Theya van Rutte maakte de sprong van uitkeringsgerechtigde naar ondernemer 12 PORTRET Moeder van drie kinderen, kostwinner en haar ganse leven chronisch moe. Toch gaf Theya van Rutte nooit op. Als werkloze moeder met drie jonge sna ken kende ze pure armoede. Het me nu was monotoon in de huurwoning aan de Goese Monnetstede. „Twee jaar lang macaroni met kaas of met ham, maar ook daarmee red je het. Zoals mijn moeder altijd zei: Alles komt goed, zolang je haar maar goed zit!" Ze strijkt door haar blonde coif fure, als ik bij haar aanschuif in haar stamlokaal, De Smederij in het hartje van Goes. Een verzorg de mevrouw van 68 jaar. Blauwe robe met dito jasje, waarop glitter- tjes het zonlicht weerkaatsen. „Bling bling, dat past wel bij mij. Als het mooi kan, waarom niet?" Ze strijkt de rug van Kruimel tje, haar witte terriër die haar over al vergezelt. „Ah, wat ben je toch een schatje." Op het oog een zakenvrouw. En dat klopt ook. Ze maakte de sprong van uitkeringsgerechtigde naar geslaagde ondernemer. Vanaf 1997 dreef ze haar eigen bedrijf Cleanmaster Biolux, groothandel in ecologisch verantwoorde schoonmaakmiddelen. Ze leverde onder meer aan bedrijven, scho len en instellingen. Begin dit jaar droeg ze het bedrijf over aan haar jongste zoon Björn ('ja, vernoemd naar Abba'). Maar in het gelaat van deze hartelijke, elegante dame heeft de ploeg des levens diepe vo ren getrokken. Theya van Rutte komt dan wel over als een vitale, praatgrage lady, het is bedrieglijke schijn. Ze worstelt met chroni sche vermoeidheid, heel haar le ven al. „Kijk, mijn ene oog trekt weg, een teken dat ik moe ben." Waar komt die chronische ver- moedheid vandaan? „Ik heb me natuurlijk laten onder zoeken, maar een aanwijsbare oor zaak is nooit gevonden. Ik denk dat het erfelijk is. Ik vermoed dat mijn vader het ook had. Ik heb heel veel slaap nodig. Om acht uur lig ik doorgaans in bed en de volgende ochtend kom ik er voor achten meestal niet uit. Mijn hob by is dus slapen, hahaha." „Mijn kwaal heeft grote impact op mijn sociale leven. Na mijn werk kon ik weinig meer. Ik heb nooit De Wereld Draait Door ge zien. Dan was ik al onderweg naar bed. Feesten en partijen liet en laat ik meestal passeren. Laatst was ik uitgenodigd voor een groot feest, maar overdag moest ik op mijn kleinzoon passen. Beide is me te veel. Natuurlijk kies ik dan voor mijn kleinzoon." 'Elk dubbeltje omdraaien. IWee jaar lang macaroni met kaas of met ham, maar ook daarmee red je het' Na je scheiding begin jaren tach tig, stond je er alleen voor met drie opgroeiende kinderen. Later zette je zelfs een eigen bedrijf op poten, twee jaar na een zware hernia-operatie. Waar heb je de energie vandaan gehaald? „Wilskracht! En ook een stukje op voeding, denk ik. Niet klagen maar dragen. Kijk, ik had drie kin deren: Heike, Fritjof en Björn. He le lieve kinderen. Ik wilde ze alle een goede toekomst geven, ze la ten studeren. Dat was mijn doel en ik zou het halen, wat er ook ge beurde. Het is gelukt doordat Cleanmaster Biolux een succes werd. Heike is nu forensisch kin derarts, Fritjof mede-eigenaar van een rijschool en Björn directeur van Cleanmaster Biolux. Ze zijn goed terechtgekomen. Ik ben daar heel blij om." „Ik denk dat werken voor mij het beste medicijn was. Maar na 53 jaar arbeid in het onderwijs en als ondernemer kan ik nu met een gerust hart met mijn hondje regel matig gaan genieten van zon, zee en strand, bij voorkeur in het Turk se Side, waar ik elk jaar heen ga. Denk echter niet dat ik uitgerust van vakantie terugkom. Dat is het verraderlijke aan chronische ver moeidheid. Die is er continu. Maar ach, kijk om je heen. Het kan toch veel erger! Gewoon blij ven genieten en optimistisch zijn. Mijn moeder is 100 jaar geworden en ik ben stellig van plan haar te evenaren." Babyboomer Theya van Rutte is een dochter van een Utrechtse vader en Oostenrijkse moeder. Ze is de op één na jongste in een warm katholiek gezin met zes mei den. Ze toont een foto: „Kijk, hier lopen mijn moeder, zussen en ik in 1952 arm in arm door Den Haag. Ach gut, die goeie oude tijd..." Vader zit in de meubelen en la ter in de mode. Door de collectie badkleding die hij voert, schopt hij het ook tot 'showmaster' bij Miss Holland-verkiezingen. Theya ontwerpt en maakt decorstukken voor het verkiezingsgala. Zelf mijdt ze de catwalk. „Ik was toen veel te onzeker over mezelf. Bo vendien snoep ik te graag. Choco la en ijs, mmm. Dat is niet het bes te dieet voor een model", grijnst ze terwijl in een bonbon hapt. Je droomde ooit van een carrière als zangeres en danseres. Je hebt zelfs vijfjaar conservatorium ge daan. Het plan was je in Wenen te vestigen. Uiteindelijk werd je leerkracht. Hoe is die droom ver stoord? „Zet stewardess er ook maar bij... Tja, waarom geen zangcarrière? Goede raad van vader, op basis van economische motieven. Hij zei altijd: 'Als je als vrouw alleen komt te staan, moet je je finan cieel kunnen redden. Het onder wijs biedt de beste garantie op werk'. Dus ging ik naar de kweek school voor de opleiding kleuter leidster. Later heb ik mijn hoofdak te gehaald en diploma bevoegd on derwijzers zoals dat heette. Grap pig is dat al mijn zussen ook op ad vies van vader kozen voor het on derwijs. Als 17-jarige kleuterleid ster stond ik direct voor een klas met 42 kinderen. Ik denk er met plezier aan terug. Ouders werden vrienden, kom daar tegenwoordig maar eens om. De keuze voor het onderwijs zie ik niet als een ge miste kans. Het was gewoon een gezellige, gemoedelijke tijd. Ik ben een gezelligheidsdier en hou ont zettend van kinderen." Ze krijgt er zelf drie in haar hu welijk met een onderwij scollega. Nadat ze in 1974 wordt weg gereor ganiseerd, wijdt ze zich in de wachtgeldfase aan de opvoeding. Na 13 jaar loopt de relatie echter stuk. Ze komt er alleen voor te staan. 'Als 17-jarige kleuter leidster stond ik direct voor een klas met 42 kinderen. Ik denk er met plezier aan terug* Waarom ben je toen naar Zee land verhuisd? „Ik zocht een happy omgeving met goede scholen voor mijn kids. Ik was veel kwijt geraakt. Ons mooie huis in de Betuwe, maar er ger nog, ik had letterlijk geen dub beltje meer. In een echtscheidings procedure vertrouw je op advoca ten en notarissen. Helaas was ik toen nog te naïef. Financieel was er niets meer over. Later bleek dat het met de alimentatie ook niet vlotte. Ik besloot toen: 'Laat ik in elk geval mijn kinderen een leuk gezond leven geven'. Dus naar Zeeland: goede scholen, water en strand. Dat trok me aan." Je landde in Goes, maar zat zon der werk. Kon je geen baan op een school vinden? „Ik schreef de ene na de andere sollicitatiebrief en werd ook uitge nodigd. Tijdens die gesprekken - we praten over 1986 - kwam de spreekwoordelijke aap uit de mouw: 'Mevrouw, u spreekt geen Zeeuws en u verstaat het ook niet'. Tja, dat klopte als een bus." En toen? „Een uitkering. Elk dubbeltje om draaien. We hebben twee jaar op macaroni met kaas of ham ge leefd. Cola kon er niet af. De kin deren hebben nooit geklaagd. Ik maakte het gezellig en gaf ze veel aandacht. Nou ja, je wordt inven tief, speurt naar aanbiedingen. Een probleem waren schoenen. Die waren duur. We snuffelden bij schoenwinkel Verburg in de opruimingsbakken, maar de juiste maat is er dan vaak net niet bij. Tja, schoenen van 80 gulden kon ik me niet veroorloven. Dan zei ik tegen Fritjof: 'Jouw schoenen kun nen nog wel even mee!'. De derde keer had-ie zijn afgetrapte voetbal schoenen aangetrokken. Zegt hij: 'Man, anders zeg je dat ze het nog wel even uithouden'." Hoe heb jij je uit die knellende armoede bevrijd? „Iemand maakte me op attent op Biofriends uit Nunspeet, een be drijf in biologische schoonmaakar tikelen. Ze zochten een vertegen woordiger op provisiebasis. Ik kwam meteen in vaste dienst en mocht de boer op. De eerste twee weken kwam ik vaak jankend thuis. Ik kon niet goed omgaan met klachten van klanten. Dat leerde je niet in het onderwijs. Toen heb ik een cursus 'omgaan met bezwaren' gevolgd. Dat heeft me geen windeieren gelegd. Ik ver diende plots een leuk salaris en kon zelfs de voor dit werk noodza kelijke auto kopen. Een vreemde gewaarwording na een periode van bittere armoede. Helaas kwam daar een eind aan toen ik in 1995 een hernia-operatie moest ondergaan en kort daarna het be drijf sloot. Na bemiddeling door de rechtbank werd gelukkig wel het achterstallig loon uitbetaald." Theya kiest de vlucht naar vo ren. Ze richt 1 april 1997 haar ei gen bedrijf Cleanmaster Biolux op. Van huis uit voorziet ze bedrij ven, horeca, scholen duurzame, ecologische schoonmaakproduc ten. De zaken gaan goed. Later ver kast het bedrijf naar bedrijventer rein De Poel. Geluk of wijsheid? „Het laatste. Ik had nog al mijn klanten uit de tijd van Biofriends. Bovendien was ecologisch verant woord reinigen een opkomende markt. Kijk, klanten moeten je het ook gunnen. Dat heeft te maken met je persoonlijkheid. Wees vriendelijk en lever kwaliteit en service. Ik heb toen goed ver diend. Het geld ging vooral naar stu dies van de kinderen en investerin gen in mijn bedrijf. Je moet blij ven innoveren, bijvoorbeeld in een goede webshop. In 2012 be kroonde de gemeente Goes ons met de MVO-prijs voor maat schappelijk verantwoord onderne men. Kijk, hier sta ik op foto met burgemeester René Verhulst. Wacht, die ga ik hem sturen. 'Ik verdiende plots een leuk salaris en kon zelfs de voor dit werk noodzakelijke auto kopen' Sinds 1 januari zwaait je zoon Björn de scepter in Cleanmaster Biolux. Ben je blij dat het bedrijf in familiehanden blijft? „Jazeker, maar Björn is er ook klaar voor. Toen hij in het bedrijf kwam, breidde hij het assorti ment uit met onder meer hand doeken en toiletpapier. Een goede beslissing. Hij zette toen ook de webshop goedkopewcartikelen.nl op. Hij is inmiddels ook handiger en sneller met de administratie en inkoop dan ik. Ik ben heel erg trots op hem." Hoe bevalt het leven als pensio- nado? „Ik heb nog geen rust gevonden, weet het nog niet. Het wordt voor lopig veel slapen en op de klein kinderen passen. En ik hou aan vast aan mijn lijfspreuk: 's Mor gens bedenk ik langzaam wat me 's middag te doen staat, om 's avonds te beseffen dat ik niet veel heb gedaan'." THEYA VAN RUTTE Een doorzetter die eeuwig door Frank Balkenende Theya van Rutte (68) is geboren en getogen in Utrecht, maar woont sinds 1986 in Goes. Ze is gescheiden en heeft drie kinderen: Heike, Fritjof en Björn. Ze ruilde het onder wijs in voor het be drijfsleven. In 1997 zette ze een ei gen groothandel in eco logisch verantwoorde schoonmaakartikelen op: Cleanmaster Bio lux. Sinds 1 januari van dit jaar is ze met pen sioen. Haar zoon Björn zet het bedrijf voort. Theya van Rutte worstelt met chronische vermoeidheid, heel haar leven al.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12