Nepal: een jaar na de aardbeving Nepal: een iaar Hoe snel sta ik buiten in geval van nood? 3 4 Bankoverval in Kapelle blijkt vossenjacht fescaut Directeur- bestuurder Rookverbod werkt Kras Roadtrips Sinds roken in de horeca niet meer mag, worden er minder kinderen te licht of te vroeg geboren. Wat is er met het hulpgeld gebeurd? Wat is er met het hulpgeld gebeurd? ZEEUWSE NOODUITCANCENTEST Kras.nl/roadtrips of bel 0900-9697 7ocPg Interview EO-presentator Jeroen Snel Belangrijkste Boek Alle lezers mogen meebeslissen De veranda Hettuinseizoen duurt eindeloos ROTTERDAM. Antirookregels blij ken te werken. Na het rookverbod in de horeca worden meer gezon de baby's geboren. Samen met zijn collega's nam kinderarts Jasper Been van het Erasmus MC in Rotterdam bijna 2,2 miljoen Nederlandse baby's die tussen 2000 en 2011 zijn gebo ren onder de loep. Daarbij letten zij op twee momenten: de invoe ring van de rookvrije werkplek in 2004 en de invoering van her rook verbod in de horeca in juli 2008. Been: „Na de invoering van rook vrije horeca verminderde het aan- 'Niet roken bij speeltuin of schoolplein. Dat kan je in Nederland ook doen' ral baby's met een te laag geboorte gewicht met 4 a 5 procent." Kinderen die te licht ter wereld komen, hebben vaker astmaklach ten en een groter risico op hart en vaatziekten en diabetes als ze ouder zijn. „Ook werden minder kinderen véél te vroeg geboren," zegt Been. Voor het eerst wordt hiermee de relatie aangetoond tussen het Ne derlandse tabaksbeleid en de ge zondheid van pasgeborenen. Het anti-rookbeleid is volgens Been 'de meest waarschijnlijke oorzaak voor de afname'. „We hebben alle andere factoren meegeno men. Formeel kun je zeggen dat er een vermindering optrad op het moment dat het tabaks beleid werd ingevoerd, die we niet op een andere manier kun nen verklaren Vraag is hoe de effecten zo fors kunnen zijn, zo veel vrou wen zitten er toch nier zwan ger in de kroeg? „Je ziet dat zul ke wetten niet alleen effect heb ben op de plekken waarvoor ze bedoeld zijn, zoals cafés en res taurants, maar dat mensen die sociale normen ook mee naar huis nemen", legt de kinder arts uit. In landen waar de wetge ving strenger is, zijn volgens hem meer positieve effecten. „In Engeland sterven sinds de strikte regels zijn ingevoerd minder kinderen vlak voor of na de geboorte, maar in Neder land zagen we dat niet terug." Verschillende landen hebben al maatregelen getroffen tegen meeroken op plekken waar veel zwangere vrouwen en kinde ren zijn. „Bij speeltuinen, die rentuinen en schoolpleinen mag je bijvoorbeeld niet roken. Dar zouden we in Nederland ook kunnen doen." Onno van Schayck (Universi teit van Maastricht) toonde eer der al een verband aan tussen een rookverbod op openbare plekken en het aantal hartin farcten. KAPELLE. Consternatie in Kapel le, gisterochtend. Wijkagent Sil van Vael kreeg een melding dat er mogelijk een bankoverval werd gepleegd. Bij de Rabobank in het dorp liep iemand met een bivakmuts en een pistool rond, lieten diverse mensen weten. Ter plekke bleek het om een leerling van een school te gaan, die bezig was met een vossenjacht als onder deel van de Koningsspelen. Hij had een speelgoedpistool vast. Na overleg met de school is een andere locatie gekozen. „Die jon gen is zich rot geschrokken", zegt politiewoordvoerster Es ther Boot. „Het was ook niet zo handig." PAGINA 16 17 ZEELAND 2 3 Atrivé werft en selecteert www.atrive.nl voor wonen, welzijn en zorg zoekt woonservice Inspirerende, resultaatgerichte volkshuisvester. Voor meer info: Gtnvé. Gezondere baby's geboren Korting op alle Fly-drives, autorondreizen en zonvakanties incl. huurauto in Europa en ver daarbuiten. Actievoorwaarden zie: kras.nl/actievoorwaarden www.pzc.nl Editie WALCHEREN 10° Fris met kans ZATERDAG 23 april 2016 258e jaargang nr. 96 Los nummer 3,00 op een bui door Karolien Koolhof en Marcia Nieuwenhuis Jasper Been kinderarts door Luc Oggel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1