Maastricht als podium voor de wereldberoemde Als persoon en als zwemster is Femke Heemskerk enorm gegroeid en dat is terug te 6 SPORT Femke Heemskerk (27) behoort tot de topfavorieten van het WK zwemmen. Hoe een onzekere zwemster een wereldtopper werd. Lange tijd moest Femke Heemskerk het etiket 'net niet' meedragen. Net niet goed genoeg om de zwemwereld te veroveren. Sinds twee jaar valt opeens alles op zijn plek. Hoe dat kan? Aan de hand van uit spraken van twee vertrouwelin gen probeert ze zelf haar succes te verklaren. „De rol van Marcel Wouda is cru ciaal geweest voor de carrière van Femke." „Wij zijn een heel goede match. We lijken op elkaar. Marcel be grijpt mij en daarom kan hij mij goed coachen. Marcel was ook een zwemmer die van nature niet al tijd de rust zelve was tijdens grote finales. Ranomi (Kromowidjojo, red.) en Pieter (Van den Hoogen- band) hebben dat coole van zich zelf. Bij ons is het een leerproces." „Bij Marcel kan ik al mijn ge dachten kwijt. Ook als ik zenuw achtig ben voor de start - en dat zelf eigenlijk stom vind - kan ik dat met hem delen. Ik hoef me nergens voor te schamen. Als ik het dan tegen hem heb gezegd, ben ik het ook kwijt." „Ik denk dat onze band sinds vorig jaar nog hechter is gewor den. Nadat Ranomi niet verder wilde met Marcel, stond alles op losse schroeven. Iedere zwemmer moest nadenken wat hij of zij wil de. Ik koos toen direct voor Mar cel." „Ik heb Femke als een volwassen vrouw volwassen zien worden." „Ik ben iets rustiger geworden, kan dingen beter loslaten. Van na ture ben ik heel erg perfectionis tisch, op het koppige af. Ik kan er echt goed ziek van zijn als iets niet lukt. Bijvoorbeeld als ik tij dens een krachttraining mijn doe- SNELSTE OP 100 EN 200 VRIJ len niet haal. Ik ben nog steeds wel perfectionistisch, maar ik kan nu beter relativeren. Ook in grote finales weet ik steeds beter met de druk om te gaan. Tot een paar jaar geleden wilde ik het té goed doen. Nu sta ik er rustiger in. Ik ben als persoon gegroeid." „Ik zal nooit de koelste kikker wor den, maar ik laat me minder snel afleiden door randzaken. Onder al le omstandigheden weet ik me steeds beter aan mijn raceplan te houden. Als er iemand naast me ligt die heel hard van start gaat. Dan gaat het er juist om dat je de rust bewaard. Ik moet me ook niet laten verleiden om aan de uit komst van de race te denken." „Het is voor iedere zwemmer de kunst ontspannen te zwem men op het moment dat het span nend wordt. Ik heb door de jaren heen natuurlijk meer ervaring op gedaan, ben technisch beter ge worden en ik weet wat ik doe. Ver der ben ik bij Marcel veel slimmer gaan trainen, zoals puur op het verdelen van de race." „Tijdens de Swim Cup in april durfde ik op de 200 vrij heel ont spannen te openen. Het voelde als of ik langzaam zwom. Hierdoor had ik op het einde nog energie over. En daar wordt het verschil gemaakt. Vroeger twijfelde ik wei eens of ik wel een zwemster ben „Femke is een koele kikker aan het worden." Wie is fitter: een zwemmer, een fietser of een loper? Die vraag stel den enkele sportfanaten zich in 1977 af tijdens een feestje op Ha waï. Het tijdschrift Sports Illustra ted had zojuist de Belgische wiel renner Eddy Merckx benoemd tot fitste atleet ooit, maar daar kon den de aanwezige zwemmers en lopers niet mee leven. Om een eind te maken aan het gekibbel stelde een van de aanwe zigen, legerbevelhebber John Col lins, voor om de drie disciplines te combineren. De Amerikaan voeg de drie bestaande races op Hawaï samen: de Waikiki-zwemwed- strijd van 3,8 kilometer, de wieler koers Around Oahu (180 kilome ter) en de Honolulu Marathon (42 kilometer). Triatlons met kortere afstanden bestonden al, maar Col lins bedacht tijdens dit spreek woordelijke potje armworstelen een nieuw fenomeen: de hele triat lon. Hij sloot de discussie af met de woorden: „Degene die deze wedstrijd wint, noemen we Iron man." De eerste editie vond plaats in 1978: vijftien mannen startten, twaalf haalden er de finish. Gor don Haller, een communicatiedes kundige in het Amerikaanse leger, deed er ruim elf uur over en werd de allereerste Ironman. De lijdensweg van Julie Moss in 1982 maakte de loodzware wed strijd in één klap wereldberoemd. Op weg naar de overwinning bij de vrouwen stortte de Amerikaan se studente plots in, vanwege hevi ge vermoeidheid en uitdroging. Kruipend ging ze verder, maar ze werd net voor de finish ingehaald door concurrent Kathleen McCart ney. De beelden van de volledig uitgeputte Moss gingen de wereld over. Het was voor het eerst dat het grote publiek de 'waanzin' van de Ironman onder ogen kreeg. Het evenement veroverde in en kele decennia de wereld. Er zijn nu 41 Ironmans per jaar. Het con cept is even simpel als slim. Tij dens Ironman-wedstrijden kun nen atleten punten en startbewij zen verdienen voor de échte Iron man: dat is nog altijd die van Ha waï, ook wel het wereldkampioen schap genoemd. Nederlandse Ironman Nederland bleef lange tijd achter. De Triatlon van Almere en de Hal ve van Stein genieten al tientallen jaren landelijke bekendheid, maar internationaal stellen ze weinig voor. Hoewel ons land in de jaren tachtig met Axel Koenders, Rob Barel en The Sybesma wereldtop pers had, kwam een Ironman hier nooit van de grond. Dat zag de mondiale organisa tie, inmiddels in handen van het bedrijf World Triathlon Corpora tion, uiteindelijk als een gemis. Sinds 2009 waren er al geruchten over een Nederlandse Ironman, maar pas de laatste twee jaar werd er serieus onderhandeld door orga nisatie en overheden. Limburg kwam daarbij in beeld, omdat het provinciebestuur aldaar verkik kerd is op grote sportevenemen ten. „De onderhandelingen duur den zo lang, omdat we er qua fi nanciën niet uitkwamen", legt de Maastrichtse wethouder André Willems uit. „Ironman wilde en kele tonnen meer van ons hebben dan we bereid waren te betalen." Uiteindelijk deed de organisatie flink wat water bij de wijn en Femke is de grote twijfel voorbij door Natasja Weber Vriend en manager (en oud-top zwemmer) Johan Kenkhuis, juli 2015 Haar trainer-coach Marcel Wouda, december 2014 Femke Heemskerk gaat als een van de favorieten van start bij het WK zwemmen in Rus land. foto René Manders Femke Heemskerk voert wereld wijd de ranglijst aan op de 100 en 200 meter vrije slag van dit kalenderjaar. Op de 100 meter moet ze de eerste plaats delen met de Australische Cate Camp- bell(52,69 seconden). Op de 200 vrij verbaasde Heemskerk in april met: 1.54,68 seconden. Marcel Wouda, april 2015 door Robin van der Kloor MAASTRICHT. Wereldberoemd is de Ironman al heel lang, maar nog nooit was er een triatlon uit deze wedstrijdenreeks in Nederland. Daar komt dit weekeinde verande ring in. Maastricht is gastheer voor de eerste Ironman op eigen bo dem. Hoe komt de Ironman eigen lijk aan zijn naam?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58