11 Halina Na hun vlucht uit Syrië wacht jonge kinderen nieuw gevaar. In Europese vluchtelingencentra vallen zij ten prooi aan seksueel misbruik. Él Voor meisjes die helemaal alleen gevlucht zijn, is het ongelooflijk lastig om te overleven Griekse centra hebben slechte naam de muur hangen foto's van Al Pacino, Monica Vitti en Diane Keaton Internationale hulporganisa ties slaan alarm. Sommige Europese vluchtelingenkam pen zijn zo onveilig dat jon geren en vrouwen 's avonds doodsbang zijn om hun tenten te verlaten. Volgens de Britse zon dagskrant The Observer hebben vooral Griekse kampen, beheerd door de overheid, een erg slechte naam. De voorbeelden die hulporgani saties melden, spreken boekdelen. In een kamp in Thessaloniki, inge richt in een voormalige fabriek voor wc-papier, durven vrouwen 's nachts niet naar de gemeen schappelijke toiletten, uit angst voor seksueel geweld. In het kamp, waar r.400 mensen zijn on dergebracht uit vooral Syrië, zijn meisjes het slachtoffer geworden van bendes jonge mannen. Maffiabendes Een hulpverlener die anoniem wil blijven, vertelt vol afschuw het af schuwelijke verhaal van een Iraaks gezin. Dat moest worden overgebracht naar een noodop vang nadat hun dochter was aan gevallen. „Haar ouders kunnen nog altijd niet geloven wat haar is overkomen. Een man van een van de maffiabendes vroeg het 7-jarig meisje in zijn tent te komen om op zijn mobieltje games te spelen. Toen ze binnen was, ging onmid dellijk de tent dicht. Ze kwam thuis met vuurrode armen en nek. Met pijn en moeite vertelde zij later dat mannen zich aan haar hadden vergrepen. Na slechts ze ven jaar is zij voor het leven gete kend", aldus de hulpverlener. Het gezin is zo gedemoraliseerd dat het overweegt Europa weer te verlaten en terug te keren naar Irak omdat 'dat veiliger blijkt te zijn dan Europa'. Politici en hulporganisaties zeg gen in een reactie dat 'Europa zich diep moet schamen'. Anita Dul lard van het Internationale Rode Kruis vraagt de Griekse overheid om 'snel iets te doen aan de mis standen'. Zij heeft ook een lijst met voorvallen naar de Verenigde Naties gestuurd. Volgens Anna Chiara Nava van Artsen zonder Grenzen zijn er waarschijnlijk nog veel meer inci denten in de kampen. Zij zegt dat veel slachtoffers, onder wie kinde ren, er niet over durven te praten. „Voor tienermeisjes die alleen zijn gevlucht, is het ongelooflijk lastig om in de kampen te overle ven. Er geldt die ene wet, die van het recht van de sterkste, 's Avonds en 's nachts duiken ze on der", aldus Nava. Kleine criminaliteit De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR hoopt dat Europese be stuurders, in het bijzonder die in Griekenland, de situatie in de kampen verbeteren omdat 'vrou wen en meisjes er niet veilig zijn'. Maar het blijkt lastig om verant woordelijken te overtuigen van de noodzaak. Zo meldt de Griekse coördinator voor de opvang van vluchtelingen, Girogos Kyritsis, dat 'er in het kamp bij Thessaloni ki veel kleine criminaliteit is maar dat er bij de staf niet één geval van aanranding of verkrachting be kend is'. Dat het leven van kinderen in opvangkampen gevaarlijk is, blijkt ook uit schokkende voorvallen in Australische kampen. Eerder deze maand deden Amnesty Internatio nal en Human Rights Watch een boekje open over de detentie in kampen op het eiland Nauru in de Stille Oceaan. De mensenrech tenorganisaties deden verslag van onder meer seksueel geweld en psychische marteling. f t's his favourite drink!' ■jj De man draagt een grij- ze pantalon, een don- kerblauw colbert, een wit overhemd en brui ne schoenen. Zijn buik steekt parmantig vooruit, hij lijkt zo te zijn weggelopen uit een of ande re klassieke Italiaanse film. Groe ne takjes en twijgjes steken uit het glas dat een in krakend wit gehulde serveerster even later komt brengen. De smaak is fris en doet denken aan een ongezoe te, perfecte mojito. Aan de muur hangen foto's van Al Pacino, Mo nica Vitti, en Diane Keaton. Ik ben in de schoen van Italië, in een hotel gesticht en gerund door de familie Coppola. Vanaf het vliegveld in Bari hebben we ongeveer anderhalf uur gereden naar Bernalda, het slaperige stad je waar het hotel zich bevindt. Francis Ford Coppola, de be roemde regisseur van onder an dere The Godfather en Apocalypse now, begon tijdens zijn verblij ven in het buitenland waar hij zijn films vaak opnam, stukken grond te kopen om familiehui zen te bouwen, maar stichtte er uiteindelijk hotels. Bloedband, goed eten, wijn en een inspirerende omgeving, wa ren de belangrijkste pijlers voor de uiteindelijk vijf paradijselijke retreats die hij creëerde. In de ruime, veel te dure maar zeer aangename kamer die Sofia, zijn succesvolle dochter (eveneens filmregisseuse) eigenhandig zou hebben ingericht, ligt een onein dige lijst van films die je op de enorme breedbeeld-tv kunt kij ken. Van Bergman tot Fellini, van Visconti tot Antonioni en Scorsese. „All his favourite films!", deelt het kamermeisje stralend mee. Op zijn 20ste bracht Francis een bezoekje aan het kleine stad je Bernalda in Puglia. Hij werd meteen omringd door neven en nichten (en neven van neven en nichten). Toen hij zich voorstel de als een Coppola, namen ze hem direct onder hun hoede en knuffelden en voedden ze hem. 's Avonds wilde hij een hotel zoe ken, maar dat bleek er über haupt niet te zijn. „Naar Toscane en Amalfi ga je voor de ansicht kaartuitzichten, naar Bernalda ga je als je toerisme wilt ontwij ken", legt een andere hotelgast mij uit. „Wat je inlevert aan adembenemende schoonheid, win je aan dagelijkse ontmoetin gen bij de lokale ijswinkel." En inderdaad voelt het meer alsof je op bezoek bent bij je favoriete, iets te rijke tante, dan dat je in een overpriced luxe hotel slaapt. De tuin is prachtig, het zwem bad beschut en koel, het eten zalig. Uit kleine, verstopte speak ers klinkt voortdurend filmische muziek waardoor je je, precies zoals de grote regisseur bedoel de, op de set van een film waant. Omdat familiebanden bij de Cop pola's hoog in het vaandel staan, liet hij zijn kinderen en vrouw actief meewerken aan het schep pen van de ultieme escapes. „There are things to do, or just do nothing." Om 07.00 uur's ochtends word ik ruw gewekt door een onbehouwen tuinman die met veel lawaai de planten onderhoudt, ook zijn de gordij nen niet verduisterend, zijn de restaurants in de omgeving slecht en is het badwater lauw, maar de cinematografische set ting en de ontspannen sfeer ma ken veel goed. Je verwacht elk moment dat Alain Delon uit een van de stijlvolle badhokjes komt lopen in een hoog opgetrokken zwembroek met een peuk in zijn mondhoek. „Ultimately, a resort is a mo vie. The place is the setting - the ruins, the body of water - the city is the star and the staff is the cast." maandag 15 augustus 2016 Kindermisbruik in opvangkamp Hans van Zon Rotterdam/Thessaloniki —Artsen zonder Grenzen a e Een jong meisje dat uit Afghanistan is gevlucht, vermaakt zich met bellen blazen in Hellinikon, het als vluchtelingenkamp ingerichte oude vliegveld bij de Griekse hoofdstad Athene, foto orestis panagiotou/epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11