Koningslied bijna drie keer duurder Koffiezetapparaat en tv verschaffen alibi's I De nieuwe roerganger van de SP is helder, jong, 6 NIEUWS Na 27 jaar geeft de 'godfather* Jan Marijnissen het stokje door. De SP is op zoek naar een nieuwe socialist. af™, """S1 Cocaïne tussen de bananen Kerncentrales Japan weer aan Hoewel er op internet met onge loof wordt gereageerd op het be drag, maken de meewerkende ar tiesten 51 man, van Ali B en Mar co Borsato tot Edsilia Rombley, zich niet allemaal druk. Zij ver leenden hun diensten gratis, met het idee om met het lied geld op 'Een dergelijke productie kost wel geld, maar 550.000 euro? Daar maak ik 12 albums van' Lange Frans zanger te halen voor het Oranjefonds. „Al lemaal achterafgezeik. Dit is Ne derland, natuurlijk moest er weer iemand zonodig aan verdienen", vindt Wino Omzigt, de manager van Gerard Joling. Lange Frans schrikt er wel van. „Een dergelijke productie kost wel geld, maar 550.000 euro? Van dat bedrag maak ik twaalf albums!" Waar het geld aan opging, is een beetje on duidelijk. In de jaarrekening van het Nationaal Comité Inhuldi- DEN HAAG. Je tv, koelkast, koffie zetapparaat, hardloophorloge: het kan allemaal tegen je gebruikt worden in een politieonderzoek. Of omgekeerd: alibi's verschaffen voor verdachten van misdrijven. „Elk apparaat kan, als het een beetje slim is, door de politie inge diend worden voor onderzoek bij het NFI", vertelt Mark Roeloffs, fo rensisch onderzoeker digitale tech nologie bij het Nederlands Foren sisch Instituut. „Je kan er heel veel forensische informatie uithalen. Hoe laat een koffiezetapparaat ge bruikt is, wanneer de koelkast ging, die onder de aandacht is ge komen door berichtgeving in de Telegraaf, worden de kosten niet gespecificeerd. John Ewbank, de componist van het inhuldigings lied, en Ahoy, waar de artiesten optraden, zeggen geen kosten in rekening te hebben gebracht. Wel zijn er facturen gestuurd voor de inhuur van beveiliging, EHBO'ers en dergelijke, maar dat gaat om een fractie van het totaalbedrag. Volgens een woordvoerder van de NPO zijn er kosten geweest voor 'het maken van de videoclip, een app, het opzetten van de live verbinding, de aankleding en an dere activiteiten voor het optre den in en om Ahoy in Rotterdam'. Het Comité betaalde deze kosten. De Rijksvoorlichtingsdienst laat weten dat de fondsen van het Co mité zijn geworven bij 'hoofdzake lijk private partijen' en dat de over heid 'voor zover bekend' geen fi nanciële bijdrage heeft geleverd. open- en dichtgegaan is, of ie mand tijdens zijn hardlooprondje in de buurt is geweest bij een plaats delict." Onderzoekers van het NFI heb ben laatst uitgezocht wat voor da ta er allemaal uit een smart tv ge haald kunnen worden. Ze blijken een rijke bron van informatie. Het NFI verwacht dan ook dat deze tv's een steeds grotere rol in foren sisch onderzoek zullen krijgen. „Alles wat je op een computer kan, kan eigenlijk ook op een smart tv", vertelt Roeloffs. „Dat laat allemaal sporen achter." Gezocht: nieuwe SP-voorzitter die partijprominent Jan Marijnissen kan vervangen. En dat is geen si necure. Marijnissen maakte de SP de afgelopen jaren groot en re geerde de socialisten met strakke hand. Critici noemen hem 'autori tair', fans vinden dat de man uit Oss de partij ideologisch op koers heeft gehouden. „Iedereen bij ons weet waar we voor staan", vertelt een SP'er. Toch blijkt een functieom schrijving voor de baan van voor zitter nauwelijks te geven. Op het SP-netwerk prijkt een vacatu re doorspekt met open deuren. 'De partijvoorzitter is de eerstver antwoordelijke voor de politieke leiding van de SP.' En: 'De voor zitter is de eerstaangewezene om de partij naar binnen en naar bui ten te vertegenwoordigen. Het is een fulltimefunctie.' Roemrucht Eén ding is zeker: de socialisten breken straks met een roemruch te periode. „We gaan op het con gres voor het eerst NIET Jan Ma rijnissen kiezen", legt Kamerlid en bestuurder Renske Leijten uit. „Want iedereen heeft een andere stijl. Diegene mag ons dan gaan leiden. Het zal best wel eens fout gaan in het begin, maar we zijn hartstikke loyaal." Onlangs stuurden veertien SP-leden uit heel Nederland op eigen houtje nog een profiel schets voor een nieuwe voorzit ter naar het partijbestuur. Hun boodschap was helder; het tijd perk Marijnissen is voorbij en de partij heeft nu behoefte aan een 'verbindende' bestuursstijl. Wat verwachten de bijna 45.000 andere leden eigenlijk? Deze krant sprak de afgelopen week met een dozijn actieve SP'ers. Volgens hen drijft de top van de partij nu erg op mensen afkomstig uit de Randstad. Het is dus een pre als de nieuwe voorzit ter uit de regio komt. Er zit talent genoeg bij afdelingen als Gronin gen, Nijmegen en Oss. Partijsecretaris Hans van Heij- ningen vertelt dat het bestuur de prestaties sinds 2012 al heeft geë valueerd in het stuk 'SP aan het werk'. Zo is de partij nog steeds niet doorgegroeid naar de beoog de 200 afdelingen (nu 160). Aan de andere kant bestuurt de SP momenteel mee in dertig van de zestig grootste gemeen ten. Over een maand ontvangen de leden, naast de voordracht voor een nieuwe voorzitter van uit het partijbestuur, een visie over de SP-koers de komende twee jaar. „Dan moet glashelder zijn met welke ploeg we de wed strijd kunnen winnen." Kopie Een kopie van Marijnissen is vol gens SP-oudgediende Paul Uien- belt sowieso onvindbaar. „Of ie mand met statuur en diepe wortels binnen de partij wil? Passende talenten lig gen niet voor het op rapen. En veel mensen zullen behoorlijk aarze len om in zijn voetsporen te treden." Een belronde langs voor de hand liggende voorzitters kandidaten levert in ieder geval drie keer hartgrondig 'nee!' op. Zo neemt bijna iedereen de naam Arjan Vliegenthart in de mond, SP-wethouder in Amster dam. „Er is vast een zeer capabel persoon binnen de partij die dit kan doen, maar ik blijf hier. Ik ben pas net begonnen aan deze geweldige klus", pareert Vliegent hart. Politiek volgers in Amster dam zeggen ook dat de wethou der verrassend goed uit de start blokken is gekomen. „Het is tijd voor jong volk", zegt Tiny Kox (voorzitter Senaats fractie) op vragen over een moge lijke kandidatuur van zijn kant. 'Op net congres gaan we voor het eerst NIET Jan Marijnissen kiezen' In ladingen bananen die al bij supermarkten waren afgele verd, is in Duitsland een grote partij cocaïne gevonden. Het was bij elkaar 400 kilo, waar schijnlijk de grootste vondst in Duitsland in de afgelopen vijf jaar. Medewerkers van een su permarkt in Braunschweig wa ren de eersten die pakjes met cocaïne ontdekten. Onderzoe kers van de politie traceerden daarna de rest van de lading ba nanen die aan andere super markten was geleverd. Bij vijf winkels vonden zij meer pak ketjes met drugs. De drugs zou den een waarde van meer dan 10 miljoen euro hebben. Japan begint 10 augustus, ruim vier jaar na de ramp in Fukushi- ma, met het opstarten van een kernreactor. Alle kerncentrales in het land werden stilgelegd na de ramp op 11 maart 2011. Het stilleggen, kostte het land miljarden. Volgens premier Shinzo Abe moet er snel weer energie uit centrales komen om de economie gaande te hou den. Energiebedrijf Kyushu Electric Power kreeg in mei toe stemming om twee centrales in gebruik te nemen. Het be drijf zal reactor Sendai 1 in Satsumasendai opstarten. Het bedrijf wil nog dit jaar ook een tweede reactor aanzetten. ^-IKOOPJEDEALaanbieding alleen dit weekend geldig 2-pack dubbel geweven Jersey hoeslakens Adviesprijs 49,95 Korting 70% U bespaart 35,- VanaF slechts 14,95 Wie heeft het lef Marij nissen op te volgen? door Marlies van Leeuwen ROTTERDAM. De rekening waarvan je wist dat-ie ging komen, is er ein delijk. Cisteren bleek dat het om streden Koningslied 400.000 euro duurder is dan de 150.000 euro die werd verkondigd door de Neder landse Publieke Omroep (NPO). John Ewbank. foto ANP/KIPPA door Edwin van der Aa Renske Leijten Kamerlid SP BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen NIET TEVREDEN? GELD TERUG! 1 BRAUNSCHWEIG TOKIO IN 12 KLEUREN -s Voor optimaal slaapcomfort Neemt altijd de juiste pasvorm aan Ook geschikt voor boxsprings 100% Egyptisch katoen, lekker zacht en uit stekende kwaliteit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6