Artsen in quarantaine vanwege ebola Nógradsipek App moet politie helpen met strijd tegen zakkenrollers IEUWS 9 639 699 COLUMN De mensen hier zijn me vreemder dan de dieren; de taal is een afgrond. Hun taal, het Hon gaars, is onderdeel van de Fi- noegrische taalfamilie, waartoe ook het Fins behoort. Het is een verhaal dat mijn ver beelding aanjoeg, lang geleden, toen ik geschiedenis studeerde en leerde over een groep stam men in de Oeral die lang voor onze jaartelling gescheiden raak- Een tijdje staren we elkaar aan, mens en dier, een ontmoeting van vreugde en opwinding (hier) met schrik en angst (daar). te, waarna een deel zich hier vestigde en een ander deel in het hoge noorden - een verge ten verwantschap totdat linguïs tisch onderzoek hen aanwees als ver verwante volken. Ik dacht er vaak aan, aan dat ver haal, wanneer ik in het Harmo niegebouw in Groningen de re ceptie van de afdeling Finoegri- sche Talen passeerde, en me een stam voorstelde die afdreef tot waar het leeg en koud was, met uitzondering van drie lyri sche zomermaanden die de ove rige negen maanden het uitzit ten waard maakten. Boven het dal zie ik in de diepte het dorp Nógradsipek liggen, waar de mensen alleen op woensdag en vrijdag vuurtjes mogen stoken en een boete krij gen als het gras in hun tuinen te hoog staat. Ook al leeft men hier in de periferie aan het eind van een doodlopende weg, de overheid kijkt over het tuinhek mee. De geur van houtvuur stijgt op, hondengeblaf en ge timmer, en ook het repetitieve liedje waarmee de bakkersbus zich aankondigt op zijn ronde door de straten: Tutti Frutti van Little Richard, die extatische vreugdekreet. Drie zwarte weduwen verlaten de begraafplaats op de heuvel en dalen naar hun huizen af. Hun moestuinen zijn toonbeel den van toewijding. De zwaar beladen takken van de vrucht bomen worden gestut met ge vorkte takken en in de schuren gisten appels, pruimen, abriko zen en peren in tonnen. Die zul len worden gedestilleerd tot het straffe levenswater palinka waar ze elk jaar badkuipen van leegdrinken. In de bossen huist zo veel wild dat je er vanzelf stropersverlan gens van krijgt. Maar stropen doen ze hier nauwelijks, ze eten eenvoudig het aangereden wild op. Het wemelt van de zwijnen, reeën en herten, je hoeft maar een eindje de heuvels in te gaan om ze te zien. Op de bloeiende akkers rennen in de vroege schemering zes edelherten door het hoge gras, die, zodra ze ons in het oog krij gen, abrupt stilstaan. Een tijdje staren we elkaar aan, mens en dier, een ontmoeting van vreug de en opwinding (hier) met schrik en angst (daar). Flarden nevel drijven boven het gras dat is doortrokken van het bleke blauw van cichorei, we waden al haast door de schadu wen, dan verdwijnen de herten met grote sprongen in de rich ting van de bosrand onderaan de akker. Daar kijken ze nog even naar ons zoals wij naar hen, om dan in het donker on der de bomen te verdwijnen. Daardoor zitten vier Nederlan ders samen met 119 patiënten en ziekenhuismedewerkers nog twee weken in quarantaine. De besmette patiënt (27) over leed vorige week vrijdag in het Masanga Hospital, waar de Ne derlandse artsen werken. Een van hen woont in Sierra Leone met een partner en baby. Ze mo gen hun huis niet uit en geen fy siek contact hebben met anderen totdat duidelijk is of ze besmet zijn. Tot nu toe lijkt het daar vol gens Stichting Masanga niet op. De artsen droegen beschermen de kleding. De doodzieke man meldde zich op 20 juli voor het eerst bij het Lion Heart Medical Centre in Ye- le. Niets wees erop dat hij de ge vreesde ziekte onder de leden had, vertelt landencoördinator Ruurd van Rooijen van de Lion Heart Foundation. „Hij had al leen koorts en is met medicijnen naar huis gestuurd." Een dag la ter meldde de man zich bij het Masanga Hospital. Toen had hij buik- en gewrichtspijn. Een test wees uit dat de man ebola had. Twee dagen later overleed hij.De man was op bezoek geweest bij familie in een gebied waar soms nog een ebolamelding is. Er gloort hoop dat er echt een eind komt aan verspreiding van de ziekte. De Wereldgezond heidsorganisatie maakte gisteren bekend dat een experimenteel vaccin lijkt te werken. Het is aan duizenden mensen in Sierra Leo ne toegediend. AMSTERDAM. De Am sterdamse politie zet een nieuw wapen in tegen zakkenrollers tijdens de Canal Para de. Met de 'Find my Phone'-app gaan re chercheurs gestolen telefoons op afstand volgen en jacht ma ken op de dieven. De app is op veel tele foons al standaard I geïnstalleerd. Met in logcodes van de eige naar kan de politie de telefoon op internet volgen. De Canal Para de wordt al twee jaar geplaagd door dief stallen. In 2013 raak ten 600 mensen hun mobieltje kwijt, vo rig jaar waren dat zo'n 300 feestvier ders. In de strijd te gen zakkenrolers viel de politie afgelopen week al binnen op een adres waar veer tien mensen woon den die eerder voor zulke vergrijpen wa ren opgepakt. De poli tie krijgt ook hulp van rechercheurs uit met name Roemenië, om bekende zakken rollers te herkennen. ga naatuwANVR reisadviseur www.dejongintra.nl/busreizeii ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2015 Tommy Wieringa door Raymond Boere YELE. Ze waren er meer dan 150 dagen vrij van ebola. ledereen dacht dat de ziekte onder contro le was, maar ineens dook er toch weer een patiënt op in het Ton- kolili district in Sierra Leone. Rohna Bugembe foto Arie Kievit Toscaanse Hoogtepunten 10-daagse busreis Gegarandeerd vertrek Luxe Comfort Class touringcar Deskundige chauffeur/reisleider Reiscode: ebmtm02 10-daagse busreis SS 9 Gegarandeerd vertrek Luxe Comfort Class touringcar Deskundige chauffeur/reisleider Reiscode: ebprm02 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Reissom exd. 17,50 reserverings- kosten en 2,50 Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9