijnt nog steeds Extra vertroetelen, een iets an dere snoeiwijze en vooral met grote zorg en voorzichtigheid maaien rond de stam. De ge meente Schouwen-Duiveland wil er alles aan doen om de pe renbomen van Burgh te behou den. Komend jaar moet blijken of het gaat helpen. Melita Lanting Burgh Martin Troost plukt samen met moeder Ina Troost de boom met santana's leeg. foto dirk-jan gjeltema Melita Lanting Nieuwerkerk GOES Inloop-koffiemid- dag Autisme Info Centrum Zeeland Autisme Info Cen trum Zeeland houdt donderdag 29 sep tember een in- loop-koffiemiddag. De middag is van 13.30 tot 16.30 uur, in Buurthuis De Pit in Goes. Tijdens de ze middag ontvan gen vrijwilligers de bezoekers met kof fie en thee. De Pit is te vinden aan de Appelstraat 2A. Specifieke vra gen kunnen van te voren gemaild wor den naar autismezeeland@ hotmail.nl of via tel. 06-44162779. MIDDELBURG Lezing mantelzorg- vriendelijk perso neelsbeleid Op 27 september wordt in de biblio theek in Middelburg een lezing gehou den over een man- telzorgvriendelijk personeelsbeleid. Mantelzorgvriende- lijk personeelsbe leid houdt medewer kers gezond, vitaal, betrokken en pro ductief. In de lezing, georganiseerd door Stichting Switch en NVP, leren mantel- zorgers de pijlers van een mantelzorg- vriendelijke organi satie. De lezing is in de Zeeuwse biblio theek, Kousteense- dijk 7 in Middelburg en duurt van 15.00 uur tot 17.00 uur. Deelname is gratis, aanmelden via p.elegeert@maakde switch.nl ZIERIKZEE FiZi in Zierikzee levert op donderdagavond 29 september een bijdrage aan het 'Shakespeare jaar' waarin de vierhonderdste sterfdag van de toneelschrijver wordt her dacht. De voorstelling 'The Bitch, in bed with Macbeth' is overigens alleen gebaseerd op de bekende tragedie van Shakespeare. In dit geval draait het om een eigentijds stuk, geschreven door Daphne de Bruin. De gebeurtenissen rond strijder en koning Macbeth worden hierin verteld door lady Macbeth. Lady Macbeth is een van Shakespeares meest angstaanja gende personages. Zij is eerzuchtig, sluw en zij maakt vast beraden haar man tot de speelbal van haar tomeloze ambi tie. De voorstelling in fiZi begint om 20.00 uur. Kaarten zijn te re serveren via: www.fizi.nl. theater fiZi is gelegen aan het Kerk hof 3 in Zierikzee. BROUWERSHA VEN Brouws Museum, 13.00-17.00 uur: Openstelling Mu seum; De Kunstca- deauwinkel, 11.00-17.00 uur: Gastexpositie Nortrud Becher- König; Tonnenmaga- zijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten jeugd Artemis; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis, 13.00-16.45 uur: Bridge; 18.30-21.30 uur: Harmonie en leerlingenorkest; 19.00-20.30 uur: Tai-Chi; Pannekoe- kenmolen de Graan halm, 12.00-20.00 uur: Expositie Gem ma van der Sluis; DREISCHOR Trefpunt de Dors vloer, 14.45 uur: Slagwerklessen Mu ziekvereniging Cres cendo; 17.00 uur: Repetitie Slagwerk groep CresBeat; NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ontmoeting 65-plus; 19.30 uur: Muziek: OU; NOORDGOUWE Kuuroord de Schouw, 18.30-19.45 uur: Yo ga; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00-11.00 uur: Yo ga; 19.00 uur: Koor Rodonis; RENESSE Dorpshuis, 20.00 uur: Fotogroep Schouwen; 20.00 uur: Repetitie Slag werkgroep Luctor et Emergo; ZIERIKZEE FiZi, 20.00 uur: The Red Turtle; Sint Lie- vensmonstertoren, 10.00-17.00 uur: Be klimming toren, Ex positie Phantasm en Expositie Beeld van een Zeeslag an no 1304; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 9.00-10.30 uur: Dan sen voor ouderen; 19.30-21.15 uur: Re petitieavond Nut en Uitspanning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51