Verdachten zullen vaker hun mond houden Politie zal anders moeten gaan werken als advocaat de verdachte mag bijstaan, zeggen deskundigen. 4 NIEUWS AMSTERDAM. Een fijne ervaring was het niet, het verhoor dat de Amsterdamse oud-rechercheur Michiel Princen hield met de in middels veroordeelde vastgoed handelaar Jan-Dirk Paarlberg. Bij wijze van uitzondering mocht zijn advocaat er toen al bij zijn. „Die mengde zich met allerlei gnuivende en afkeurende gelui den en gebaren in het verhoor. Ter wijl je als rechercheur natuurlijk wilt dat een verdachte zo authen tiek mogelijk reageert op je vra gen." Paarlberg besloot drie ver hoordagen lang zijn mond dicht te houden. Princen noemt het terecht dat de politie zich zorgen maakt over de nieuwe wet, die advocaten een stevige plek in de verhoorkamer geeft. „Ondanks alle bevoegdhe den en technische, forensische snufjes moet je het in een groot aantal onderzoeken qua bewijs toch vooral hebben van verklarin gen van getuigen en verdachten", stelt de schrijver van het kritische boek De gekooide recherche over problemen bij de politie. Dat zal steeds lastiger worden als een advocaat tijdens het ver hoor opmerkingen kan maken, vragen mag stellen en een pauze kan inlassen, voorziet korpschef Gerard Bouman van de nationale politie in een brief aan het minis terie van Veiligheid en Justitie. Hij vreest dat de politie minder vaak bewijzen zal vinden tegen een verdachte en dat meer daders vrijuit gaan. Nu al merken politieagenten dat advocaten hun cliënten advise ren zich te beroepen op hun zwijg recht. De kans is groot dat verdach ten vaker hun mond dichthouden als de advocaat een nog grotere rol krijgt in de verhoorkamer, zegt Princen. „Soms vergeet een ver dachte even dat hij zich had voor genomen te zwijgen en gaat dan, bijvoorbeeld overvallen door emo ties, toch praten. Dan kan een ad vocaat straks een time-out aanvra gen en tegen zijn verdachte zeg gen: realiseer je dat je nu jezelf aan het belasten bent. Daarna zal de verdachte zich weer op zijn zwijgrecht beroepen, dat laat zich makkelijk voorspellen. En dan is het moment weg." Dat blijkt wel uit onderzoek van het WODC, het wetenschap pelijk onderzoekscentrum van Vei- 'Grootste misvatting bij de politie is dat het helpt een verdachte onder druk te zetten door een beschuldigende toon aan te slaan' ligheid en Justitie, naar een tweeja rig experiment met advocaten in de verhoorkamer in Amsterdam en Rotterdam. Advocaten grepen in op momenten dat een zwijgzame of moeizaam verklarende verdachte het moeilijk had en de politie de druk opvoerde. Bovendien ontstonden er tijdens het experiment irritaties tussen de verhoorders en de advocaat. 'Veel po litiemensen lijken de advocaat toch vooral als een indringer te beschou wen, die hen het werken moei lijk maakt', schrijft het WODC. „Het is een soort na tuurlijke tegenstander", zegt Princen. „De advocaat zit daar om belangen van de ver dachte te behartigen, niet om de waarheid boven tafel te krijgen." Politiemensen vrezen verder dat raadslieden zich veel meer gaan mengen in het verhoor dan de nieu we wet toestaat. Zo mogen advoca ten geen vragen voor hun verdachte beantwoorden of het verhoor ex pres storen door pauzes aan te vra gen. In het ergste geval kan de ver hoorder de advocaat wegsturen. Daarvoor moet wel toestemming worden gevraagd aan de hulpoffi cier van justitie. Het kan niet anders dan dat de nieuwe wet, die de Tweede Kamer nog behandelt, negatieve gevolgen heeft voor het oplossen van mis daad, stelt korpschef Bouman. Strafrechtadvocaat Bert Fibbe van de Nederlandse Orde van Advo caten verbaast zich over de zorgen van de politie. „Bij fraudeopspo ringsdienst FIOD mogen advocaten al sinds jaar en dag bij verhoren zijn en dat gaat prima. Ik denk dat het de kwaliteit van het strafproces juist ten goede komt, omdat advoca ten en agenten er samen voor kun nen zorgen dat er geen fouten in het proces-verbaal komen. Dat leidt tot minder misverstan den en oponthoud in de rechtszaal." „Het is koudwatervrees", vindt ook Robert Horselen berg, rechtspsycholoog van de Universiteit Maastricht die zich heeft gespecialiseerd in politieverho ren. „De politie moet de advocaat veel meer bekijken als een rationeel denkende partij. Ervaringen in ons omringende landen laten zien dat verdachten zich in eerste instantie op hun zwijgrecht beroepen, maar dat ze later op advies van hun advo caat toch gaan praten." De politie zal wel haar werkwij ze moeten aanpassen. Horselen berg: „De grootste misvatting bij de Nederlandse politie is dat het helpt een verdachte onder druk te zetten door een beschuldigende toon aan te slaan. Je moet veel opener vragen stellen en bewijzen op strategische momenten inbrengen. Dan kan het zomaar zijn dat advocaten een ti me-out aanvragen om hun cliënt te adviseren wel te gaan praten, omdat het bewijs overduidelijk is." Dat vergt wel iets van de werk vloer. Agenten moeten verhoren be ter voorbereiden en het vraagt om slimme, flexibele politiemensen, stelt Horselenberg. Bovendien zul len agenten andere bewijzen moe ten verzamelen, zoals getapte tele foongesprekken, bankafschriften, ca merabeelden en vluchtgegevens. Hiervoor is weinig tijd en man kracht bij de politie. Oud-recher cheur Princen: „In grote zaken wordt er wel in geïnvesteerd. Maar de basisteams die zich met veelvoor komende criminaliteit bezighou den, hebben daar niet altijd tijd en gelegenheid voor." Volgens korps chef Bouman gaan politieonderzoe ken hierdoor langer duren. Toch zal de politie eraan moeten geloven. Volgens een Europese richt lijn moeten agenten de advocaat ui terlijk in november 2016 in de ver hoorkamer dulden. „Daarom kun nen we er beter zo snel mogelijk mee oefenen", zegt strafrechtadvo caat Fibbe. „Ik dring er bij de politie op aan dat ze nu al advocaten bij ver hoor toeaten." illustratie Flos Vingerhoets Robert Horselenberg rechtspsycholoog Advocaat als lastpost' in de verhoorkamer door Deborah Jongejan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4