Vaarsnelheid niet aan banden Terneuzen heeft de vuilste lucht Twee jachten in reddingslijn kering 2 NI WILLEM VAN DAM donderdag 18 augustus 2016 Column onze Minister van Oorlog heeft een partij nieuwe helmen voor on ze krijgsmacht besteld, maar ho, ho, ho, zuinigjes aan hè - niet voor alle militairen. Een soldaat die straks tijdens een vijandelijke inval naar een helm grijpt, heeft vijftig procent kans dat hij mistast. Onze Minister van Oor log heeft namelijk beslist dat slechts de helft van onze man schappen zo'n helmpje krijgt. En hoe dient een landsverdediger die blootshoofds in het schootsveld van de vijand komt te liggen dan te handelen? Nou, simpel, dan leent hij toch gewoon een helm van een collega. Zeg zelf, met zo'n Minister van Oorlog win je na tuurlijk nooit een oorlog. Onze krijgsmacht kreupelt. In mijn jonge jaren, toen ik spandoe ken tilde met spitsvondige tekst jes als 'Maak het leger leger' zou ik dat zeker hebben toegejuicht, want ach ja, jong en links, hè? Nu ben ik er niet zo heel zeker meer van dat wij zonder onze mannen en vrouwen kunnen. Daarom bied ik bij dezen onze Minister van Oorlog een oplossing: ga eens naar het oorlogsmuseum in Nieuwdorp. Daar hebben ze vast nog wel een paar helmen liggen. Met zo'n Minister van Oorlog win je nooit een oorlog De Stelling Ik vind de lucht in Zeeland schoon genoeg Sporen goed voor havens Spa de grond in voor Zwin-plan Mosselkweek ook offshore? Minister Melanie Schultz van In frastructuur antwoordt dat op Kamervragen van de PvdA en de SGP. Het is een terugkerende dis cussie: binnenvaartschippers hebben op de Westerschelde last van te snel varende zeeschepen. PvdA en SGP pleitten onlangs voor een snelheidsbeperking. Maar het kabinet ziet daar niets in. Want dat betekent voor een deel van de scheepvaart - als die met de stroom meevaart - dat die te langzaam moet varen om nog goed te kunnen manoeu vreren, aldus Schultz. Varen sche pen tegen de stroom in dan moe ten ze juist weer een aantal kno pen harder varen waardoor pro blemen kunnen ontstaan. „Kort om: om voldoende veilig te kun nen manoeuvreren op de Wester schelde, met zijn sterke stromin gen, moeten de schepen voldoen de vaart kunnen houden", schrijft de minister aan de Ka mer. Een limiet is dus niet de op lossing. Zeevaart- en binnen vaartschippers moeten gewoon opletten vindt de minister. Schultz wijst erop dat sinds 2oro diverse maatregelen zijn ge nomen om de veiligheid te verbe teren. Zo zijn er nevenvaargeu len voor de binnenvaart en re creatievaart. Ook zijn er zoge- Om veilig te kunnen manoeuvreren moeten de schepen voldoende vaart kunnen houden naamde 'fietspaden' langs de hoofdvaargeul waar de binnen vaart en recreatievaart gebruik van kunnen maken. Zo worden de zeevaart en de binnen- en re creatievaart van elkaar geschei den. Op het ministerie wordt ge werkt aan een nieuw systeem om nog beter zicht te krijgen op de risico's. TERNEUZEN Terneuzen heeft de vuilste lucht van Zeeland, de ge meente Veere de schoonste, aldus Milieudefensie. Overigens is in al le Zeeuwse gemeenten de lucht schoner dan landelijk gemiddeld. Milieudefensie heeft de mate vervuiling vertaald in een 'mee- rookfactor'. In de gemeente Ter- neuzen roken mensen dagelijks 4,8 denkbeeldige sigaretten mee door luchtverontreiniging. In Veere is dat 4,0 sigaretten. Het Zeeuwse gemiddelde is 4,5. Alleen in Flevoland en de drie noordelijke provincies Drenthe, Groningen en Friesland is de lucht schoner. Zuid-Holland, Noord-Brabant en Utrecht heb ben de vuilste lucht. Het Neder lands gemiddelde is 5,3. Op de lan delijke lijst van 393 gemeenten met de vuilste lucht staat Terneu zen op plaats 245. De klassering van de andere Zeeuwse gemeenten is: Goes op 254, Reimerswaal (258), Kapelle (269), Vlissingen (272), Hulst (275), Middelburg (277), Tholen (278), Borsele (282), Schou- wen-Duiveland (309), Noord-Be veland (329) en Veere (323). Twee jachten die op één dag vast lopen in de veiligheidslijn die voor de Oosterscheldekering is gespannen. Dat heeft de KNRM op Neeltje Jans nog nooit meege maakt. „Gemiddeld gebeurt dat twee tot drie keer per jaar. Dit is echt uitzonderlijk", zegt schip per Martijn Kuzee van de KNRM-post op Neeltje Jans. Eén jacht raakt maandagoch tend om 3.00 uur verstrikt in de veiligheidslijn. 's Avonds om 22.30 uur was het weer raak. Ver moedelijk is de verraderlijke stro ming voor de kering de oorzaak. De KNRM rukte uit met de Koopmansdank en de Fred. In dat soort gevallen is het noodza kelijk de lijn door te snijden. Bei de jachten bleven onbeschadigd en zijn naar Neeltje Jans ge sleept. De veiligheidslijn is het laatste redmiddel voor jachten, zwemmers en surfers. In de stroomgaten van de kering kolkt het water zo onstuimig dat een bootje al snel naar beneden wordt getrokken. Daarom spant Rijkswaterstaat na elk incident meteen een nieuwe lijn. 'Schatgravers' krijgen boete Och arme, nu moeten onze soldaten het ook al zonder helm doen. Nog niet zo lang geleden maakten wij ons vro lijk over het Belgische leger en tap ten wij in de kroeg moppen van het kaliber: 'Weet je waarom de Belgen geen oorlog kunnen voe ren? Hun kogel is zoek'. Dat soort flauwiteiten kunnen wij ons niet meer permitteren. Wij deden onze tanks per abuis van de hand, onze defensiecompu ters draaien op een systeem uit het jaar nul, we roepen tijdens een militaire oefening op de Drentse hei 'pief-paf-poef omdat onze munitie op is, de helft van onze legervoertuigen staat met een lekke band in de garage en met onze helikopters en oorlogs- boten schijnt het eveneens droef gesteld te zijn. Nu is er weer gedoe met de hel men. Voor wie het heeft gemist: EM O F JE ÖAT LIEDJE AF WILT" ZETTEN... TOOS HENK Helm Vandaag: reageer op pzc.nl Gisteren: De Olympische Spelen zijn nu al geslaagd voor ons 192 reacties ONEENS DEN HAAG De Zeeuwse havens varen wel bij een aansluiting van de Zeeuwse spoorlijn op Antwerpen en een recht streekse verbinding tussen de Axelse Vlakte en Zelza- te. Dat vindt de PvdA in de Tweede Kamer. De fractie heeft vragen gesteld aan mi nister Schultz (VVD, Infra structuur). De PvdA vindt dat 'de Haagse politiek moeilijk kan achterblijven als Brussel bereid is aan de sporen bij te dragen. CADZAND Komende maandag gaat de eerste spa de grond in voor uitbreiding van het Zwin. Het natuurgebied groeit met 120 hectare, nodig om de verzandende getijdegeul breder, dieper en langer te maken Bij de 'spadesteek' zijn de Vlaamse ministers Joke Schauvliege en Ben Weyts, dijkgraaf Anton Wijf fels van waterschap Oost kustpolder en de Zeeuwse gedeputeerde Carla Schönknecht present. GENT Belgische bedrijven willen samen met de universiteit van Gent een proef starten met mosselkweek bij wind molenparken op zee. Of het project doorgaat is niet ze ker, de subsidieaanvraag moet nog ingediend. Vol gens de PO mosselcultuur wordt ook in Nederland ge keken naar dit soort initiatie ven. De mosselkwekers zelf zijn sceptisch. Zij hebben twijfels of het technisch en financieel haalbaar is. Er komt geen snelheidsbeper king voor schepen op de Wes- terschelde. Het opleggen er van kan de veiligheid op de Westerschelde juist nadelig beïnvloeden. Jeffrey Kutterink Den Haag Frank Balkenende Neeltje Jans OOSTKAPELLE Twee mannen zijn dinsdag middag op de Groeneweg in Oostkapelle bekeurd voor 'schatgraven' in het bos De Manteling bij kasteel West- hove. Ze liepen met metaal detectors, waar het verbo den is te graven. Agenten be trapten de twee mannen toen ze net een Duitse helm uit de 2de Wereldoorlog had den opgegraven. De man nen vertelden dat zij dit va ker deden en niets van een graafverbod afwisten. PAUL KUSTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2