Komkommertijd 16 ZEELAND Rechtspraak C in Zee Politie onder vuur Klimaat Zeeuws Hoofdstuk 1 Toen de schoolbel klonk steeg een gegil en gekrijs als van varkens op. De onderwijzers probeerden er nog wel overheen te komen maar gaven dat tenslotte, de ogen ten he mel draaiend, op. Zij wisten het: als wij, kinderen niet op school waren, werden zij van de weeromstuit tot nietsdoen veroor deeld en was hun plichtvolle leven plotse ling zonder zin geworden. Ze vielen als het ware in een diep gat. Hoofdstuk 2 Net toen ik de wijde wereld in wilde trek ken verschenen aan de lucht als bij tover slag grote en donkere vakantiewolken en even later, toen ik de begraafplaats en het compostfabriekje achter me had gelaten, re gende het al onbehoorlijk hard. Grote drup pels petsten neer. En toen ik bij de dijk was en door het hoge gras liep waren mijn schoenen drijfnat. Ik had echter juist een boek gelezen over ontdekkingsreizigers die allerlei hachelijke avonturen beleefden. Ze trokken in het pikkedonker over het poolijs, door eindeloze sneeuwstormen ge plaagd. Of ze kregen te maken met aanhou dende harde tropische regens in hartje Afri ka. En omdat die ontdekkingsreizigers het zelden opgaven, was ik ook niet één, twee drie van plan naar huis te gaan. Je moet toch tegen een beetje regen kunnen? Boven dien: wat moet je daar doen, tijdens de va kantie? Avonturen moest je elders zoeken. Hoofdstuk 3 Niet alleen mijn schoenen werden nat, maar ook mijn jas. Regenwater liep van mijn haar af. Mijn haar was nat als bij het zwemmen of bij het haren wassen. Regen water liep ook doodleuk via mijn nek mijn jas binnen en ik begon uit te kijken naar een plekje om te schuilen. Bushokjes had je in die tijd niet, enkel maar paaltjes met een bordje en daar had je dus niet veel eraan. Flinke bomen zag je ook haast nergens. Een eind verder langs de dijk had je wel moes tuintjes. Ik begon wat sneller te lopen. Hoofdstuk 4 De moestuintjes waren afgezet met hekken en kippengaas en oude beddenspiralen en er waren een paar keetjes, gemaakt van oude deuren, sloophout en golfplaat. Op een ervan was met witte letters: JEZUS LEEFT geschilderd. In de tuintjes groeiden allerlei planten: lichtgroene sla, rode kolen met gaten in de bladeren, zwarte bessen, glimmend in de re gen, komkommertjes, maar het konden ook wel door de regen kromgetrokken augur ken zijn. Veel tijd om dat alles te bekijken had ik niet, want uit een van de schuurtjes waarin ik best had willen schuilen kwam een man met indrukwekkende rubberlaarzen. In zijn handen droeg hij een riek met griezelig scherpe punten. Hoofdstuk 5 Ooit had ik gezien hoe iemand een riek naar een kat gooide; de scherpe punten gin gen dwars door het dier. Ik dacht ook aan de grote ontdekkingsreiziger Burton die een inlandse spies door zijn kaak geworpen kreeg waarbij hij een aantal tanden kwijt raakte en ook zijn gehemelte doorboord werd. Met de speer nog door zijn kaak vluchtte de held weg. Ik besloot zonder riek in mijn mond weg te vluchten. Hoofdstuk 6 Mijn vlucht was niet van lange duur. Toen ik omkeek zag ik dat de man met zijn riek wat in de grond ging spitten. Bovendien stond ik voor een sloot. In het water lag een oud onderstel van een kinderwagen en een plank. Op de plank zat een groene kikker. Toen ik de plank probeerde te pakken sprong het dier weg en bracht me zo op het idee om ook te springen. Ik kwam wel aan de overkant van de sloot, maar gleed weg. Hoofdstuk 7 Mijn schoenen stonden nu vol water en bij het lopen maakten ze bij elke stap soppige en slurpende geluidjes. Toen ik uiteindelijk met doorweekte kleren en zonder kikker thuis kwam en van mijn avonturen wilde vertellen zei mijn moeder: Ben je nu hele maal gek geworden? Brieven Wat is de waarde van mensenle vens? In dit geval een Duitse bin- nenvaarttanker overvaart een ple zierboot van goede vrienden, waarmee ik meer dan veertig jaar bevriend was, de familie Daan en Jeanine Bergmans uit Hulst. Vol gens de officier van justitie zijn de Duitse schippers verantwoorde lijk voor het overvaren van het motorjacht de 'Carnat'. De uitspraak van de rechtbank op 2 juli was: schippers hadden niets gezien, er was een dode hoek, vol gens berekeningen. Dus vrij spraak. Moet er niet iemand op het dek aanwezig zijn om dit wel te kunnen zien? Mijn oordeel is dat de schippers hebben zitten slapen, en de recht bank moet eens beter nadenken over een gepaste straf. Voor hun moeder, dochter, familie en klein kinderen blijft dit een groot ver lies om met deze uitspraak verder te leven. Ze zullen het gemis van hun vader en moeder nooit te bo ven komen. Hierbij wil ik een reactie geven op het artikel 'De zee is geen zwem bad' van 23 juli. Als geboren Wal- cherse zwem ik al heel mijn leven in zee. Van jongs af aan werd ons op het hart gedrukt: niet te diep gaan (niet verder dan borsthoog te), geen luchtbedden en -banden, zeker niet bij oostenwind en af gaand water, niet zwemmen naast een paalhoofd of strekdam, letten op het reliëf van het strand (muien en zwinnen), de stroming en op het strand geen diepe put ten graven. Regelmatig zie ik ech ter dat toeristen hierop geen acht slaan, door achteloosheid of onwe tendheid. Ze laten hun kinderen zonder toezicht de zee in gaan, vaak te diep en drijvend op aller lei voorwerpen. Het is een goed initiatief om 'C in zee' aan te bieden, alleen bereik je maar een beperkt aantal kinderen, en hun ouders. Is het een idee om aan binnenkomende toeristen een lijstje met tips aan te reiken (VVV?) over het zwemmen in zee? Daarbij is het allerbelangrijk ste: houd altijd toezicht op je kin deren. Als je respect hebt voor de zee, is het zwemmen altijd genie ten! Daar kan geen zwembad te genop! Nogal wat media-aandacht voor de agent die tot twee jaar cel werd veroordeeld omdat hij deelne mend aan een klopjacht op de da ders van een ramkraak zijn dienst- wapen gebruikte om ontsnapping onmogelijk te maken, (de krant van 18 en 20 juli) Ik ben het helemaal eens met de politiewetenschapper Jaap Tim mer als hij zegt: „Politiemensen moeten niet in eerste aanleg voor de strafrechter worden gesleept. Zij zouden, net als in de medische wereld, voor een tuchtrechter moeten verschijnen." Op grond van diens oordeel eventueel daar na de strafrechter. Ik vraag me trouwens wel af of bij de huidige snelle digitale commu nicatie een objectief oordeel van welke rechter dan ook nog tot de mogelijkheden behoort. De vluchtige manier van commu nicatie via Twitter en Facebook in combinatie met de veelal negatie ve berichtgeving via televisie leidt tot een soort volksgericht waar een tuchtcollege of strafrechter in een later stadium moeilijk om heen kunnen. In de column van Ernst Jan Rozen- daal in de krant van 20 juli wordt onder meer verwezen naar het rap port State of the climate 2014. Regelmatig lees en hoor ik praten over de klimaatverandering die ons als vervuilers van onze pla neet wordt aangepraat en waar we wat aan moeten doen. Het is lo gisch dat we onze planeet net als ons huis schoon moeten houden en zuinig moeten zijn met onze energiebronnen. Maar is het terecht dat wij aan de staat van het klimaat echt wat kun nen doen? Waarom wordt er bij mijn weten in de media nooit gerept over de Milankovic-cycli? Variaties in de excentriciteit van de aardbaan, verandering van de hoek van de aardas ten opzichte van het vlak waarin de aarde om de zon draait en de precessie van de aardas. Deze cycli hebben er voor gezorgd dat er grote veranderingen in het klimaat zijn geweest en gaan ko men. Zie bijvoorbeeld de mammoet en het ooit bosrijke Siberië waar de steenkoolvorming aldaar nog aan te danken is. Merkwaardig als je bedenkt dat hét Zeeuws niet bestaat. Vergelijk alleen op Walcheren het dialect van Westkapelle met dat van Arne- muiden en je hoort een wereld van verschil. Ga als Middelburger eens naar Clinge! En zo kan ik nog veel voor beelden noemen. De moraal van het verhaal? Er zijn Zeeuwse dialecten. Iemand die over hét Zeeuws spreekt weet niet waar hij het over heeft, maar krijgt mij wel iedere keer met ge mak op de kast!! Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Emiel en Conny Saman Beestenmarkt 29, Hulst Ada Lilipaly - de Voogt Seisbolwerk 18, Middelburg Ton Overbeek Churchilllaan 1060, Terneuzen M.F. van Eekhout Oranjedijk 56, Vlissingen J. Beun F.G. Alemanstraat 16, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67