Van Gelder blijft stamgast in ringenfinale 31 VOETBAL NEDERLANDS ELFTAL De topscorer van de eredivisie komt na zijn optreden op Wembley in maart anders binnen bij Oranje. De trainingen smaken naar meer, te beginnen vanavond tegen de leren. Strootman aanvoerder Oranje Ja, zegt Vincent Janssen, die heerlijke interland op Wembley van twee maanden geleden (2-1 winst tegen Engeland), die heeft hij later nog teruggezien. „Maar niet gelijk. Pas twee, drie weken later in een samenvatting. Je beseft bij het kijken dan weer hoe snel het kan gaan. Ik heb veel vertrouwen uit dat duel gehaald, dat lijkt me logisch." Vanavond mag de held van Wembley op herhaling in het Avi- vastadion in Dublin, de vervanger van de in 2007 afgebroken voetbal tempel Lansdowne Road. Net als Wembley grondig verbouwd en een plek waar assistent-trainer Ruud van Nistelrooy wel even zal terugdenken aan Ierland - Neder land van september 2001, toen een goal van Jason McAteer Oran je kansloos maakte voor het WK. Janssen was toen een ventje van zeven jaar, zo'n beetje net gestart met voetballen. Andere status In het Oranje van nu lijkt zijn sta tus op zijn 21ste al meteen veran derd. „Ik ben niet meer binnenge komen als de debutant", zegt hij er zelf over. „Voor mijn gevoel train ik goed. Ik leer deze week weer zoveel bij van de spitsen in onze staf. Van Nistelrooy en Mar co van Basten proberen me te hel pen in de trainingen. Ze komen met tips, bijvoorbeeld hoe je het beste kunt weglopen als spits." Tegen de Ieren vormt hij een aanvalstrio met Quincy Promes en Memphis. Aanvankelijk was bonds coach Danny Blind van plan om deze twee weken gericht te wer ken aan een speelwijze 5-3-2, als al ternatief voor de gebruikelijke tac tiek met vleugelspitsen. Maar door blessures, een stage die is ingekort en door het goede optreden in 4-3-3 in maart tegen Engeland is dat plan in de ijskast gezet. En zal het ook in september tegen Zwe den, de eerste tegenstander in de WK-kwalificatie, geen optie meer zijn. Voor de intenties van Vincent Janssen maakt het geen verschil. Hij wil de eerste spits van Oranje worden, in welk systeem dan ook. Ierland - Nederland biedt daar naast een kans om zijn marktwaar de verder op te vijzelen. Een grijns als hij zegt: „Daar zal AZ blij mee zijn." Over zijn toekomst kan hij nog weinig kwijt. Zo'n tien clubs zou den geïnteresseerd zijn. „Op dit moment speelt er nog niks. Maar AZ zal er iets over moeten zeggen, mocht dat wel zo zijn." Blind gaf gisteren alvast een advies. „Het zou het beste zijn als Janssen nog een stap binnen Nederland maakt. Naar de top-3. Hij moet een niveau hoger, maar niet té hoog, want dan speel je niet." Janssen: „We zullen zien wat de zomer brengt. Ik ben in elk geval ambitieus. Dat heb ik al eerder gezegd." 'We zullen zien wat de zomer brengt. Ik ben in elk geval ambitieus' RENTREE Kevin Strootman is vanavond de aan voerder van het Ne derlands elftal in de oefenwedstrijd te gen Ierland. De mid denvelder vervangt Daley Blind die we gens een blessure niet inzetbaar is. Strootman viert de ze week zijn rentree bij de nationale ploeg, na een perio de van twee jaar met veel blessure leed. „Het gaat misschien wat snel", vertelde bondscoach Danny Blind gisteren na de trai ning van Oranje in het Portugese Lagos. „Normaal is Daley onze derde aanvoerder, na Ar jen Robben en We sley Sneijder. Maar nu ze alle drie ont breken, is het vol gens mij logisch dat ik bij deze spelers groep bij Kevin ben uitgekomen." Oranje gaat op 1 juni in Gdansk op bezoek bij Polen en speelt op 4 juni in Wenen tegen Oos tenrijk. Het bord spaghetti in het sporters hotel smaakte Yuri van Gelder extra goed. Uiteindelijk ging hij als vijfde door naar de eindstrijd. „Iedereen begint in de finale weer op nul. Zonder die paar schoon heidsfoutjes doe ik zondag mee voor de medailles", zei Van Gelder zelfverzekerd. De laatste keer dat hij een me daille haalde op een internatio naal kampioenschap was in 2009, EK-goud in Turijn. Daarna stond hij elke keer als Jtij meedeed in de finale, wat al een prestatie op zich is. Maar op het erepodium zagen ze hem niet meer. Met een solide oefening en dito score van 15.500 punten had de ringenspecialist uit Den Bosch al aan het einde van de ochtend zijn ding gedaan. „Normaal is dat goed voor een finaleplaats." Toen hij na de tweede van drie subdivi sies gezakt was naar plaats vier, werd het toch spannend. Tijdens de sterk bezette avondses sie steeg alleen de Rus Dennis Abliazin, winnaar van zilver op het vorige EK in Montpellier, bo ven Van Gelder uit. Hij moet in Bern in zijn eentje de Nederland se eer hooghouden. „Dat is apart, zeker op een team-EK als dit. Ik ben in mijn eentje, maar niet al leen. De junioren zijn er ook. En ik heb veel contact met buiten landse turners." Nederland verdedigt de sensatio nele zesde plaats van de EK van 2014 niet. 'Bern' past niet in de opbouw naar Rio. Het resultaat van Van Gelder weegt niet mee in de selectieprocedure. Er zijn tien kandidaten voor vijf plekken. „Over Rio maak ik me niet druk. NOC*NSF kiest voor finales en medailles. Nou, dan zijn er twee namen al zeker", doelde hij op Ep- ke Zonderland en op zichzelf. vrijdag 27 mei 2016 Janssen mikt weer op hoofdrol Maarten Wijffels Lagos A Vincent Janssen geniet bij Oranje van de tips van assis tent-trainers Ruud van Nistel rooy en Marco van Basten. FOTO ANP —Vincent Janssen Vermoedelijke opstelling Nederland Cillessen; Veltman, Bruma, Van Dijk en Willems; Bazoer, Wijnaldum en Strootman; Promes, Janssen en Depay. Yuri van Gelder wachtte gistera vond de laatste concurrenten niet af. Hij waande zich zeker van zijn plekje in de ringenfinale van de EK turnen en verliet voor tijdig de PostFinance-Arena. Marcel Luyckx Rotterdam/Bern

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31