2 I &W\ Niks mis mei sehij nveiligheid Onderhandelen, pingelen, afdingen: de een is er beter in dan de ander. Maar iedereen kan het leren, zegt onderhandelcoach Jeanette de Haas. En het loont vaak de moeite. Test 1, 2, 3 Staat er een grote voorraad? Verkopers houden daar niet van en zijn dan eerder bereid om korting te geven Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek met desinfecterende handgels. Smetvrezenden kun nen niet zonder: miniflesjes met antibacteriële handgel. Een hele dag op pad en noodgedwongen veel deurklinken/ trapleuningen/winkel wagenstangetjes beet gehad? De neuroot vindt het wel zo fijn om af en toe zo'n flesje uit tas of zak te kun nen opdiepen. Lekker fris en veilig! Maar of die gelletjes nu echt griezelige micro-orga nismen uitschakelen? Onderzoeken spreken elkaar tegen. Het ene beweert dat je je han den beter kan afspoe len met alleen water, het andere stelt dat de alcohol wel degelijk bacteriën doodt. Hoe dan ook, met schijnveiligheid is niks mis, toch? We testten drie meeneemflesjes van Etos, Kruidvat en Rituals. KRUIDVAT DESINFECT JOJOBA TEKST JOHAN NEBBELING I FOTO'S SHODY CAREMAN Je staat in de winkel met een mooi, maar net iets te prijzig Armani- overhemd in je handen. „Deze dan maar?," vraagt de verkoopster. Je aarzelt, want eigenlijk gaat het kle dingstuk je budget te boven. Je denkt aan die ene kennis, die altijd en overal iets van de prijs af weet te praten. Net als hij wil je wel on derhandelen, maar iets weerhoudt je. Dus betaal je de volle mep. Blij met je aankoop, maar ook met een knagend gevoel dat je te veel hebt betaald, verlaatje de winkel. „Angst en schaamte zijn de groot ste hindernissen voor mensen om te onderhandelen," zegt onderhan delcoach Jeanette de Haas. „Ze denken dat het raar is om te onder handelen, dat ze voor gek staan, ge zichtsverlies lijden of worden uitgelachen. Maar ik zou niets wil len kopen in een winkel waar de verkoper mij uitlacht." Kinderen Die angst en schaamte om te on derhandelen hebben we ons in de loop van ons leven aangeleerd, zegt De Haas. „Kijk maar naar kinde ren. Dat zijn geboren onderhande laars. Waarom? Omdat ze niet bang zijn om er gewoon om te vragen als ze iets willen. Pas op latere leeftijd leren we dat af en gaan we ons zor gen maken over wat anderen van ons denken. Maar wat kan je eigen lijk overkomen als je gaat onder handelen? Dat iemand boos wordt? Dat ze je raar vinden? Dat je nul op het rekest krijgt? En wat dan nog? Dat soort ideeën zit allemaal tussen je oren. Laat het los!" Makkelijker gezegd dan gedaan. „Toch kan iedereen het leren," zegt De Haas. „Bedenk wel: onderhan delen kost tijd en energie. Dat moet je er voor over hebben. Anders kun je er beter niet aan beginnen." Stel: je zoekt een nieuwe vaatwas- machine en stapt het filiaal van een grote witgoedketen binnen. „Nooit zomaar ergens binnenlopen en zien hoe het loopt, maar thuis goed voorbereiden," adviseert De Haas. Dus kijk rond welk merk en type vaatwasser je wilt hebben. En wat de laagste prijs is waarvoor zo'n ap paraat wordt aangeboden. Zo kun je bepalen wat je maximaal zou wil len betalen. Dat kan meer zijn dan de laagste internetprijs, omdat per soonlijk contact, service en advies je ook iets waard zijn. Bij binnenkomst zie je dat de zaak behoorlijk vol vaatwassers staat. Een grote voorraad? Iets om in je achterhoofd te houden. Verkopers houden niet van voorraden en zijn eerder bereid korting te geven. De Haas: „Koper en verkoper hebben een gemeenschappelijk belang. De verkoper wil zijn product verkopen, de koper wil het hebben. Als de verkoper meer belang heeft om iets te verkopen dan jij om te kopen, kan dat de prijs beïnvloeden." Ook is het zaak de dienstdoende woensdag 6 januari 2016 GO &CHABLOTTE VAN GENDEREN €0,99 Wat een vrolijk gekleurd flesje. In de verfrissende gel zitten 'jojoba-bolletjes', tegen uitdroging van de huid. Ze lijken te werken. Geen minpunten. De gel trekt snel in en is niet duur. DESINFECT m. O o Wmifnr iVMifrY mtrr rn BW-T ONDERHANDELEN loont (VAAK) DE MOEITE 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46