Kritiek op 'betere' parkeerwet Kunst in t kerkje Winkels: geen huur Nieuwe strandglijbaan na uur al dicht Pittoresk als Zuid-Frankrijk, maar gewoon in Zeeuws-Vlaanderen ZEEUWS-VLAANDEREN 5 Kleine ondernemers bieden elkaar de helpende hand, gunnen elkaar kansen en zorgen samen voor gezellige uitstraling. TERNEUZEN. Het Temeuzense raadslid Cees Freeke (ssTerneu- zen) hekelt de manier waarop het nieuwe parkeerbeleid in het stadscentrum wordt uitge voerd. De gemeenteraad ging enkele maanden geleden ak koord met een 'klantvriendelijk ere', simpelere en beter betaal bare parkeerregeling, maar Freeke stuitte de afgelopen we ken op wat haken en ogen. Bezoekers die langer dan drie uur in de binnenstad wil len vertoeven, kunnen volgens de parkeerverordening een dag/weekend- en weekvergun- ning aanvragen. Ook bedrijven die voor werkzaamheden in de binnenstad moeten zijn, kun nen zo'n tijdelijke vergunning krijgen. Maar zo werkt het nietvol gens Freeke. Hij noemt als voor beeld de ervaringen van een man die op het stadhuis een weekvergunning wilde opha len, maar te horen kreeg dat zo'n vergunning alleen be stemd is voor bedrijven. Dat was eerder dit jaar nog het ge val, maar na protesten is die maatregel verruimd. „Gewoon een bezoekersvergunning van een week voor 13,60 euro moet toch niet zo moeilijk zijn?!" Freeke vraagt B en W om ophel dering. WATERLANDKERKJE. De Walcher- se vrouwen Ankie Kienhuis en Nel Henneke tekenen vanaf van daag voor de vijfde van zeven zomerexposities in 't kerkje aan de Molenstraat in Waterland kerkje. Kienhuis, uit Veere, is kera miste. Henneke is afkomstig uit Vlissingen. Zij schildert met aquarel, acryl en olieverf. The ma's zijn vaak landschappen en verweerde bouwwerken. De expositie is vandaag, en van dinsdag tot en met zater dag 8 augustus, te bezoeken tus sen 13.00 uur en 16.30 uur. VLISSINGEN. Projectontwikkelaar ME Vastgoed gaat startende onder nemers een handje helpen door hen monumentale pandjes in de Vlissingse binnenstad aan te bie den. De eerste maanden betalen ze geen huur, daarna een lang zaam oplopende huurprijs, mede afhankelijk van de inkomsten. De propjectontwikkelaar mikt op on dernemers, die bijvoorbeeld een boetiekje of speciaalzaakje willen starten. De huurderving wordt ge compenseerd door de verhuur van de bovenwoningen aan particulie ren. Ook in Terneuzen onderzoe ken de gemeente en Bizzy Stad de mogelijkheid om starters de hel pende hand te bieden. Kinderen die door hun hoge snelheid uit de baan gelanceerd werden, maakten daardoor hard handig kennis met matten of zelfs het grind van de glooiing. De baan is voorlopig dus weer dicht. Een bord voor de baan-in- gang voorkomt dat kinderen er alsnog doorheen willen. Vlissings wethouder Dick Ver boom: „Het is heel simpel. De baan voldoet aan alle wettelijke normen, maar ik heb zelf na de opening gezien dat sommige kindjes er zo hard uit zeilden, dat er valpartijen waren. Dicht dus." In een reactie op de video van de PZC, gemaakt vlak voor de sluiting van de glijbaan, trekt Ver boom het boetekleed aan rich ting kinderen: „Begin volgende week komen er extra matten en kan de glijbaan hopelijk weer open. Onze excuses aan de kind jes die zojuist schaafplekken heb ben opgelopen. We zorgen dat jul lie volgende week weer veilig kunnen glijden." Ketens zoals Hema en Kruidvat vind je niet in Groede. Het dorp zit daarente gen wél vol met zelfstandige onder nemers en er lijken er alleen maar bij te komen. Zo heeft de 26-jarige Jantine Vergouwe haar droom waargemaakt door begin juni Eete- rij Sjiek te openen op de markt. De Groese volgde de hotel school in het Belgische Koksijde en werkte bij daarna bij Etablisse ment 1880 in Groede. Fïet restau rant verhuisde wegens uitbrei ding naar een ander pand. „De ei genaren wilden mij de kans geven om het hier te proberen", vertelt Jantine. Dat is een kenmerkend voorbeeld van wat er gaande is in Groede: ondernemers die elkaar een handje helpen. „Als er bij mij iets op is, kan ik ook gewoon naar de buren. Ik ben laatst nog bij De Drie Koningen om ijs geweest." Het café-restaurant De Drie Ko ningen timmert ook aan de weg met eigen bier en grote plannen voor de voormalige gymzaal aan de Blekestraat. Wietske de Jong van de Bakke- rieje beaamt de hulpvaardigheid van de ondernemers en is zelf ook niet te beroerd om collega's te hel pen. „Iedereen gunt het elkaar. Zo werk ik samen met O-Lijf en sta met mijn zaak in hun folder. Zelf heb ik hier ook folders liggen van andere ondernemers." De bakkerszaak van Wietske zit sinds anderhalfjaar in de Slijk straat, het museumstraatje van Groede. „Er was geen bakker meer in het dorp en ik bak graag", legt ze haar carrièreswitch van griffier bij de rechtbank naar bakker uit. „Er komen veel toeristen brood ko pen, maar ook veel mensen uit het dorp. Een gesprek voeren vind ik belangrijk. Dat gebeurt bij bij voorbeeld een Albert Heijn niet meer." Groede trekt ook ondernemers van buitenaf aan, zoals Will Lou- vet van herberg De Natte Pij. „We zijn tien jaar geleden vanuit Bra bant naar hier gekomen omdat we een geschikte plek zochten voor onze zaak. Groede voelde gewoon heel goed, mensen gunnen elkaar iets", legt hij zijn keuze uit. De drieëndertigjarige Lizzy Su- rewaard en haar partner uit Breda worden de volgende startende on dernemers. De van oorsprong Groese is terugverhuisd naar haar geboortedorp en staat te popelen om cafetaria De Zagerij te openen in de Brouwerijstraat. „We willen dat mensen verse friet afkunnen halen en een avondje uit eten kun nen tegen een lage prijs." De enige kink in de kabel is nog bezwaar van een omwonen de. „Daarom staat alles nu in de wacht. Met de andere onderne mers voelen we absoluut geen con currentiestrijd, we komen al bij el kaar over de vloer." Naast het gegeven dat de Groe se ondernemers elkaar goed ge zind zijn, gedijen de zaken ook goed: er komen veel toeristen én Groede heeft een gezellige uitstra ling. Het geheim ontvouwt zich kortom als een drieluik. „Kijk maar eens om je heen", zegt Janti ne. „Het is hier pittoresk. Zoals je overal in Zuid-Frankrijk tegen komt, maar dan gewoon in Zeeuws- Vlaanderen." ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2015 Grote saamhorigheid is het geheim van Groede door Annemarie Zevenbergen VLISSINGEN. Het debuut van de knalgele glijbaan van Boulevard Evertsen naar het Badstrand was vrijdag geen succes. De kunststof slurf werd ruim een uur na de fees telijke openstelling gesloten voor gebruik. Te gevaarlijk voor klein tjes. Bekijk ook de video op www.pzc.nl/video Elin uit Vlissingen gaat onderuit, foto Lex de Meester door Sophie Stockman Wietske de Jong van de Bakkerieje met een schaal Groese papkoeken. Jantine Vergouwe begon in juni Eeterij Sjiek op de Markt, foto's Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 78