Bestuurder verongelukte bierfiets niet dronken 'Ik wil plannen maken, het leven ondanks alles vieren en mezelf zijn' 8 NIEUWS Rohna Bugembe doorstond de meest gruwelijke ontberingen in Oeganda omdat ze toegaf homo te zijn. Ze werd in haar ge boorteland Oeganda mishandeld en ver kracht omdat ze op vrouwen valt. Van daag staat Rohna Bu gembe (25) trots op de vluchtelin- genboot die voor het eerst mee vaart tijdens de Canal Parade. Vorige week nog kwam Bugem be thuis van Albert Heijn met twee broden in haar tas. Automa tisch had ze die bij haar bood schappen gelegd. Omdat haar jon gere broers Ronald (16) en Reagan (15) - haar vader was fan van de Amerikaanse president - er dol op zijn. „Pas toen ik die broden op het aanrecht legde, realiseerde ik me weer: o nee, ik ben alleen. Mis schien zie ik ze wel nooit meer. Die gedachte valt nauwelijks te be vatten. Ik ben er nog steeds niet om uitgehuild." Thuis is voor bouwkundestu- dente Bugembe niet langer Kaler- we, de grootste buitenwijk van de Oegandese hoofdstad Kampala. Thuis is sinds een jaar een slaap- buurt in Barendrecht waar zij woont in een piepklein, kaal ap partement met een tafel en bank van de kringloop. Dit beschouwt zij als veilige haven. Haar alles. In Oeganda is zij - net als ande re homoseksuelen - vogelvrij. Dui vels, noemen haar landgenoten haar vanwege haar geaardheid. Slecht. Ook: walgelijk, vies en be smettelijk, voegt Bugembe eraan toe. „Alsof ik een soort virus heb dat overdraagbaar is. Dat vond ik eigenlijk het ergste: dat heel veel contacten werden afgekapt toen bekend werd dat ik lesbisch ben. Vrienden, kennissen uit de kerk, ze wilden niet langer met me om gaan. De meest afschuwelijke reac tie was die van mijn vader. In plaats van mij te beschermen, mis handelde hij mij jaren. Liet hij toe dat anderen dat ook deden. Hij heeft mij compleet verraden." Bugembe ontdekte rond haar veertiende dat zij meer dan vriendschap voelt voor sommige vrouwen. „Ik wist lange tijd niet precies wat het was, kon het niet benoemen, deed er dus ook niks mee. Omdat er in Oeganda ge woon niet over gepraat wordt. Als homoseksualiteit ter sprake komt, wordt het veroordeeld." Zowel door de kerk als door de politiek. „Op school ontmoette ik iemand: Sharon. Na verloop van tijd bleek zij niet zomaar een vriendin, ik werd verliefd op haar. En zij op mij. Eerst vocht ik er tegen: ik wil de niet zo zijn. Omdat anderen zei den dat het abnormaal en smerig 'De meest afschuwelijke reactie was van mijn vader. Hij mishandelde mij jaren' was. Hoe ik ook probeerde: ik voel de niks voor mannen. Daarom be sloot ik mijn gevoelens niet langer te ontkennen. Ik ben wie ik ben en dat is geen slecht mens. Mijn omgeving zag dat anders. En toen duidelijk werd dat Sharon mijn vriendin was, veranderde mijn he le wereld." „Ik werd eerst geschorst, mocht niet meer naar school komen. Thuis sloeg mijn vader - ondanks smeekbedes van mijn moeder - mij in elkaar. Hij zou mijn gevoe lens eruit ranselen, schreeuwde hij. Ik was een schande voor de he le familie. Hij dreigde mij uit te huwelijken. Doodsbang was ik daarvoor. Net als voor de pijn: de littekens staan nog steeds in mijn rug. Toen ik van school terug mocht komen, weigerde hij voor mij te betalen. Daardoor heb ik be paalde periodes gemist, zorgde ik thuis voor mijn broertjes. Mijn moeder wist hem zover te krijgen dat ik weer naar school mocht op voorwaarde dat ik mijn vriendin niet meer zou zien. Stiekem ont moette ik haar toch." „Een paar jaar geleden overleed mijn moeder, mijn vader kreeg een nieuwe vrouw. Zij zetten mij het huis uit toen ze merkten dat ik niet zou veranderen. Ik zocht onderdak bij de kerk. In plaats van te worden opgevangen werd ik maanden opgesloten en mis bruikt. Omdat ik duivels was en slecht had ik geen bestaansrecht. Mijn vader wist wat ze met mij de den, maar hij heeft mij aan mijn lot overgelaten." Net toen Bugembe dacht dat er geen einde aan de nachtmerrie zou komen, leidde een relatief on bekende haar in november 2013 naar de nooduitgang. „Ze zei dat ze niet langer in de spiegel kon kij ken als zij niet ingreep. Met de au to heeft ze mij naar Kenia gesmok keld en in Nairobi stapten we op het vliegtuig. Ik wist de bestem ming niet, ik had niks bij mij, ik was fysiek en mentaal kapot. Toen ik uitstapte bleek dat op Schiphol te zijn. Mijn reisgenote zou een boodschap gaan doen, maar ik heb haar nooit meer gezien. Ik neem haar dat niet kwalijk, zij heeft mij in veiligheid gebracht." Rohna Bugembe belandde voor dat zij in Barendrecht terecht kwam - zij heeft een voorlopige verblijfsvergunning voor vijf jaar - in verschillende asiel zoekerscentra waaronder Ter Apel. Daar durfde zij door haar trauma maanden haar kamer niet uit. „Nog steeds heb ik moeite mensen te vertrou wen, waardoor ik me soms ontzet tend eenzaam voel. Ik ga wel naar de kerk en heb een cursus Nederlands gedaan waarvoor ik binnenkort examen doe." „Ik wil bouwkunde weer oppakken. Ik wil plannen ma ken, het leven ondanks alles vieren en mezelf zijn. Dat het kan in Nederland is zo ontzet tend mooi. Desondanks zou ik het allerliefst zo snel moge lijk, als het veilig is, terug gaan naar Oeganda. Mijn va der kan ik nooit vergeven. Ik ga erheen voor mijn broers." Dat is de belangrijkste conclusie van het onderzoek naar het tragi sche incident. De familie van Ruud is door het OM ingelicht en heeft het zelf aan de andere jon gens verteld. De fiets is door één jongen be stuurd. Hij heeft in twaalf uur twee biertjes op. Op basis van ge tuigen en verklaringen van de be stuurder zelf stelt het OM vast dat hij zijn verantwoordelijkheid heeft genomen en goed in staat was de fiets te besturen. Het fatale ongeluk gebeurde op de spoorwegovergang van de Ton- gelresestraat in Eindhoven. De le den van het eerste elftal van de Nuenense voetbalclub EMK vier den op 20 april met een kroegen tocht per bierfiets hun pas behaal de kampioenschap. Tijdens het oversteken van de rails stopte de fiets. Het is niet dui delijk geworden of de helling te steil was of dat een wiel vastraak te. De jongens zijn van de fiets ge sprongen en hebben hem naar vo ren geduwd. Ondertussen kwam de spoorboom naar beneden en op het dak van de fiets terecht, waardoor deze vast zat. De jongens hebben elkaar gehol pen. Ondanks een knieblessure was ook Ruud goed van de fiets en het spoor gekomen. Hij stond echter net te dicht naast de rails. De trein was al aan het rem men omdat de conducteur de fiets zag maar moet nog rond de 100 ki lometer per uur hebben gereden. Die snelheid zorgde voor een ster ke zuiging waardoor Ruud bij het passeren van de trein tegen de zij kant van de locomotief werd gezo gen, met fatale gevolgen.De trein ramde vervolgens de fiets. De familie van Ruud Bijster veld is blij met de duidelijkheid. Het verdriet blijft. „Dit is natuur lijk geen einde, ze zullen de rest van hun leven hiermee worste len", aldus de zegsman. Lesbisch, dus duivels door Annemart van Rhee Rohna Bugembe vluchteling door Max Steenberghe NUENEN. De bestuurder van de bier- fiets die in april werd gegrepen door een trein, had nauwelijks alco hol gedronken. Het Openbaar Mi nisterie neemt geen verdere actie omtrent het ongeluk, waarbij Ruud Bijsterveld om het leven kwam. Na het ongeval worden bloemen neergelegd, foto Fotopersburo Bert Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8