Guardado eist meer aandacht op dan Johan Cruijff Schaal naar climax van de beker Arnhemmer speelt morgen met PSV tegen FC Groningen om Johan Cruijff Schaal SPORT 3 Arena slechts voor helft gevuld Voor de 28-jarige middenvelder komt het duel met FC Groningen, om de Johan Cruijff Schaal, nor maal gesproken te vroeg. Over die wedstrijd ging het in Eindhoven eigenlijk nauwelijks. Even heerste er namelijk een Guardado-gekte. Hoewel andere spelers baby's in hun handen gedrukt kregen om er vervolgens mee te poseren, ging de meeste aandacht uit naar de kleinste basisspeler van PSV. Hij stond gisteren, tijdens zijn eer ste trainingssessie bij PSV, langer handtekeningen uit te delen dan dat hij op het veld te vinden was. Voordat de oefensessie begon, had Guardado als allerlaatste de kleedkamer verlaten op De Herd- gang. Spelers en staf vormden een erehaag, waarna hoofdcoach Phil lip Cocu een ingelijste foto over handigde waarop Guardado de Gold Cup omhoog houdt. „Zelfs als PSV me wil verkopen, blijf ik hier. Ik ben hier gelukkig en wil hier mijn contract uitdienen", zei Guardado met een glimlach. De Mexicaan was duidelijk onder de indruk van de manier waarop hij weer verwelkomd werd bij de club waar hij afgelopen mei een driejarig contract tekende. Guarda do verwacht volgende week weer de groepstraining te hervatten. Fitte groep Op Guardado en de geblesseerde Jetro Willems na lijkt Cocu verder te kunnen beschikken over een fit te groep. Jorrit Hendrix is de logi sche vervanger voor de Mexicaan. Maxime Lestienne, die nog ritme mist, start waarschijnlijk niet in de basis tegen de Groningers. Jürgen Locadia lijkt daardoor op de linkerflank te gaan starten. Tij dens de traditionele persconferen tie voorafgaand aan de Johan Cruijff Schaal zat Luuk de Jong als aanvoerder naast zijn trainer. Co cu gaf aan dat hij nog geen defini tieve captain heeft aangewezen. schreeuwt, dan zal dat wel. Opeens zijn het twintigduizend man in een stadion. Misschien dat er in de jeugd wat meer nadruk op dat fenomeen mag worden gelegd, maar hoe doe je dat? Het valt niet na te bootsen." Blikken exotische voetballers Het hielp bepaald niet mee dat Vitesse na de doorbraak van Pröpper werd overgenomen door Merab Jordania. Vervolgens werd het ene blik exoti sche spelers na het andere opengetrok ken. De jeugd hing er maar een beetje bij. Echt doorstoten lukte maar niet. „Ik heb er best wel wat meegemaakt met trainers en eigenaren. En op som mige momenten denk je wel: het is niet normaal wat er hier aan de hand is. Ik heb het daar ook best wel moei lijk mee gehad. Het is gewoon een har de wereld, ze gaan je niet zomaar hel pen. Omdat ze er niet zoveel baat bij hebben om dat te doen, mensen den ken eerst aan zichzelf. Dat is gelukkig wel veranderd de laatste jaren bij Vites se." Inmiddels kan Pröpper, die in die eerste, roerige profjaren nog weieens sprak met een sportpsycholoog, leu nen op de afgelopen twee geweldige seizoenen in Arnhem. Hij groeide uit tot een persoonlijkheid in het veld. „Ik heb vooral als mens leren omgaan met kritiek of met datgene wat mensen van je vinden. Ik hoefde ook niet per se een transfer te maken voor de erken ning of om te weten dat ik kan voetbal len. Maar natuurlijk is dit voor mij een hele mooie stap." Vraag hem 'wat zijn doelen dit sei zoen zijn bij PSV' en dan volgt er een hier-gaan-we-weer-lachje. „Dat wordt me zo vaak gevraagd. Ik vind het altijd moeilijk om te zeggen dat ik voor een x-aantal assists of doelpunten ga zor gen. Tuurlijk zijn statistieken belang rijk. Iedereen kijkt ernaar en die zullen omhoog moeten, dat weet ik", zegt Pröpper, misschien wat plichtmatig. Hij zal ze namelijk wel eens vervloe ken, de cijferfetisjisten. Omdat ze te weinig naar het spel zelf kijken. Pröpper - in 133 eredivisieduels goed voor vijftien assists en vijftien goals - weet zelf als beste waar zijn kwalitei ten liggen. „Ik denk de bal of de actie daarvoor nog wel belangrijker zijn dan de assist zelf." Ondertussen zijn ze bij PSV uiter mate tevreden over Pröpper, die met Adam Maher en Andrés Guardado het vaste middenveld moet gaan vormen. Opnieuw, net als in Arnhem, komt hij na de zomerperiode terecht in een nieuwe ploeg. Hij is inmiddels een er varingsdeskundige „Maar het verschil is dat er hier wat minder spelers hoe ven te worden ingepast. De hiërarchie is er en de tactiek is duidelijk. We zijn er klaar voor." Toptalent Het heeft al met al nog relatief lang ge duurd voordat Pröpper de stap kon ma ken naar een topclub. Als B-junior werd de ras-Arnhemmer door de KNVB al eens uitgeroepen tot speler van het jaar en hij was 18 jaar toen hij zijn debuut maakte in het eerste elftal van Vitesse. Toptalent, zeiden de ken ners. En plak je een etiket op een spe ler, dan vergeelt dat niet snel. „Als je net bij het eerste komt, krijg je het vertrouwen. Je bent jong en ie dereen vindt het goed wat je doet. Maar op een gegeven moment ver wachten ze meer, daar moet je mee kunnen omgaan. Dat is, denk ik, het moeilijkste geweest voor mij", zegt Pröpper, die bij het altijd onrustige Vitesse noodgedwongen de snelcursus Voetballerij volgde. „Wanneer gebeurt het nou dat je als jong gastje zoveel kri tiek over je heen krijgt? Er kijken niet zoveel mensen naar jeugdwedstrijden. Als een trainer een keer naar je Geconfronteerd met de woor den van zijn collega kijkt Erwin van de Looi bedenkelijk. „Ik ben iemand die heel erg van wed strijd naar wedstrijd leeft", zegt de oefenmeester van Groningen. „Daarbij kijken we uiteraard naar de langere termijn, maar het eer ste duel is het belangrijkste. En hoe je het wendt of keert: de Jo han Cruijff Schaal is een prijs. Bij Groningen krijg je niet vaak de kans om daarvoor te spelen." Andere beleving Natuurlijk, bekent Van de Looi, is de beleving heel anders dan bij de beker. „Dat merk je aan alles en iedereen. De bekerfinale is aan het einde van het seizoen, met een hele aanloop er naartoe, die eindigt met de absolute cli max in De Kuip. Dat is bij de Jo han Cruijff Schaal niet het ge val." Daar komt bij dat Gro ningen met Maikel Kieftenbeld en Tjaronn Chery twee sterkhou- ders is kwijtgeraakt. „Dat is verve lend en heeft impact. Deze jongens waren niet alleen op het veld belangrijk. Beiden hadden een grote rol in het sturen van de ploeg. Bij Groningen halen we voor zulke spelers meestal jonge spelers die kunnen doorgroeien." De transfer van Jesper Drost past in dat plaatje. „We halen echt geen tweede Tjaronn Chery op", weet Van de Looi. „We moe ten alleen niet vergeten dat Tjaronn twee jaar geleden niet het niveau had van afgelopen sei zoen." Voor Kieftenbeld haalt Groningen geen vervanger. Tom Hiariej en Yoëll van Nieff maken uit wie naast Simon Tibbling de verdedigende middenvelder wordt. Van de Looi: „We verkoch ten vorig seizoen op de slotdag van de transfermarkt Filip Kostic en dat konden we pas in de win terstop repareren. Dit seizoen is dat nog ingewikkelder, omdat we voor de winterstop 25 wedstrij den spelen en ook in Europa League willen presteren. We moeten er dus vanaf de eerste dag staan." Voor de wedstrijd om de Johan Cruijff Schaal morgen in de Amsterdam Arena zijn aanzienlijk min der kaarten verkocht dan voorgaande ja ren. De KNVB ver wacht zo'n 24.000 toe schouwers bij de ope ningswedstrijd van het seizoen. De laat ste vier jaar lag dat aantal steeds ruim bo ven de 40.000. FC Groningen neemt 4500 supporters mee naar Amsterdam, van uit Eindhoven komen 2500 aanhangers. De KNVB wijt de tegen vallende kaartver koop onder meer aan de vakantieperiode. De trainers van de beide ploegen noem den de belangstelling gisteren teleurstel lend. „Het liefst heb ben we zoveel moge lijk supporters bij ons. Het moet een feestje worden", rea geerde PSV-trainer Phillip Cocu. „Het gaat toch echt om een prijs", voegde zijn collega Erwin van de Looi daaraan toe. De trainer van FC Groningen vindt het geen goed idee om de wedstrijd te spelen in het stadion van de kampioen of de bekerwinnaar. „Als je het neutraal bekijkt, ben ik daar geen voorstander van. Het moet ook een bepaalde traditie, iets speciaals worden. De bekerfinale is ook altijd in de Kuip." Cocu vindt het wel de overweging waard. „Als de wed strijd in Eindhoven of in Groningen was gespeeld had het sta dion vol gezeten." De strijd om de Johan Cruijff Schaal begint morgen om 18.00 uur en staat on der leiding van Bas Nijhuis. FOX zendt het duel live uit op het open kanaal. den op een transfer. Je laat het gewoon over je heen komen. Als je eenmaal weer op het veld staat: dat is het lekker ste. Alles was nieuw. De trainingsvor- men, de tactiek, de jongens. Je merkte in de kleedkamer dat iedereen wist dat het speelde, mijn komst. Het was ook wel duide lijk dat er wat bij moest ko- men, want er was ook wel wat weggegaan met Wijnaldum na tuurlijk." ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2015 De complete selectie van PSV vormt een erehaag voor Andrés Guardado, die vorige week met Mexico de Gold Cup veroverde, foto PSV Media door Bart Hoffman EINDHOVEN. PSV heeft eindelijk weer zijn misschien wel meest waardevolle speler in de armen kunnen sluiten. Andrés Guardado, die deze week als captain van Mexi co de Gold Cup veroverde, werd gisteren door collega's en suppor ters groots onthaald op De Herd- gang- Vermoedelijke opstelling PSV: Zoet; Arias, Bruma, Isimat-Mirin, Poulsen; Maher, Hendrix, Pröpper; Narsingh, De Jong en Locadia. Davy Pröpper in 2010 bij Vitesse foto Hans Broekhuizen foto Pro Shots Vermoedelijke opstelling FC Gro ningen: Padt; Hateboer, Botteghin, Lindgren, Tamata; Tibbling, Hiariej; Antonia, Rusnak, Linssen; De Leeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55